sociální sítě

Přímé přenosy

Spectrum (Onward and Upward)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Amazon

Společnost Amazon koncem tohoto měsíce vynese při startu rakety Ariane 6 svůj dosud největší počet širokopásmových družic Amazon LEO s využitím modernizovaných nosičů.

AstroForge

Startup AstroForge, který se zabývá těžbou z asteroidů, dokončil montáž své nejnovější družice DeepSpace-2, která bude vypuštěna koncem tohoto roku. Startup přitom využil poznatky z neúspěšné mise v loňském roce.

Axiom Space

Společnost Axiom Space 4. června oznámila, že do svého nejnovějšího kola financování přidala více než 175 milionů dolarů, přičemž se k investorům společnosti připojila největší japonská banka.

Muon Space

Společnost Muon Space 3. června oznámila uvedení družicové platformy třídy Starship, která byla od základů navržena tak, aby splňovala požadavky rozvíjejícího se trhu s orbitálními datovými centry. První spuštění je plánováno na rok 2028 po zajištění zákazníků.

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile očekává, že nedávná exploze na rampě společnosti Blue Origin zpozdí její konstelaci pro přímé přenosy dat do chytrých telefonů o tři až šest měsíců, uvedla investiční banka William Blair ve své výzkumné zprávě o akciích.

SpaceX

Společnost SpaceX plánuje v rámci své primární veřejné nabídky akcií získat nejméně 75 miliard dolarů, čímž by se hodnota společnosti zvýšila na více než 1,75 bilionu dolarů.

NASA

NASA stahuje návrh na přepracování své strategie přechodu z Mezinárodní vesmírné stanice na komerční stanice, který byl ostře kritizován společnostmi, které tyto stanice vyvíjejí.

Družice

Výzkumníci volají po zvýšené pozornosti a lepší ochraně před rostoucím zaváděním exotických materiálů do zemské atmosféry v důsledku opětovného vstupu družic do atmosféry, zejména v éře megakonstelací.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

New Glenn prý poletí ještě v roce 2026

Dost možná nejvýznamnější kosmonautickou událostí posledních několika dní je exploze rakety New Glenn na rampě LC-36 kosmodromu Cape Canaveral Space Force Station v noci na 29. května při pokusu o statický zážeh. Exploze zničila raketu samotnou, ale výrazně poškodila také startovní rampu, jejíž oprava při pohledu na fotky nebude jednoduchá. Přesto z firmy Blue Origin zaznívají optimistické odhady dalšího vývoje. Před pár hodinami vydal Dave Limp, CEO této firmy, na sociální síti X příspěvek, podle kterého by se New Glenn mohl ke startům vrátit ještě v letošním roce. V tomto článku Vám přinášíme překlad jeho zprávy, která obsahuje stručné shrnutí současného stavu prací.

Pár aktualizací o LC-36. Nyní, když máme přístup k rampě a integrační budově, můžeme se podělit i docela dobré novinky. Farma pohonných látek, zásobníky kyslíku, vodíku i zemního plynu (de facto metanu – pozn. překl.) jsou všechny v dobrém stavu. To je velké štěstí, protože tyhle věci mají velmi dlouhé doručovací doby. Vodní věž je také v pořádku. Velká podpůrná věž je poškozena, ale může být opravena namístě, aniž by musela být stržena a nahrazena. První stupeň Never Tell Me The Odds a tři druhé stupně byly na místě v montážní hale a také vypadají dobře. Viděl jsem nějaké spekulace, že bychom mohli přejít rovnou na konfiguraci 9×4, ale to neuděláme. Tempo výroby verze 7×2 šlape dobře a v tomto tempu budeme pokračovat, abychom do skladu ukládali stupně pro další použití. Kromě toho jsme už nějaký čas pracovali na nahrazení našeho transportéru-erektoru alternativním vertikálním konceptem operací a nyní k tomu přistoupíme přímo; nový transportér-erektor tedy nepotřebujeme. Znovu poletíme před koncem tohoto roku. Gradatim Ferociter (Postupně, ale rázně),napsal Dave Limp na sociální síť X.

Přeloženo z:
https://x.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/HJjPp8FXMAMa1eg?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Martin_VojikLAB
Martin_VojikLAB
3 dní před

Super zpráva! Co se letošního startu týče, mělo se jednat o testovací start (podobně jako Super Heavy + Starship), nebo již o start s landerem?

Mr G
Mr G
3 dní před
Odpověď  Martin_VojikLAB

NG-4 mala oznacenie LN-01, teda prva varka satelitov Amazon Leo pre New Glenna.

Koncom roka 2025 BO oznamila, ze lander Blue Moon Mk-1 poleti na 3. starte rakety New Glenn, neskor bol posunuty na 4. start a este pred vybuchom na rampe bol ohlaseny posun na koniec roku 2026 koli zmenam v architekture programu Artemis.

Lubo
Lubo
3 dní před

no, to zhruba sedi.. pozorovatelia z vonka (nasaspaceflight, ars,.) sa zhoduju na polke buduceho roka

gendibal
gendibal
2 dní před

Mňo…

Jestli to dají za rok, budou ještě rádi.

Jak dlouho trvá přestavba (pouhá přestavba, bez odklízení bordelu, prohlížení trosek kus po kusu a vyšetřování) první startovní rampy v Boca Chica? Sedm měsíců? A to ještě zdaleka nejsou hotoví.

Jak dlouho to asi potrvá Blue Origin, když zmíněné odklízení bordelu, prohlížení trosek kus po kusu a vyšetřování ji čeká, přičemž tato firma není proslulá údernickým tempem prací, a navíc ani nedělají na svém, kde si můžou leccos dovolit, nýbrž na pronajaté startovní ploše?

A aby to bylo ještě horší, fungují těžce na dluh, s obrovskými ztrátami, na rozdíl od SpaceX, které vydělává Starlink, F9, FH i Dragony.

Můj soukromý odhad je obnova letů tak někdy na konci roku 2027, a to jen za předpokladu, že se na to Bezos nerozhodne vy.rat.

Jakuik
Jakuik
2 dní před
Odpověď  gendibal

No tak prakticky zrovna oni tak nějak neřeší, že fungují na dluh, protože tak běží celou dobu. Bezos určitě nezruší své záměry jen kvůlli tomu, že musí, když to přeženu, „postavit hromosvod a odklidit nějaký bordel“, to takového člověka opravdu nezastaví.

Byť to zatím nevypadalo, že by zrovna snaha o rychlost byla jejich prioritou, nyní jim tak trošku nic jiného nezbývá, aby nebyli úplně out, takže k tomu zřejmě vrhnou nějaké síly navíc.

gendibal
gendibal
2 dní před
Odpověď  Dušan Majer

Já to klidně srovnám, protože SpaceX má toho času zatím jedinou funkční rampu pro SHS, na které chtějí velmi brzy přistávat nejen se Superheavy, ale i se Starship. Pokud by se něco zvrtlo, neměli by pak ani tu jednu rampu, tedy podobně jako BO.

Jakuik
Jakuik
2 dní před
Odpověď  gendibal

Původní rampu zatím nerozebrali, takže technicky mají funkční dvě minimálně pro možnosti záchytu, ale zřejmě použitelné i pro případné starty. .

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.