sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mise Film – šance pro mladé tvůrce

Projekt Česká cesta do vesmíru si lidé povětšinou spojují s plánem vyslat občana České republiky na národní misi na Mezinárodní kosmické stanici. Celý projekt má však mnohem více úrovní, přínosů a významů, mezi kterými se zmiňuje především podpora českého kosmického průmyslu a popularizační činnost mezi mladou generací. Ostatně právě do poslední jmenované kategorie patří i největší zatím realizovaná akce z projektu Česká cesta do vesmíru a sice studentský let Zero G ve speciálně upraveném letadle. Dnes Vás ale seznámíme s jiným projektem, který sice také cílí na mladou generaci, ale je teprve na svém začátku a zájemci se tak stále mohou hlásit. Podnikatelský inkubátor ESA BIC Czech Republic, jehož operátorem je agentura CzechInvest, ve spolupráci s filmovým festivalem Future Gate a Českou cestou do vesmíru vyhlašuje filmovou soutěž s názvem „Mise Film“, která má za cíl přiblížit fascinaci vesmírem mladým lidem zcela novou formou.

Do soutěže se mohou přihlásit žáci základních, středních i vysokých škol, ale mladí lidé (do 26 let), kteří již nestudují. „Chceme mladým lidem ukázat, že vesmír není jen o číslech a rovnicích, ale i o emocích, snech a příbězích. Mise Film je pozvánkou pro všechny, kteří se nebojí zapojit fantazii a podívat se na kosmos vlastní optikou – ať už s humorem, vážností, nebo úplně novým pohledem,“ říká k Misi Film Andrej Štůla, ředitel filmového festivalu Future Gate. Díky zařazení do projektu Česká cesta do vesmíru mohou mladí tvůrci využít ke své tvorbě know-how expertů z oboru, či získat zajímavé prostory k natáčení. „Chceme mladým lidem nabídnout možnost natáčet své filmy na místech, která skutečně inspirují – ať už jde o Hvězdárnu a planetárium Brno, vědecké centrum Velký svět techniky, nebo letecký simulátor od Vrgineers. Díky spolupráci s partnery Mise Film mají šanci zažít technologie a prostředí, které běžně slouží profesionálům ve vesmírném výzkumu,“ říká Petr Mild, marketingový manažer ESA BIC Czech Republic a člen organizačního týmu Mise Film.

Tato soutěž motivuje děti a mládež k prozkoumání vesmíru vlastní optikou, kamerou i fantazií. Cílem je podpořit jejich zájem o vesmír, propojit vědu s uměním a dát mladým lidem příležitost tvořit. Zapojit se mohou jednotlivci i malé týmy do pěti osob. U základních a středních škol je podmínkou registrace také jednoho pedagoga. Soutěží se ve čtyřech věkových kategoriích:

  • Žáci prvního stupně ZŠ
  • Žáci druhého stupně ZŠ
  • Žáci SŠ
  • Studenti VŠ a mladí lidé do 26 let

Filmy mohou být hrané, animované i experimentální, nejdůležitější ale je, aby byly originální. Soutěžní snímky mohou být v češtině, angličtině nebo i zcela beze slov a jejich délka by měla být mezi 1 a 10 minutami. Přihlášky s hotovým filmem je možné podávat do poloviny července 2025. Vítězné snímky budou promítnuty v kině Lucerna během největšího tuzemského kosmického festivalu Czech Space Week, který proběhne v druhé polovině října. „Na vítěze čekají nejen  hodnotné ceny od firem z kosmického průmyslu, ale především jedinečné zážitky, na které
se nezapomíná – třeba návštěva výcvikového centra astronautů Evropské kosmické agentury nebo setkání se s odborníky z kosmického průmyslu. Věříme, že právě taková zkušenost může mladé tvůrce inspirovat k dalším krokům směrem k vědě, technologiím nebo i samotnému vesmíru,“ dodává Filip Schauer, ředitel filmového festivalu Future Gate a člen organizačního týmu Mise Film.

Zdroje informací:
Tisková zpráva České cesty do vesmíru
https://ceskacestadovesmiru.cz/

Zdroje obrázků:
Tisková zpráva České cesty do vesmíru

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 1

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.