Φsat-2 je malá družice, jejíž fáze uvádění do provozu byla úspěšná a nyní začíná posílat první vědecká data. Využívá přitom algoritmy pro zefektivnění procesů komprimace snímků Země, ale také detekuje lesní požáry, lodě, znečištění moří a mnoho dalšího. Jedná se o Cubesat s rozměry 22 × 10 × 33 centimetrů, který byl vypuštěn vloni v srpnu a své první fotky poslal už o čtyři dny později. Od té doby strávil řídící tým devět měsíců uváděním družice do provozu s hlavním důrazem na palubní multispektrální snímač a AI aplikace, které mohou pokrýt široké spektrum aktivit.

Země pokrytá vegetací tak v tomto zobrazení vypadá sytě červeně, přičemž hustší porost je tmavší. Voda se naopak zobrazuje jako modrá nebo černá. Tato konkrétní kombinace spektrálních pásem byla zvolena proto, aby zvýraznila složitý terén v okolí říčních břehů, který by ve skutečných barvách nebyl tak dobře vidět.
Modrá barva označuje vodní plochy, které jsou obklopeny tlumeně červenohnědými oblastmi s vysokým obsahem vody – jedná se o mokřady. Červená značí vegetaci a travnaté plochy, důležité pro migrující ptáky. Přílivové pláně se jeví světle šedě. V levém horním rohu je vidět město Bahía Blanca.
Zdroj: https://www.esa.int/
Mezi možnosti AI algoritmů patří třeba výběr snímků s jasnou viditelností a vyřazení těch, které zakrývá oblačnost. Algoritmy mohou také detekovat a analyzovat oblasti, kde došlo k přírodním katastrofám, kupříkladu lokality zasažené lesními požáry, zemětřesením, či povodněmi a identifikovat přístupové cesty pro záchranáře. Družice dokáže také detekovat lodě, sbírat data o nelegálním rybolovu, či znečištění moří. Proces uvádění do provozu skončil ve druhém čtvrtletí tohoto roku a družice již posílá vědecká data.
Φsat-2 krouží kolem Země ve výšce 510 kilometrů a vytváří mapy s pozemní vzorkovací vzdáleností 5 metrů. Využívá sedmi multispektrálních pásem od viditelného po blízké infračervené záření, ale má k dispozici také jedno panchromatické pásmo. Tento typ přístroje k dálkovému průzkumu Země je obzvláště užitečný pro monitoring životního prostředí, správu krajiny a mapování.
U příležitosti přechodu z fáze uvádění do provozu do vědecké fáze bylo vybráno pět snímků, které ukazují řadu schopností pro různá koncová využití v různých typech terénu. Všechny snímky jsou věrně barevné s použitím červeného, zeleného a modrého spektrálního pásma, s výjimkou snímku ústí řeky Bahia Blanca, který je falešně barevný s použitím blízkého infračerveného spektrálního pásma.
Družice Φsat-2 byla vytvořena, aby demonstrovala a testovala využití umělé inteligence při pozorování Země. Jak říká Nicola Melega, inženýr ESA pro pozorování Země, který zodpovídá za uvádění Φsat-2 do provozu, prvotní plán počítal se zpracováním dat na palubě a poté se měly přenést na Zemi informace vygenerované AI aplikacemi. „Jak se často stává, během fáze uvádění do provozu jsme si uvědomili, že existují způsoby, jak učinit misi zajímavější pro vývojáře umělé inteligence, a namísto zpřístupnění pouze konečných výsledků palubního zpracovatelského řetězce (data 2. úrovně) nyní poskytujeme uživatelům celou sbírku datových produktů 1. úrovně, které pomohou při vývoji aplikací a tréninkovém procesu,“ vysvětlil Melega.
Pozemní segment zajišťují společnosti Open Cosmos a CGI Italy, zatímco firma Kongsberg Satellite Services (KSAT) poskytuje služby pozemní stanice, především z antén na Špicberkách. Data jsou zpřístupněna na platformě Insula společností CGI Italy – a jsou volně k dispozici každému, kdo se chce zaregistrovat (žádosti o registraci je třeba zasílat na adresu [email protected]). Φsat-2 je stále pouze demonstrační mise. Jejím úkolem je objevit omezení a mezery nové technologie. „Ovšem jejím úkolem je také budovat naše chápání procesů. Můžeme zkontrolovat výkonnost aplikací a také zjistit, jaké zdroje jsou potřeba ke správě mise a zpracování dat.“

Zdroj: https://www.esa.int/

Zdroj: https://www.esa.int/

Zdroj: https://www.esa.int/

Zdroj: https://www.esa.int/
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://cdn.prod.website-files.com/667174a549d8e1e151191810/671a27f195e413b630faf15c_Phi-Sat–1280×480.jpg
https://www.esa.int/…/26798124-1-eng-GB/Phsat-2_view_of_Bahia_Blanca_Estuary_in_Argentina.jpg
https://www.esa.int/…/phsat-2_view_of_port_said_egypt/26798384-1-eng-GB/Phsat-2_view_of_Port_Said_Egypt.jpg
https://www.esa.int/…/26798077-1-eng-GB/Phsat-2_view_of_Clavering_OEer_glaciers_on_the_east_coast_of_Greenland.jpg
https://www.esa.int/…/phsat-2_view_of_innsbruck_austria/26798171-1-eng-GB/Phsat-2_view_of_Innsbruck_Austria.jpg
https://www.esa.int/…/phsat-2_view_of_the_gulf_of_tunis_tunisia/26798337-1-eng-GB/Phsat-2_view_of_the_Gulf_of_Tunis_Tunisia.jpg