sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a ruské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho ruským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Sonda MAVEN pozorovala u Marsu atmosférický „sputtering“

Po desetiletí pátrání se americké sondě MAVEN (Mars Atmosphere Volatile Evolution) podařilo (vůbec poprvé) přinést přímá pozorování dočasných atmosférických jevů, při kterých dochází k únikům atmosféry. Takzvaný sputtering nemá český ekvivalent a proto se používá anglický výraz. Tento jev by mohl přinést odpovědi na dlouho existující otázky související s historií ztráty vody na Marsu. Vědci už dlouho díky četným důkazům vědí, že na povrchu Marsu byla kdysi dávno hojná kapalná voda. Stále se však ptají: „Kam tato voda zmizela a proč?

Popis sputteringu v atmosféře Marsu.
Popis sputteringu v atmosféře Marsu.
Zdroj: https://scx2.b-cdn.net/

Ještě když byl Mars relativně mladý, měl hustou atmosféru, ale zanedlouho přišel o své magnetické pole. Jeho atmosféra tak byla najednou přímo vystavena slunečnímu větru a slunečním erupcím. S tím, jak probíhala eroze atmosféry, přestávala být voda na povrchu stabilní, takže velká část jí zmizela do kosmického prostoru. Ovšem jak může být zprvu hustá atmosféra takto očesána? Sputtering by mohl přinést odpověď. Jedná se o atmosférický proces, při kterém jsou atomy vyraženy z atmosféry energetickými nabitými částicemi.

Je to jako kdybyste do bazénu vystřelili kouli z kanónu,“ popisuje Shannon Curry, hlavní řešitelka mise MAVEN z Laboratoře atmosféry a kosmické fyziky na University of Colorado v Boulderu a hlavní autorka nové studie a dodává: „Onou koulí z kanónu jsou v tomto případě těžké ionty narážející velmi rychle do atmosféry, čímž vyrážejí neutrální atomy a molekuly pryč.“ Ačkoliv vědci měli už dříve náznaky důkazů, že k tomuto jevu dochází, nikdy neměli možnost jej pozorovat přímo. Předešlé důkazy pocházely z pátrání po lehčích a těžších izotopech argonu v horních vrstvách atmosféry. Lehčí izotopy jsou v atmosféře výše, než jejich těžší příbuzní a ukázalo se, že v atmosféře Marsu bylo mnohem méně lehkých izotopů argonu než těch těžkých. Ty lehké totiž byly odstraněny právě sputteringem.

Je to jako když najdete popel po ohništi,“ popisuje Curry a dodává: „Jenže my jsme chtěli vidět přímo ten samotný táborák, tedy sputtering.“ K pozorování sputteringu tým potřeboval simultánní měření ze tří přístrojů na sodě MAVEN na správném místě a ve správnou chvíli. Konkrétně byla zapotřebí data z analyzátoru slunečního větru, magnetometru a hmotnostního spektrometru neutrálních částic i iontů. Kromě toho tým potřeboval provést měření na denní i noční straně planety v nízkých „nadmořských“ výškách, což trvá roky. Kombinace dat ze zmíněných přístrojů umožnila vědcům vytvořit nový typ mapy sputteringu argonu v závislosti na slunečním větru. Tato mapa odhalila přítomnost argonu ve větších výškách přesně na místech, kde energetické částice narážely do atmosféry a vyrážely tak argon, čímž byl poprvé v reálném čase zachycen sputtering. Výzkumníci také zjistili, že tento proces probíhá čtyřikrát rychlejším tempem, než se původně předpokládalo, přičemž toto tempo se ještě zvyšuje během slunečních bouří.

Přímé pozorování sputteringu potvrzuje, že tento proces byl primárním zdrojem ztráty atmosféry mladého Marsu, kdy byla sluneční aktivita mnohem silnější. „Tyto výsledky potvrzují roli sputteringu při ztrátě atmosféry Marsu a při určování historie vody na Marsu,“ zmínila Curry. Toto zjištění, publikované tento týden v časopise Science Advances, má zásadní význam pro pochopení podmínek, které umožnily existenci kapalné vody na povrchu Marsu, a pro důsledky, které to mělo pro případnou obyvatelnost před miliardami let.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://assets.science.nasa.gov/…/Mars_Solar_Storm_Ion_Loss.png
https://scx2.b-cdn.net/gfx/news/hires/2025/scientists-make-first.jpg

Štítky:

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pidzej78
pidzej78
1 měsíc před

Slunce odválo vodu z Marsu pryč, taky vás to napadlo? Europa, Ganymedes, Callisto .))

PetrDub
PetrDub
1 měsíc před
Odpověď  pidzej78

Pokud se tím snažíte naznačit, se sluneční záření odválo vodu z Marsu na uvedené měsíce, tak mi to přijde jako velmi odvážná teorie. Množství vody na těchto třech měsících tvoří dohromady cca 17% hmotnosti Marsu. Když vezmeme v potaz, že na Zemi je vody méně než 0,03%, tak je zřejmé, že tolik vody na Marsu nikdy nebylo. A i kdyby, tak si neumím představit žádný mechanizmus, který by ty molekuly vody nasměroval zrovna na tyto měsíce. Asi se budeme muset spokojit s výrazně prozaičtějším vysvětlením, že voda patří k nejjednodušším molekulám a je tedy ve vesmíru zastoupena relativně hojně. Protože je současně poměrně lehká, tak při vzniku planetárních systémů je voda (zejména led) hojně zastoupena ve vnějších částech. A nám zbývá vyřešit otázku, jak se přesně dostává na kamenné planety blízko své hvězdy, zda skutečně stačil „import“ v podobě impaktů meteoritů.

MilanV
MilanV
1 měsíc před

Díky za zajímavý článek, tohle se jen tak někde běžně nenajde. Zkusím si o tom najít víc, přijde mi to jako zajímavá fyzika. A samozřejmě i zajímavé důsledky.

Co mi ale nejde do hlavy, je ta poslední věta (souvětí). Celou dobu je ten článek o tom, proč voda z Marsu zmizela. A najednou na konci je tvrzení, že tím říkáme něco o tom, jak se tam objevila a jaký význam měla pro život. Už jsem si tu větu zkoušel přeložit z češtiny do češtiny několika způsoby a zatím jsem přišel jen na význam: „pochopili jsme, jaké podmínky stačí na planetě zrušit, aby už tam ta voda dál nezůstávala, tj. naopak co porušit nesmíme, aby tam zůstala.“. Je v tom ještě jiný trik?

Borin
Borin
1 měsíc před
Odpověď  MilanV

He? Takže to ovlivňujeme my, pozemšťané?

MilanV
MilanV
1 měsíc před
Odpověď  Borin

To přeci nikde netvrdím. Popisuji to obecně, jako se popisují experimenty: tj. byly nějaké podmínky a když se změnily tak a tak… Neříkám přeci nic o tom, kdo nebo co je změnilo. O tom je přeci v článku.

PetrDub
PetrDub
1 měsíc před
Odpověď  MilanV

Já to chápu tak, že „toto zjištění“ odkazuje na zjištěnou rychlost ztráty atmosféry – to do jisté míry umožňuje určit zpětně, jak hustá atmosféra byla v minulosti, a tedy se dobrat i k tomu, jaká byla v době, kdy tady na Zemi vznikal život. A ve výsledku to tedy umožňuje se zabývat otázkou případné obyvatelnosti tehdejšího Marsu. Ale jinak souhlas, věta začíná slovy „toto zjištění“, aniž by bylo zřejmé, k čemu se to přesně odkazuje a je to stejně mlhavé už v originálním článku.

Radek V.
Radek V.
1 měsíc před

A protože Maven už toto zjistil, má ho NASA podle Trumpa vypnout. Že přenáší data z roverů asi Trump neví.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.