sociální sítě

Přímé přenosy

    krátké zprávy

    Gateway, Artemis IV a V

    Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

    Latitude

    Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

    O3b mPower

    Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

    Atomic-6

    Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

    LeoLabs

    Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

    Skynopy

    Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

    NOAA

    Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Jak na zaprášení a odrážení slunečního záření

    Náhledový snímek článku vznikl 31. března 2021. Vidíme na něm, jak v útrobách Neil Armstrong Operations and Checkout Building na floridském Kennedyho středisku výzkumnice Sarah Snyder aplikuje selektivní povrchovou vrstvu na elektrodynamický prachový štít EDS (Electrodynamic Dust Shield). Tohle je jedna z řady souběžně probíhajících zkoušek, které mají připravit kousky tohoto prachového štítu na testy v kosmickém prostoru. Technologie pro omezení účinků prachu by se jednou daly využít na Měsíci u systémů jako jsou kamery, fotovoltaické panely, skafandry, nebo nářadí dopravených na povrch v rámci programu Artemis. Zkrátka a dobře u všech systémů, kterým všudypřítomný prach škodí.

    NASA vyvíjí technologie EDS v laboratoři Electrostatics and Surface Physics Lab, v jejímž čele stojí Carlos Calle, hlavní vědecký pracovník tohoto projektu. Technologie EDS využívají dynamické elektrické pole k odstranění prachu z povrchu. V tomto případě se snižuje schopnost prachu usadit se a snížit tak efektivitu povrchů odrážejících sluneční záření. Selektivní povrchová vrstva, kterou vyvinuli Robert Youngquist a Mark Nurge z Kennedyho střediska, odráží až 99,7 % sluneční energie. Průhledný materiál povlaku rozptyluje většinu slunečního záření od ultrafialového, přes viditelné, ​​až po blízké, střední infračervené, či dlouhovlnné záření. Pod touto vrstvou je kovový reflektor, který odráží dlouhovlnné záření, které nebylo správně rozptýleno. Tato technologie najde uplatnění u objektů, které nevytváří teplo, aby v kosmickém prostoru dosáhly kryogenních teplot i bez aktivního chladicího systému. Metoda by tak mohla najít uplatnění na Měsíci, Marsu i jinde.

    Přeloženo z:
    https://www.nasa.gov/

    Zdroje obrázků:
    https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/eds_solar_white.jpg

    Rubrika:

    Štítky:

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    2 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře
    PetrDub
    PetrDub
    4 let před

    Předpokládám, že by to mohlo být užitečné třeba na nádrže s kapalnými palivy (methan, LOX, možná i vodík), kdy by palivo bylo takto „samo“ chlazeno. To zní skvěle. Jen ten popis (už v originálu článku) je zvláštní, resp. věta „průhledný materiál povlaku rozptyluje většinu … viditelného záření“ působí jako dokonalý oxymóron. Je-li materiál průhledný, tak to znamená, že je pro viditelnou část spektra propustný a záření nerozptyluje. Pokud je propustný ale rozptyluje, nazýváme takový materiál průsvitný (v angličtině translucent, ale oni tam mají transparent).

    pave69
    pave69
    4 let před
    Odpověď  PetrDub

    Jo jo. Řekl bych, že autor tiskové zprávy úplně nevěděl, o čem píše a smíchal vlastnosti podkladu (průhlednost) a nástřiku (rozptyl). Už z fotky je vidět, že aplikovaný nástřik má k průhlednosti daleko. Dobře je to vysvětleno tady:
    https://tfaws.nasa.gov/wp-content/uploads/TFAWS2020-CT-103-Wilhite-Paper.pdf
    Materiál je oxid ytritý (Y2O3) a cílem je dosáhnout laicky řečeno současně bílé i černé, tedy odrážet sluneční záření (maximum ve viditelné oblasti), ale přitom vyzařovat dobře teplo (na delších vlnách).
    Na druhou stranu je pravda, že v tenké vrstvě může být nástřik mírně transparentní, takže by třeba byl použitelný jako sluneční filtr pro průzor přilby – a tím pádem má autor v podstatě pravdu, jen to podal trochu zmateně.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.