9. května se projekt mise MUSE (Multi-slit Solar Explorer) od agentury NASA dočkal kritického zhodnocení návrhu CDR (critical design review) na úrovni mise. Jde o důležitý krok na jeho cestě ke startu, ke kterému má dojít v roce 2027. CDR bylo zevrubné a podrobné zhodnocení každého subsystému a propojovacích kabelových svazků, které budou tvořit tuto observatoř. Celý hodnotící proces proběhl ve středisku Lockheed Martin Space Systems Advanced Technology Center v kalifornském Palo Alto a provedla jej skupina expertů na daná témata z NASA, ale i průmyslových firem.
„Jsme nadšeni, že jsme prošli přes tento důležitý milník,“ přiznává Bart De Pontieu, hlavní řešitel mise MUSE a sluneční fyzik z Lockheed Martin Solar and Astrophysics Laboratory a dodal: „Těšíme se na stavbu, integraci a testy této důležité vědecké mise.“ MUSE má pořizovat jedinečné kombinace snímků ve vysokém rozlišení a spektrálních dat o horké vnější atmosféře Slunce, koróně. Desítky let si vědci lámou hlavu nad tím, jak a proč je tento region o tolik teplejší než povrch Slunce, ale i nad tím, jak jsou výbušné jevy, které zde probíhají (včetně slunečních erupcí a výronů koronální hmoty – CME) ovlivňovány. Studiem toho, jak se sluneční atmosféra stává nestabilní a vyvíjí se při erupcích a CME se bude MUSE podílet i na lepším porozumění projevům kosmického počasí. Data od MUSE tak budou moci výrazně zlepšit naši schopnost předcházet škodám na pozemské elektronice, ale i zdraví astronautů, či stavu kosmických sond.
Misi MUSE vede Lockheed Martin Solar and Astrophysics Laboratory a manažersky ji spravuje Explorers Program Office z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu pro heliofyzikální divizi Ředitelství vědeckých misí NASA. Lockheed Martin Advanced Technology Center, společně s dalšími partnerskými institucemi, postaví observatoř MUSE i její vědecké přístroje, přičemž University of California v Berkeley poskytne středisko řízení mise. Projekt MUSE bude také využívat mezinárodní spolupráce – ať už půjde o zapojení Norské kosmické agentury, Italské kosmické agentury, Německé letecko-kosmické agentury, ale i Institutu Maxe Plancka pro výzkum Sluneční soustavy.
Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://assets.science.nasa.gov/dynamicimage/assets/science/cds/general/images/2023/06/MUSE_SQUARE.jpg