7. října nastal z vědeckého hlediska nejvýznamnější start evropské mise roku 2024. Sonda Hera se totiž vydala na cestu k dvojplanetce Didymos. Tato mise ovšem není zajímavá jen svými úkoly, ale i tím, že na ní má Česká republika nemalý podíl. A hádáte správně – Brno nezůstalo pozadu. Firma OHB Czechspace zajistila modelování struktury sondy. Společnost G. L. Electronic zase dodala okolo 80 % všech kabelových svazků. Na Fakultě informačních technologií na Vysokém učení technickém (společně s Geologickým ústavem Akademie věd ČR a firmou Huld) vznikl program pro vyhodnocení kvality pořízených vědeckých dat přímo na palubě CubeSatu Milani, který s sebou Hera veze.
Věděli jste, že se v Brně staví družice, ale i jiný kosmický hardware? Sídlí tu celá řada firem, které si už stihly vybudovat velmi dobré jméno nejen na českém, ale i celoevropském poli. V pořadu Kosmické Brno, který vyrábí Hvězdárna a planetárium Brno, si budeme ukazovat, na jakých úžasných kosmických projektech tyto firmy zrovna pracují. Tento díl byl natočen v srpnu letošního roku.
Zdroje obrázků:
hvezdarna.cz
Jsem moc rád za celý tento seriál, to už jsem tu psal. Ale tenhle díl se obzvlášť povedl. Mohl být i třikrát delší a pořád by bylo co říct. Byl prostě „nadupaný“, od začátku do konce!
Takový malý tip, jak to myslím: každé to téma je ještě zajímavější, když se nad tím čloěk zamyslí – a zjistí, že neví. Třeba jednoduchá dětská otázka: „A, tatínku, jak se liší kabel ve vesmíru od kabelu tady na stole? Gravitaci nepotřebuje, dýchat taky ne… A oni na tom museli evidentně makat obrovsky, tak na čem teda dělali?“