sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Apollo-Sojuz

Dne 15. července uběhlo padesát let o historické mise Apollo-Sojuz. Během této mise mise došlo ke spojení americké vesmírné lodi Apollo a sovětské lodi Sojuz. Velitelem posádky Apolla byl Thomas Stafford a jeho sovětským protějškem Alexej Leonov.

MILNET

Americké vesmírné síly odhadují, že by potřebovaly více než 4 miliardy dolarů na financování rozsáhlé konstelace družic na nízké oběžné dráze Země známé jako MILNET, která by poskytovala globální komunikační služby. V současné chvíli je MILNET na seznamu nefinancovaných priorit pro FY 2026.

Britská kosmická agentura

Nový výzkum zveřejněný Britskou kosmickou agenturou zdůrazňuje rostoucí závislost země na družicových technologiích, které podle nejnovějších údajů podporovaly odvětví představující přibližně 18 % národního hrubého domácího produktu (HDP).

SES

Společnost SES očekává, že 17. července dokončí akvizici konkurenčního družicového operátora Intelsat poté, co vyřeší všechny regulační překážky bránící uzavření dohody v hodnotě několika miliard dolarů.

Starliner

Zástupci NASA uvedli, že existuje veliká šance, že další zkušební let vesmírné lodě Boeing CST-100 Starliner bude bez posádky. Důvodem je stále probíhající řešení technických problémů lodi.

Americký kongres

Americký kongres se chystá nařídit Pentagonu, aby zavedl trvalé financování iniciativy amerických vesmírných sil, která bude poskytovat komerční družicové snímky a analýzy vojenským velitelům po celém světě, a to i přes nejistotu ohledně návrhu obranného rozpočtu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

SLEDUJEME: První Blue Ghost přistává na Měsíci

Lunární lander Blue Ghost od americké firmy Firefly Aerospace odstartoval 15. ledna na Falconu 9, poté 25 dnů kroužil kolem Země, kde testoval své systémy. Zkoušky pohonného systému využil k úpravám své dráhy a díky úspěšnému manévru TLI se vydal na čtyřdenní cestu k Měsíci. Na jeho oběžnou dráhu vstoupil 14. února a postupně z eliptické dráhy udělal téměř kruhovou. Nyní přichází vrchol celé mise – lander se pokusí přistát v oblasti Mare Crisium. Pokud se nic nepokazí, měl by dosednout už zítra, tedy 2. března okolo 9:34 SEČ. V tomto článku najdete samostatně se aktualizující psaný přímý přenos, do kterého budeme vkládat všechny horké novinky a aktualizace.

Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://fireflyspace.com/wp-content/uploads/2024/08/Blue-Ghost.png

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cilek
Cilek
4 měsíců před

1700 km/s? To jako fakt?

letajici_ryba
letajici_ryba
4 měsíců před

hezky provedené, nejvíc se mi líbily přistávací wok pánve 🙂

Borin
Borin
4 měsíců před

Co ta poslední noha? Teoreticky může být nezatížena nebo mimo parametr detektoru. Jsem tak namlsaný live přenosy, že nemohu zkousnout zpoždění před prvním reálným snímkem.
Díky a gratulace.

Borin
Borin
4 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

First Image. Co vidím neumím vysvětlit.

Borin
Borin
4 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

Ano. Ale je poznat úspěšné přistání? Vypadá to jako zmuchlaná ochranná folie.

Cilek
Cilek
4 měsíců před
Odpověď  Borin

Rovinu určují tři body. Předpokládám, že povrch, kde se přistálo, není dokonale rovný.

pidzej78
pidzej78
4 měsíců před

dlouho jsem rozmýšlel, jestli napíšu to, co teď napíšu, ale nedá mi to: jsem jediný, kdo by raději „obětoval“ tři komentovaná dokování náklaďáku k ISS ve prospěch jednoho přistání landeru na Měsíci? .) Nechápejte mě špatně, já jsem strašně rád za každý živě a česky komentovaný přenos čehokoliv, ale když si porovnám „důležitost“ dokování Progressu vs. přistání na Měsíci, vychází mi jednoznačně Blue Ghost… Popravdě, anglicky mě nejvíc naučilo WoWko a pak kosmonautika. Když vidím anglický text, dokážu si ho celkem v pohodě přeložit, když se ztrácím, využiju gůgl translátor. Ale jsem generace, která nemá angličtinu „naposlouchanou“, takže jakmile mluví anglicky moderátorky a ještě k tomu mluví celkem svižně, tak jsem úplně v loji a můžu jen koukat na hezký obrázky, i když teda dámě ve tmavším oblečení jsem některé věty rozuměl .)) Ano, automatické titulky používám, ale v tomto přenosu nebyly dostupné.

Borin
Borin
4 měsíců před
Odpověď  pidzej78

Jenže dokování je obrazově vlastně naživo. Tady lze komentovat jen parametry na obrazovce a animaci. A je neděle, den pro regeneraci sil.

Jiri Gutman
Jiri Gutman
4 měsíců před
Odpověď  Borin

Zrovna tady by komentáře pomohly. Takhle se v textu dozvíme, že lander přistál a z obrázku, že při rychlosti 1km/h a 696,3m nad povrchem.

stana85
stana85
4 měsíců před
Odpověď  pidzej78

Taky vůbec nechápu rozhodnutí nedělat živý přenos. Dokonování progresu je sice naživo, ale prakticky se tam nic neděje. Progres je dá se říct rutina co se pravidelně opakuje. Přistání na Měsíci je pořád vyjímečné a navíc byl živý přenos ze střediska. Nemyslím to nijak špatně, ale přijde mi, že se Dušanovi prostě nechtělo.

stana85
stana85
4 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

Psaný přenos dělal Matěj Soukup.

Ondrej K.
Ondrej K.
4 měsíců před

Za me, jsou nejlepsi psane prenosy. Nemusim to sledovat permanentne. Jen kazdou chvilku kouknu co se stalo a hned vim. Kdyz je video prenos tak vim prd.

Cilek
Cilek
4 měsíců před
Odpověď  Ondrej K.

Přesně. A lidi se nemusí v chatu pořád dokola ptát na informaci, která byla sdělena před pár minutami.

vilous
vilous
4 měsíců před

Všiml jsem si v přenosu jazykové vychytávky. Obě moderátorky o landeru mluvili jako SHE. V angličtině je pro živé muže HE a živé ženy SHE, vše ostatní na světě je IT. Má to výjimky, kdy se jedná o věc citově velmi blízkou (třeba mazlíčci). Asi v tomto případě šlo o danou výjimku a znalí lidé si ten modul nějak pojmenovali dívčím jménem.

Vojta
Vojta
4 měsíců před
Odpověď  vilous

Všecho ostatní není IT. Lodě jsou v angličtině vždy ženského rodu. A poměrně často se životným rodem (většinou ženským) označují různé technologické záležitosti, ke kterým má obsluha citový vztah od marsovských roverů přes auta po počítače a umělé inteligence.

Pavel Kralicek
Pavel Kralicek
4 měsíců před

prikladam odkaz na krasnou stinovou selfie-fotku se Zemi na obloze https://x.com/firefly_space/status/1896158394295390367?s=46&t=FaFeobqfCiwrgonMP_UkHg

zvejkal
zvejkal
4 měsíců před
Odpověď  Pavel Kralicek

Parada!

Mattonius
Mattonius
4 měsíců před

Naprosto fenomenální úspěch! Super psaný komentář, díky za něj 🙂

gendibal
gendibal
4 měsíců před

Nechápu, proč jsou všechny přímé přenosy kromě SpaceX taková žabárna. Úplně markantní to bylo u BO Glenna, a teď znovu tady u světluškového Modrého ducha. To by jich všech ubylo, kdyby namísto samých animací k lodi či sondě připojili aspoň jednu kameru? Nebo že by jim nezáleželo na zájmu a názoru veřejnosti?
Já vím, že brečím na špatném hrobě…

gendibal
gendibal
4 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

No, možná, ale vsaďte se, že až bude na Měsíci přistávat lunární Starship, bude ověšená kamerami jako vánoční stromeček (tedy ozdobami, ne kamerami) a přímý přenos z přistání bude vysílat s plnou parádou.

vilous
vilous
4 měsíců před
Odpověď  gendibal

Je dobře, že víte, že brečíte na špatném hrobě, redakce kosmonautix opravdu ty přenosy neovládá. Ale měl byste si i uvědomit, že je to věcí daných společností a třeba vůbec nestojí, aby z toho byla show. Jen jsme jako diváci rozmazleni. A třeba výroba těch animací je složitější než tam fakt dát kameru. Ale ta kamera musí mít nějakou schopnost přenosu a to kromě SX fakt není jednoduché.

Lubo
Lubo
4 měsíců před
Odpověď  gendibal

myslim ze preto, lebo SpaceX ma existujucu komunikacnu infrastrukturu – Starlink. Prakticky plug and play s kamerami a prenosom.
Tito manici pristavali daleko, na Mesiaci a tusim ze bez podpory komunicanej druzice.. tu prvu fotku stiahli celkom rychlo. A uvidime, mozno tam mali kameru nahravajucu pristanie.
A uvidime ako to poriesi SpaceX, ci vybuduju nejaky minimalny Moonlink 🙂

Cilek
Cilek
4 měsíců před
Odpověď  gendibal

Asi si děláte legraci, že? Nebo si fakt myslíte, že je jednoduché udělat přímý přenos z pohybujícího se modulu, tisíckrát vzdálenějšího od Země než ISS?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.