sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Focení roveru Perseverance ozvláštnil vír

Kosmonautika přináší řadu příběhů. Některé jsou smutné, jiné napínavé, další odlehčené a kuriózní. Do poslední jmenované kategorie spadá i příběh, který se týká marsovského vozítka Perseverance. Převypráví nám jej Athanasios Klidaras, doktorand na Purdue University, a Megan Kennedy Wu, specialistka na provoz misí ve společnosti Malin Space Science Systems. Zbytek článku je překladem jejich textu publikovaného na webu NASA do češtiny.

K oslavě 1500. marsovského dne (solu) na rudé planetě mělo vozítko Perseverance použít svou robotickou paži a pořídit složený autoportrét, na kterém by byl nejen rover, ale také okolní terén. Ovšem když členové pozemního týmu prohlíželi pořízené fotky, byli překvapeni zjištěním, že do focení Perseverance se vloudil nečekaný host.

V době, kdy rover pracoval v lokalitě Pine Pond u okraje kráteru Jezero, který předtím několik měsíců zkoumal, byla jeho kamera WATSON (Wide Angle Topographic Sensor for Operations and eNgineering) na konci robotické paže použita k pořízení 59 snímků, které se měly složit do mozaiky. Bylo to již popáté, kdy tento rover pořídil podobnou mozaiku od svého přistání na Marsu v roce 2021. Na snímku není robotická paže vidět, protože (stejně jako když se sami fotíte s mobilem), se operátoři snažili, aby neblokovala tělo roveru. Na Marsu je to dokonce ještě jednodušší, protože potřebujete pořídit 59 jednotlivých fotek s lehce odlišnými pozicemi robotické paže, přičemž její „loket“ je udržován mimo snímkovanou oblast. Detaily o tom, jak vznikala mozaika pro 1500. sol na Marsu najdete na tomto odkazu a přiložené starší YouTube video ukazuje, jak se robotická paže pohybuje během celého procesu.

Během pořizování fotek se v dálce za roverem pohyboval atmosférický vír. Jedná se o poměrně běžný jev, který se odehrává jak na Marsu, tak i v pouštních lokalitách Země a vytváří jej stoupající otáčející se sloup teplejšího vzduchu, který vytváří dojem prašného tornáda. Stejně jako mnoho jiných projevů počasí má i aktivita těchto vírů svou vrcholnou sezónu, přičemž kráter Jezero ji zažívá právě nyní, kdy je na severní polokouli pozdní jaro. Vír zachycený na snímku je poměrně velký se šířkou okolo 100 metrů. Ačkoliv Perseverance pravidelně monitoruje horizont pomocí svých kamer Navcam, tohle bylo poprvé, kdy kamera WATSON na robotické paži zachytila snímek prašného víru.

Tmavá dírka před roverem obklopená našedlým kamenným prachem byla vytvořena vrtáním a právě z ní pochází 26. odebraný vzorek roveru Perseverance. Dostal jméno Bell Island podle ostrova blízko kanadského Newfoundlandu. Samotný vzorek obsahuje malé sferule, které mohly být vytvořeny vulkanickými erupcemi, či dopady kosmických těles v časné historii Marsu. Později byla tato dávná hornina vyzvednuta během impaktu, který vytvořil kráter Jezero. Nyní, když rover úspěšně odebral vzorek se sferulemi, po kterých vědecký tým pátral, může Perseverance lokalitu opustit, aby mohla studovat nové zajímavé kameny. Minulý týden rover dorazil k odhalenému podloží světlé barvy, které dostalo přezdívku Copper Cove. Vědecký tým se zajímal o to, zda tato geologická jednotka leží pod nebo nad dříve zkoumanou horninovou sekvencí. Po obroušení svrchní vrstvy, aby se blíže seznámil s chemickým složením a texturou, vyrazil rover na jih, aby prozkoumal další místa podél vnějšího okraje kráteru Jezero.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA26574.jpg

Štítky:

Hodnocení:

4.2 / 5. Počet hlasů: 5

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.