Od svého startu v roce 2023 se mise TEMPO (Tropospheric Emissions: Monitoring of Pollution) od NASA z výšky 36 000 kilometrů věnuje měření kvality vzduchu. 19. června mise úspěšně zakončila svou 20 měsíců trvající základní misi. Díky kvalitě jejích dosavadních měření byla mise prodloužena nejméně do září 2026. TEMPO je první misí NASA, která používá spektrometr k pravidelným měřením (jednou za hodinu za denního světla) kvality ovzduší nad Severní Amerikou. Dokáže pozorovat detaily s rozlišením pár kilometrů, což představuje oproti minulým misím podobného určení výrazný pokrok.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
„Mise od NASA mají už dlouhou tradici fungování daleko za hranicemi základní mise. Ačkoliv mise TEMPO dokončila svou primární službu, její konec je zatím daleko,“ říká Laura Judd, výzkumnice a fyzička z vědeckého týmu mise TEMPO na Langleyho středisku v Hamptonu, stát Virginia a dodává: „Je to velký skok oproti snímkům získávaným jednou denně od minulých misí k měřením každou hodinu. Neustále se učíme, jak tato data používat k interpretaci, jak se emise mění v průběhu času a jak sledovat mimořádné jevy jako jsou smogové situace ve městech, či přesuny kouře z lesních požárů.“
Když je kvalita ovzduší ovlivněna smogem, kouřem z lesního požárů, či emisemi z dopravních prostředků a elektráren, dokáže TEMPO detekovat stopově zastoupení plyny, které tyto efekty doprovázejí. Sem patří oxid dusičitý, ozon, či formaldehyd v troposféře, nejnižší vrstvě zemské atmosféry. „Významným průlomem během hlavní mise se stal úspěšný test dodání dat do tří hodin díky spolupráci s pracovní skupinou NASA Satellite Needs Working Group. Tyto informace umožňují rozhodovacím orgánům a záchranným složkám včas vydávat varování před zhoršenou kvalitou ovzduší a pomáhají veřejnosti omezit pobyt venku v období zvýšeného znečištění,“ uvedl Hazem Mahmoud, hlavní vědec zpracovávající data na Atmospheric Science Data Center agentury NASA na Langleyho středisku.
Data z mise TEMPO jsou archivovány a volně distribuována prostřednictvím datových center pro výzkum atmosféry. „Mise TEMPO stanovila přelomový rekord jako první mise, která během jediného roku překročila hranici dvou petabajtů, tedy dvou milionů gigabajtů stažených dat,“ uvedl Hazem Mahmoud a dodal: „Více než 800 jedinečných uživatelů svědčí o vysoké poptávce po datech z TEMPO, což podtrhuje její klíčovou roli a obrovský přínos pro vědeckou obec i další oblasti.“ Experti zabývající se předpovědí kvality počasí, vědci studující atmosféru, či lidské zdraví představují většinu uživatelů těchto dat.

Zdroj: https://www.nasa.gov/
Mise TEMPO je výsledkem spolupráce agentury NASA a Smithsonian Astrophysical Observatory, jejíž Center for Astrophysics Harvard & Smithsonian dohlíží na denní provoz přístroje TEMPO a vytváření datových produktů prostřednictvím provozního střediska přístroje. Datové soubory z mise TEMPO budou rozšířeny spoluprací s partnerskými agenturami, například NOAA (ational Oceanic and Atmospheric Administration), která dodává datové produkty o aerosolech, což může pomoci rozlišit mezi kouřovými a prachovými částicemi a nabídnout pohled na jejich výšku a koncentraci.
„Tyto datové soubory slouží k informování veřejnosti o znečištění ovzduší během dopravních špiček, či vydávání výstrah na kvalitu vzduchu a sledování pohybu kouře z lesních požárů,“ uvedl Xiong Liu, hlavní řešitel mise TEMPO z Center for Astrophysics Harvard & Smithsonian a dodal: „Knihovna dat se brzy rozroste o důležitý přírůstek v podobě produktů zaměřených na aerosoly. Uživatelé budou moci tyto rozšířené produkty mise TEMPO využívat ke sledování kvality ovzduší, zlepšování předpovědních modelů, určování množství znečišťujících látek v emisích a k mnoha dalším vědeckým aplikacím.“
„Ověřování dat z mise TEMPO bylo skutečně výsledkem spolupráce celé komunity – zapojilo se více než 20 federálních i mezinárodních agentur a také komunita více než 200 vědců z výzkumných a akademických institucí,“ doplnil Judd a uzavřel: „Těším se, až data z mise TEMPO pomohou zaplnit mezery ve znalostech o načasování, zdrojích a vývoji znečištění ovzduší díky tomuto bezprecedentnímu pohledu z kosmického prostoru.“ Agentura NASA má na podzim naplánované zhodnocení mise, jejích úspěchů, rozšířených cílů i získaných poznatků, které by se mohly uplatnit při budoucích misích.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.eoportal.org/ftp/satellite-missions/t/TEMPO_060722/TEMPO_Auto11.jpeg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/07/tempo-adp-localrun-saai-20250602-scan08-1614-1707.png
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2023/03/is40-tempo-071-016_satr_2_Maxar.jpg