Společnost Gilmour Space, poskytovatel komerčních startů se sídlem v australském Queenslandu, vyvinul malou raketu Eris. Ačkoliv pusté vnitrozemské pouště australského kontinentu již v éře Studené války hostily několik startů, Eris je první vlastní australskou orbitální raketou. První mise této rakety nese označení TestFlight1 a jeho startovní okno trvající deset hodin se otevírá dnes ve 23:30 našeho času. Místem startu bude základna Bowen Orbital Spaceport na queenslandském pobřeží, která se nachází přibližně 200 kilometrů jihovýchodně od Townsville. Přímý přenos z tohoto startu s největší pravděpodobností nebude realizován.

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Eris má odstartovat směrem na severovýchod nad Korálové moře a ponese testovací náklad v podobě družicové platformy pro mikrodružice, kterou vyvíjí právě Gilmour Space. Tento náklad by měl být vypuštěn na nízkou oběžnou dráhu Země. Austrálie by se v případě úspěchu připojila ke stále ještě exkluzivnímu klubu států, které vypustily na oběžnou dráhu vlastní družici s využitím domácí nosné rakety.
25 metrů vysoká Eris je tvořena trojicí stupňů a na rovníkovou dráhu ve výšce 500 kilometrů má být schopna dopravit až 305 kilogramů nákladu, což ji řadí do velmi podobné kategorie, kde už najdeme raketu Electron od firmy RocketLab. První stupeň rakety Eris pohání čtyři raketové motory Sirius. Jedná se o hybridní pohony s tuhým palivem, ale kapalným okysličovadlem. Toto řešení není v kosmonautice běžné, ale najdeme jej na suborbitálním nosiči SpaceShipTwo od Virgin Galactic.
Motorem Sirius je vybaven i druhý stupeň, přičemž třetí stupeň disponuje motorem na kapalné pohonné látky. Pokud raketa Eris uspěje, stala by se první orbitálním nosičem, který pohání hybridní raketové motory. Společnost Gilmour Space chce po prvotní verzi Eris Block 1 představit vylepšenou variantu Eris Block 2 s lepší nosností, která by se dala přirovnat k raketám Alpha od Firefly Aerospace. Společnost Gilmour Space do budoucna počítá i s verzí Eris Heavy, která by se zařadila do kategorie středně silných nosičů.
Přeloženo z:
https://www.nasaspaceflight.com/
Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2025/05/IMG_3973.png
https://pbs.twimg.com/media/Gq6NLC6W0AAJ55e?format=jpg&name=large