sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pokec s kosmonautixem – říjen 2020

Již po dvaadvacáté jsme pro Vás připravili virtuální setkání členů naší redakce s Vámi, čtenáři. A jelikož jsme v uplynulých téměř dvou letech ani jednou neporušili pravidlo, že se Pokec s kosmonautixem koná každý poslední pátek v měsíci, věřím, že s dnešním vysíláním už počítáte. A jestli ne, aspoň Vám to tento článek připomene. Jako obvykle začne vysílání v osm hodin večer a potrvá zhruba dvě hodiny. Během této doby budeme odpovídat na Vaše dotazy, které napíšete do chatu. Jste to tedy Vy, kdo rozhoduje o obsahu videa. Budeme rádi, když se k našemu pohodovému a přátelskému povídání připojíte.

Ze zkušeností z minulých dílů ještě chci upozornit, že odpovídáme pouze na dotazy, které nám diváci napíší do chatu na YouTube. Své otázky proto nepište do komentářů pod článkem, tam se k nim během přenosu nedostaneme. Díky za pochopení.

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/resized.gif
https://upload.wikimedia.org/…meters_from_docking_to_the_Rassvet_module.jpg
https://upload.wikimedia.org/…freighter_approaches_the_space_station.jpg
https://www.roscosmos.ru/media/gallery/big/29440/3968432320.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal Andrej
Michal Andrej
4 let před

Vypočul som si pokec až teraz, ale musím to napísať.
Prekvapila ma a hlavne veľmi pobavila reakcia Dušana Majera na otázku, či na Marse budú kostoly a mešity.
Tá číra hrôza, ktorú mu tá myšlienka spôsobila, bola veľmi zjavná, tažko hľadal slová ako odpovedať, aby neurazil veriacich.

Chcel by som pripomenúť, že predsa poznáme históriu, ako Borman a spol čítali z Biblie nad Mesiacom, aj že Aldrin hneď po pristátí na Mesiaci slúžil omšu.
Iste by bolo veľkým prekvapením, keby sa niečo podobné zopakovalo aj pri letoch na Mars. Ale medzi prvými ľuďmi na Marse budú určite aj veriaci, a my veriaci sme presvedčení, že Boh je aj na Marse a preto by tam mal mať aj svoje miesto, a určite raz aj bude mať.
S tou mešitou to bude trošku horšie, lebo každá mešita musí mať výklenok, ktorý určuje smer k Mekke. Technické riešenie jeho realizácie na Marse bude zrejme pomerne komplikované.
V každom prípade ďakujem za výborný pokec, a Dušanovi za jeho úžasný prehľad a ochotu zodpovedať všetko.
Teda okrem tureckého kozmického programu, kde má zjavne veľké medzery (sorry, iba pokus o vtip).
Ešte raz vďaka za výborný pokec.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Michal Andrej

Díky za sledování a za pochvalu. Osobně nemám s vírou či nevírou každého člověka žádný problém. Ale kostel či nešita jsou podle mého názoru pro kolonii na Marsu zbytné. Pokud někdo v něco věří, nepotřebuje k tomu nějakou stavbu. Na Marsu budou potřeba jiné budovy. 😉

Dannz723
Dannz723
4 let před

Vidět chat ve fullscreenu je sice fajn, ale vzhledem k tomu, že si jej můžu zobrazit hned vedle videa, ocenil bych raději, kdyby jste dedikovali jednoho redaktora/moderátora, který by vám průběžně dohledával materiály na netu a zobrazoval buď relevantní články, fotky nebo videa apod. Ať je to trochu více interaktivní.

Dannz723
Dannz723
4 let před
Odpověď  Dannz723

Případně aby jste vy i ostatní redaktoři začali používat webkamery a udělali jste z to Pokecu s Kosmonautixem opravdový pokec s Kosmonautixem. Momentálně je to spíš Q&A Dušana 😀 Proběhla vůbec mezi vámi někdy diskuze na toto téma?

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Dannz723

Webkamery mi přijdou upřímně řečeno zbytečné. Důležitý je hlas, ten nese informace. K čemu lidé potřebují vidět výraz tváře? Ten nenese žádnou přidanou hodnotu. Navíc by to s sebou neslo další práci navíc. Abych tak řekl – za hodně peněz málo muziky. V Pokecu jsem navíc velmi často sám, poslední dobou se účastní i Michal Václavík. Ostatní kolegové jsou aktivní spíše v chatu a do samotného přenosu se jim moc nechce, ačkoliv jsem jim už dříve řekl, že budou vždy zváni. Je ale potřeba říct, že považuji za vhodnější, pokud má tento formát jednoho, maximálně dva moderátory. Ve větším počtu účastníků už by byla organizace složitější.
O formě Pokecu se v redakci občas bavíme.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Dannz723

Díky za tipy. Někdy ukazujeme fotky, videa či články, ale spíše jen tam, kde je to opravdu potřeba. Navíc je tu i technická překážka – Pokec vysílám od sebe doma. Neodkážu si představit, jak by někdo další mohl do vysílaného obsahu zasahovat a vkládat do něj jakékoliv materiály.

Dannz723
Dannz723
4 let před
Odpověď  Dušan Majer

Existuje mnoho systémů na webkonference pomocí kterých je něco takového možné. Např. WebEx, Zoom, Skype apod. Osobní zkušenost mám akorát z práce s WebEx. Kdokoliv v konferenčním hovoru nasdílí svou obrazovku nebo aplikaci a v ní zobrazuje to, co mají zbylí účastníci vidět. Vy ve výsledku streamujete na Youtube tak jak jste zvyklý.

Dušan Majer
Dušan Majer
4 let před
Odpověď  Dannz723

Aha, díky za objasnění. No nechám si to projít hlavou.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.