sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mise Film – šance pro mladé tvůrce

Projekt Česká cesta do vesmíru si lidé povětšinou spojují s plánem vyslat občana České republiky na národní misi na Mezinárodní kosmické stanici. Celý projekt má však mnohem více úrovní, přínosů a významů, mezi kterými se zmiňuje především podpora českého kosmického průmyslu a popularizační činnost mezi mladou generací. Ostatně právě do poslední jmenované kategorie patří i největší zatím realizovaná akce z projektu Česká cesta do vesmíru a sice studentský let Zero G ve speciálně upraveném letadle. Dnes Vás ale seznámíme s jiným projektem, který sice také cílí na mladou generaci, ale je teprve na svém začátku a zájemci se tak stále mohou hlásit. Podnikatelský inkubátor ESA BIC Czech Republic, jehož operátorem je agentura CzechInvest, ve spolupráci s filmovým festivalem Future Gate a Českou cestou do vesmíru vyhlašuje filmovou soutěž s názvem „Mise Film“, která má za cíl přiblížit fascinaci vesmírem mladým lidem zcela novou formou.

Do soutěže se mohou přihlásit žáci základních, středních i vysokých škol, ale i mladí lidé (do 26 let), kteří již nestudují. „Chceme mladým lidem ukázat, že vesmír není jen o číslech a rovnicích, ale i o emocích, snech a příbězích. Mise Film je pozvánkou pro všechny, kteří se nebojí zapojit fantazii a podívat se na kosmos vlastní optikou – ať už s humorem, vážností, nebo úplně novým pohledem,“ říká k Misi Film Andrej Štůla, ředitel filmového festivalu Future Gate. Díky zařazení do projektu Česká cesta do vesmíru mohou mladí tvůrci využít ke své tvorbě know-how expertů z oboru, či získat zajímavé prostory k natáčení. „Chceme mladým lidem nabídnout možnost natáčet své filmy na místech, která skutečně inspirují – ať už jde o Hvězdárnu a planetárium Brno, vědecké centrum Velký svět techniky, nebo letecký simulátor od Vrgineers. Díky spolupráci s partnery Mise Film mají šanci zažít technologie a prostředí, které běžně slouží profesionálům ve vesmírném výzkumu,“ říká Petr Mild, marketingový manažer ESA BIC Czech Republic a člen organizačního týmu Mise Film.

Tato soutěž motivuje děti a mládež k prozkoumání vesmíru vlastní optikou, kamerou i fantazií. Cílem je podpořit jejich zájem o vesmír, propojit vědu s uměním a dát mladým lidem příležitost tvořit. Zapojit se mohou jednotlivci i malé týmy do pěti osob. U základních a středních škol je podmínkou registrace také jednoho pedagoga. Soutěží se ve čtyřech věkových kategoriích:

  • Žáci prvního stupně ZŠ
  • Žáci druhého stupně ZŠ
  • Žáci SŠ
  • Studenti VŠ a mladí lidé do 26 let

Filmy mohou být hrané, animované i experimentální, nejdůležitější ale je, aby byly originální. Soutěžní snímky mohou být v češtině, angličtině nebo i zcela beze slov a jejich délka by měla být mezi 1 a 10 minutami. Přihlášky s hotovým filmem je možné podávat do poloviny července 2025. Vítězné snímky budou promítnuty v kině Lucerna během největšího tuzemského kosmického festivalu Czech Space Week, který proběhne v druhé polovině října. „Na vítěze čekají nejen  hodnotné ceny od firem z kosmického průmyslu, ale především jedinečné zážitky, na které se nezapomíná – třeba návštěva výcvikového centra astronautů Evropské kosmické agentury nebo setkání se s odborníky z kosmického průmyslu. Věříme, že právě taková zkušenost může mladé tvůrce inspirovat k dalším krokům směrem k vědě, technologiím nebo i samotnému vesmíru,“ dodává Filip Schauer, ředitel filmového festivalu Future Gate a člen organizačního týmu Mise Film.

Zdroje informací:
Tisková zpráva České cesty do vesmíru
https://ceskacestadovesmiru.cz/

Zdroje obrázků:
Tisková zpráva České cesty do vesmíru

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 3

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.