sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Perseverance už pálí laserem

Přístroj SuperCam na roveru Perseverance přinesl první výsledky měření. Zařízení využívající metodu LIBS (laser induced breakdown spectroscopy), na kterém se společně podílely Národní laboratoř v Los Alamos (LANL = Los Alamos National Laboratory) v Novém Mexiku) a konsorcium francouzských výzkumných laboratoří pod hlavičkou agentury CNES (Centre National d’Etudes Spatiales) zatím funguje správně. Údaje, které dorazily do řídícího střediska francouzské kosmické agentury v Toulouse, obsahují také první zvukovou nahrávku laserových pulsů na jiné planetě.

Obrázek složený ze dvou snímků přístroje SuperCam. Na obou je zachycen cílový objekt pojmenovaný Yeehgo. Snímek pořídil snímač RMI (Remote Micro-Imager) na přístroji SuperCam.
Obrázek složený ze dvou snímků přístroje SuperCam. Na obou je zachycen cílový objekt pojmenovaný Yeehgo. Snímek pořídil snímač RMI (Remote Micro-Imager) na přístroji SuperCam.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Je úžasné vidět, jak dobře SuperCam funguje na jiné planetě,“ říká Roger Wiens, hlavní vědecký pracovník přístroje SuperCam z Národní laboratoře v Los Alamos a dodává: „Když jsme před osmi lety poprvé o takovém přístroji snili, měli jsme docela strach, zda není ten plán až příliš odvážný. A nyní vidíme, že funguje jako švýcarské hodinky.“ SuperCam bychom našli na hlavě vozítka a jeho 5,6 kilogramu těžký senzor dokáže provést pět typů analýzy ke studiu marsovské geologie. Tyto informace pak pomohou vědcům se rozhodnout, které kameny by měl rover podrobněji prozkoumat dalšími přístroji ve snaze najít stopy dávného mikrobiálního života.

Od přistání roveru 18. února probíhaly na roveru zevrubné zkoušky fungování všech systémů a subsystémů. Nyní mohly být zveřejněna první data ze zkoušek přístroje SuperCam včetně zvuků z Marsu. „Zaznamenaný zvuk vykazuje mimořádnou kvalitu,“ poznamenává Naomi Murdoch, výzkumnice z technologické univerzity ISAE-SUPAERO v Toulouse a dodává: „Je skvělé vědět, že budeme dělat vědecký výzkum s prvními zvuky, jaké kdy byly natočeny na povrchu Marsu.

Snímač RMI (Remote Micro-Imager) přístroje SuperCam pořídil tuhle fotku cílového objektu Máaz.
Snímač RMI (Remote Micro-Imager) přístroje SuperCam pořídil tuhle fotku cílového objektu Máaz.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

9. března byly zveřejněny tři zvukové záznamy z přístroje SuperCam. K jejich nahrání došlo zhruba 18 hodin po přistání, kdy byl ještě „krk“ vozítka i s „hlavou“ sklopený na zádech roveru. První záznam zachycuje slabé zvuky marsovského větru. Vítr je lépe slyšet ve druhém záznamu kolem 20. sekundy – tento zvuk byl natočen během 4. marsovského solu. Třetí záznam byl natočen při 12. solu a obsahuje také zvuky laserových pulsů – ty zasáhly zhruba 30× kámen vzdálený 3,1 metru od vozítka. Některé pulsy jsou trochu hlasitější než ostatní, což může prozradit informace o fyzické struktuře terče – třeba o jeho relativní tvrdosti.

Chci vyjádřit upřímné díky a gratulace našim mezinárodním partnerům z CNES a týmu SuperCam za to, že jsou s námi na této významné cestě,“ říká Thomas Zurbuchen, přidružený administrátor pro vědu z ředitelství NASA ve Washingtonu a dodává: „SuperCam skutečně dává našemu roveru oči, kterými můžeme hledat nadějné vzorky hornin, ale dává mu také uši, abychom slyšeli, jak zní jeho laserové pulsy. Tyto informace budou nezbytné při rozhodování, které vzorky budou odebrány a ve finále dopraveny na Zemi při přelomové kampani Mars Sample Return. Bude to jeden z nejambicioznějších činů, jaké kdy lidstvo podniklo.

Snímač RMI (Remote Micro-Imager) přístroje SuperCam nasnímal pět fotek kalibračního terče přístroje SuperCam, který se nachází na těle roveru Perseverance. Fotky pak byly složeny do této mozaiky.
Snímač RMI (Remote Micro-Imager) přístroje SuperCam nasnímal pět fotek kalibračního terče přístroje SuperCam, který se nachází na těle roveru Perseverance. Fotky pak byly složeny do této mozaiky.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

SuperCam ale také získal první špičkové údaje od svého senzoru VISIR (visible and infrared) pro viditelnou a infračervenou oblast, ale i od Ramanova spektrometru. VISIR zaznamenal odražené sluneční světlo, s pomocí kterého studoval mineralogické složení hornin a sedimentů. Tato technika doplňuje Ramanův spektrometr, který využívá zeleného laseru s vybuzení chemických vazeb ve vzorku. Tím vzniká signál odpovídající tomu, jaké prvky jsou k sobě vázány – získáme tak možnost nahlédnut do složení daného kamene.

Tohle je poprvé, kdy byla Ramanova spektrometrie použita kdekoliv mimo Zemi,“ říká Olivier Beyssac, ředitel výzkumu na Institut de Minéralogie, de Physique des Matériaux et de Cosmochimie v Paříži a dodává: „Tato metoda bude hrát významnou roli při charakteristikách materiálu ve snaze získat hlubší náhled na geologické podmínky, za kterých se vzorky formovaly a také ve snaze detekovat potenciální organické a minerální molekuly, které mohly vytvořit živé organismy.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://mars.nasa.gov/layout/mars2020/images/supercam-web.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia24492_unannotated-1.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia24493-2-1041.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia24491-3-1041.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
4 let před

Podle mě je marsovský vítr velmi dobře slyšet na prvním záznamu, nikoliv na druhém. Takže opravdu byl mikrofon na roveru v akci ještě se sklopenou hlavou. Ví se, proč selhal ten druhý na zadním krytu?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Spytihněv

On je slyšet podle mého názoru na obou.

Spytihněv
Spytihněv
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Máte pravdu. Měl jsem na mobilu trochu staženej zvuk. Ale ten první je hlasitější. Fascinující. Měl by to tedy být čtvrtý mikrofon na Marsu, ale první funkční.

ESA 1
ESA 1
4 let před

No, nevím jestli jsem to jen v článku přehlédl (nejspíš ne) ale vysvětlí mi někdo STRUČNĚ co laser dělá.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  ESA 1

Odpaří část materiálu, na který dopadne a tím se určuje složení cílového objektu.

ESA 1
ESA 1
4 let před

Moc děkuji za odpověď ale co myslíte tím že materiál dopadne?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  ESA 1

Překlep, opraveno.

ESA 1
ESA 1
4 let před

Omlouvám se asi už jsem otravnej ale chápu to správně?: laser odpaří daný materiál na který laser dopadne a tím se určuje složení. Nemyslím si že to chápu správně.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  ESA 1

Ano, laser dopadne na kámen, část se ho odpaří a analýza toho odpařeného materiálu určí jeho složení. Ve skutečnosti nejde pouze o jeden puls, ale většinou o dávku pulsů.

ESA 1
ESA 1
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji za odpověď a vysvětlení.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  ESA 1

Rádo se stalo.

petrilakm
petrilakm
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Nebylo by špatné do článku doplnit, že se tato metoda jmenuje LIBS (laser induced breakdown spectroscopy). Da se to pak vyhledat.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  petrilakm

Dobrý nápad, doplněno.

pave69
pave69
4 let před
Odpověď  ESA 1

Asi bych upřesnil, že laser kromě toho, že materiál odpaří, ho také excituje a následně se zachytává spektrum záření takto excitovaného materiálu. Jde tedy o zásadní rozdíl oproti běžné spektroskopii materiálů, kdy se zkoumají absorpční čáry, tedy „co materiál pohltí“. Tady jde naopak o to, „co (excitovaný) materiál vyzáří“.

Tommu
Tommu
4 let před

Myslel jsem si, že se v té řídké atmosféře bude zvuk šířit špatně, ale podle tohoto článku je sice zvuk díky tomu o hodně slabší než na Zemi, ale je. Zde je ten článek, můžete si tam poslechnout a vyzkoušet, jak by některé zvuky zněly na Marsu. https://mars.nasa.gov/mars2020/participate/sounds/

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.