Výrazem „first light“ (doslova první světlo) se označuje první pozorování nové kosmické mise – jako když poprvé otevře oči. Nyní byl tento milník oznámen u mise EZIE (Electrojet Zeeman Imaging Explorer), která má za úkol odhalit detaily o pozemských aurorálních elektrojetech, silných elektrických proudech, které tečou horními vrstvami atmosféry, kde svítí polární záře. Tyto informace pomohou vědcům lépe porozumět propojení Země a kosmického prostoru, ale i omezit negativní dopady kosmického počasí na společnost.

Zdroj: https://assets.science.nasa.gov/
Trojice CubeSatů z mise EZIE byla vypuštěna 15. března na Falconu 9 při sdílené misi Transporter-13, aby poprvé v historii provedla podrobná měření aurorálních elektrojetů zblízka. Tyto intenzivní proudy jsou generovány v obou polárních oblastech naší atmosféry ve výškách zhruba 105 kilometrů nad Zemí, když je ze slunečního větru do horních vrstev zemské atmosféry přeneseno obrovské množství energie. Stejný proces dokáže také rozsvítit na obloze barevné polární záře.
Družice EZIE mají mapovat sílu a směr těchto proudů tím, že budou studovat emise z kyslíkových molekul zhruba 16 kilometrů pod elektrojety. Kyslíkové molekuly emitují mikrovlny na frekvenci 118 Ghz, ovšem v přítomnosti magnetických polí (jako jsou ta, která vytváří elektrojety), se emisní spektrální čára rozděluje procesem zvaným Zeemanovo dělení, či Zeemanův jev. Čím silnější je magnetické pole, tím dále je 118 GHz čára rozdělena. Polarizace (orientace vln) kyslíkových emisí pak odhaluje směr magnetického pole.
Už 19. března se jedné z družic EZIE podařilo poprvé pomocí svého přístroje MEM (Microwave Electrojet Magnetogram) úspěšně zaznamenat Zeemanův jev u 118 GHz emisní čáry kyslíku. Pozorování odhalilo sílu a směr odpovědného magnetického pole – v tomto případě šlo o magnetické pole Země v blízkosti magnetického rovníku. „Tým mise EZIE je nadšený z těchto first-light výsledků,“ říká Sam Yee z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, hlavní řešitel mise a dodává: „Pozorování demonstrují, že jak družice samotná, tak i palubní přístroj MEM fungují podle očekávání.“ Aktuální „první světlo“ je sice důležitý úspěch, ale na misi čeká ještě řada úkolů, než bude možné vstoupit do formální fáze vědeckých pozorování. Na pozemní týmy čekají především závěrečné kontroly a kalibrace.
Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/06/ezie-jpg.webp
https://assets.science.nasa.gov/content/dam/science/missions/ezie/EZIE%20Mission%20Science%20Results.gif