Pouhý týden po svém startu dosáhla evropská družice Biomass dalšího kriticky důležitého milníku na své cestě k tomu, aby mohla posílat mimořádně cenná data umožňující vědcům získat vhled do stavu lesů na celé Zeměkouli a fungování uhlíkového cyklu. Družicová anténa o průměru 12 metrů je nyní již plně rozevřena. Po úspěšném startu, vzestupné fázi letu i usazení na oběžné dráze, přijetí prvního signálu a kontrolách palubních systémů je úspěšné vyklopení drátěné reflektorové antény družice Biomass považováno za závěrečný krok startovní a časné provozní fáze.
Ještě před vyklopením antény o zmíněném průměru 12 metrů muselo být správně rozloženo 7,5 metru dlouhé podpůrné rameno, které tuto anténu nese. Za vyklopení antény zodpovídal Stefan Kiryenko z agentury ESA: „Vyklopení nosného ramene bylo provedeno ve třech pečlivě plánovaných fázích, z nichž každá trvala zhruba pět minut. Ovšem každý den se vykonala pouze jedna z těchto akcí, vše bylo pečlivě načasováno v souladu se specifickými přelety družice, aby bylo zajištěno optimální pokrytí pozemními stanicemi. Jakmile bylo rameno plně vyklopené, mohli jsme pokračovat rozložením drátěné reflektorové antény, která se nad družicí rozložila skoro jako deštník.“

Zdroj: https://www.esa.int/
Snímky, ze kterých je vytvořena přiložená animovaná sekvence, pořídila kamera umístěná na družici Biomass, jejímž úkolem bylo zaznamenat vzácné pohledy na tuto činnost prováděnou v kosmickém prostoru. Samotnou kameru dodala švýcarská firma MCSE. Projektový manažer mise Biomass, Michael Fehringer, vysvětlil: „Nejprve jsme museli deaktivovat systém pro řízení orientace družice v prostoru, aby Biomass přešla do režimu volného letu. Důvodem byla snaha vyhnout se nežádoucímu točivému momentu během rozkládání antény. Poté jsme odpálili dvě pyrotechnická zařízení pro uvolnění popruhu, který zajišťoval složenou anténu. Během vyklápění antény jsme měli jen 24minut dlouhé okno viditelnosti, během kterých si pozemní stanice Inuvik (Kanada), Špicberky (Norsko) a Kiruna (Švédsko) bez přerušení předávaly službu v pokrývání komunikace s družicí. Celá procedura ovšem trvala o trochu déle a tak jsme si museli počkat na další přelet, abychom měli potvrzeno, že se anténa otevřela úspěšně. A to se nakonec potvrdilo. Chtěl bych poděkovat firmě L3H, což je dodavatel reflektorové antény, firmě Airbus, což je hlavní dodavatel družice Biomass, ale i týmům agentury ESA, které bez výjimky pracovaly, aby mohl nastat tento úžasný moment a klíčový milník.“
Biomass je první družicí, která nese radar se syntetickou aperturou pracující v pásmu P. Úkolem této mise je dodat klíčové informace o stavu lesů na Zemi, ale i o tom, jak se mění. Důležité budou také informace, které posunou naše znalosti o tom, jakou roli hrají lesy v uhlíkovém cyklu. Reflektorová anténa přenese signál z radaru směrem k zemskému povrchu a zachytí zpět odražený signál. Ten v sobě nese informace o obsahu uhlíku v lesích. Simoneta Chelli, ředitelka Programů agentury ESA pro pozorování Země poznamenala: „Jsem potěšena, že družice Biomass rozložila svou působivou anténu. Jde o veliký milník pro jednu z nejprůkopničtějších misí programu Earth Explorer. Tyto mise vyvinuté v rámci výzkumného a vývojového programu FutureEO, jsou navrženy tak, aby demonstrovaly špičkové kosmické technologie a dodaly jedinečné vhledy do fungování naší planety. Tímto úspěchem jsme o další velký krok blíže k získání nevídaných znalostí o pozemských lesích, včetně důležitých dat o zásobách uhlíku a jejich kolísání. To je nezbytným základem pro pochopení a spravování pozemského uhlíkového cyklu. Pro evropskou vědu a techniku jde o hrdý okamžik.“
Nyní, když je anténa družice Biomass otevřená, očekávají její operátoři ze střediska řízení misí ESA, že by do konce týdne mohli dokončit fázi startovní a časné provozní. Poté mise vstoupí do fáze uvádění do provozu, která potrvá zhruba šest měsíců.
Přeloženo z:
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/26691120-1-eng-GB/Biomass_antenna_reflector_deployed.png
https://www.esa.int/…/26691214-1-eng-GB/Biomass_antenna_deployment_selfie.gif
Sláva, tohle byl kritický okamžik mise. Takové rozevírání není nic snadného. Všechno fungovalo, takže vědecká práce může začít.