sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Tiangong má dostat nové moduly

Čína se chystá vypustit další moduly stanice Tiangong, aby nasytila rostoucí poptávku po vědeckém výzkumu a potenciálně posílila mezinárodní spolupráci. Aktuálně nejsilnější čínská raketa, Dlouhý pochod 5B, má být podle oficiálních míst nosičem těchto nových modulů. „V souladu s plánem zajistí Dlouhý pochod 5B také vynesení dodatečných modulů pro pilotovanou kosmickou stanici,“ uvedl Wang Jue z CASC (China Aerospace Science and Technology Corporation) 30. dubna v televizi CCTV (China Central Television). Žádný oficiální časový plán misí nebyl zveřejněn, ale zdá se, že komentáře potvrzují plány na přidání modulů k Tiangongu, orbitální základně ve tvaru písmene T se třemi moduly, která byla postavena v letech 2021-2022.

Model kosmické stanice Tiangong. Zdroj: Shujianyang, CC BY-SA 4.0
Model kosmické stanice Tiangong. Zdroj: Shujianyang, CC BY-SA 4.0

Oficiální místa již v minulosti při mnoha příležitostech zmínila možnost rozšíření stanice Tiangong. Zpráva CCTV nyní hovoří o růstu zájmu o provádění experimentů, což klade vyšší nároky na dostupný prostor i na zdroje energie. Dřívější zprávy hovořily o tom, že by jako první mohl být vypuštěn víceúčelový rozšiřující modul. Ten by disponoval šesti dokovacími porty a mohl by se připojit na centrální modul Tianhe, přičemž by umožnil integraci dalších modulů do stanice. Rozšíření Tiangongu by posílilo možnosti vědy, umísťování užitečných nákladů a mezinárodní spolupráce – především pro pilotované výpravy.

Už začátkem tohoto roku čínská agentura pro pilotované mise oznámila, že bude trénovat astronauty z Pákistánu, aby mohli letět na Tiangong, což by byli první nečínští astronauti, kteří by tak učinili. Jeden z představitelů agentury v dubnu rovněž uvedl, že probíhají jednání s dalšími zeměmi o letech jejich astronautů na Tiangong. Čína pracuje na pilotované kosmické lodi nové generace, která má mít dvě verze – jedna pro lety na LEO a druhá (pojmenovaná Mengzhou) pro pilotované výpravy k Měsíci. Částečně znovupoužitelná verze pro LEO by byla schopna dopravit na Tiangong 6 – 7 astronautů, případně méně lidí a až 500 kilogramů nákladu.

To by posílilo flexibilitu stanice i její možnosti. V současné době Čína posílá tříčlenné posádky v kosmických lodích Shenzhou na půlroční mise. Lety s nečínskými astronauty budou pravděpodobně trvat kratší dobu a přinejmenším zpočátku budou zahrnovat méně úkolů. První start rakety Dlouhý pochod 10, při kterém bude na LEO vynesena nová kosmická loď, má přijít v roce 2026. Pro Mengzhou a lunární misi s posádkou, jejíž start Čína plánuje před rokem 2030, se vyvíjí společná varianta nosné rakety. Očekávané rozšíření Tiangongu signalizuje dlouhodobý závazek Číny udržet stálou lidskou přítomnost na nízké oběžné dráze Země nezávisle na Mezinárodní kosmické stanici, přestože pracuje také na plánech pro posádku na Měsíci. Nedávný návrh rozpočtu NASA mezitím počítá se snížením finančních prostředků na provoz ISS, zatímco závazek podpořit komerční náhrady není jasný.

Neshořelé zbytky centrálního stupně Dlouhého pochodu 5B v roce 2020 dopadly do Pobřeží Slonoviny. tento snímek vznikl u města Bocanda.
Neshořelé zbytky centrálního stupně Dlouhého pochodu 5B v roce 2020 dopadly do Pobřeží Slonoviny. tento snímek vznikl u města Bocanda.
Zdroj: https://wp-assets.futurism.com/

V rozhovoru také Wang zmínil snahy o zlepšení bezpečnosti, což se pravděpodobně týká neřízených zániků centrálních stupňů Dlouhého pochodu 5B použitých pro budování stanice Tiangong: „Hlavní důraz bude kladen na zvýšení spolehlivosti a bezpečnosti. Na jedné straně se snažíme optimalizovanou konstrukcí dále zvýšit bezpečnost řízeného návratu prvního stupně rakety do atmosféry. Na druhé straně budeme pokračovat ve zvyšování vyspělosti a stability produktu, abychom dále zvýšili přirozenou spolehlivost rakety Dlouhý pochod 5B při provádění misí a položili tak pevný základ pro pokračování výstavby vesmírné stanice.

Čína v poslední době používá raketu Dlouhý pochod 5B k vynášení družic pro megakonstelaci Guowang. Tyto starty využívají horní stupeň Yuanzheng-2 k dopravě nákladu na oběžnou dráhu, přičemž první stupeň zůstává na suborbitální dráze a dopadne řízeně do oceánu.

Dalším startem Dlouhého pochodu 5B pro stanici Tiangong bude pravděpodobně vynesení kosmického teleskopu Xuntian s průměrem apertury 2 metry. Observatoř s průměrem srovnatelným s Hubbleovým teleskopem nabídne zhruba 300× větší zorné pole než legendární HST, což mu umožní prohlížet obrovské plochy oblohy po dobu desetileté základní mise. Xuntian ponese průzkumnou kameru s rozlišením 2,5 gigapixelu, díky které bude možné studovat temnou hmotu, temnou energii, vznik galaxií a evoluci vesmíru. Xuntian bude na stejné dráze jako Tiangong, ke které se bude moci připojit pro údržbu, opravy, doplnění paliva, či případné vylepšení. Start teleskopu má již několikaleté zpoždění, ale prezentace z roku 2024 počítá s jeho vypuštěním v prosinci 2026.

V tomto případě se nejedná o letový hardware teleskopu Xuntian, ale o jeho vývojový prototyp. Stav prací na letovém exempláři zatím není znám.
V tomto případě se nejedná o letový hardware teleskopu Xuntian, ale o jeho vývojový prototyp. Stav prací na letovém exempláři zatím není znám.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Přeloženo z:
https://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
https://i0.wp.com/spacenews.com/wp-content/uploads/2023/10/shenzhou17-docking-view-of-tiangong-26oct2023-CMSA-1.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/25/Chinese_Tiangong_Space_Station.jpg
https://wp-assets.futurism.com/2020/05/rocket-falling-dumped-debris-africa.jpg
https://pbs.twimg.com/media/FYGcbDcWIAIJDw0?format=jpg&name=large

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 2

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.