sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Prototyp pro chystanou observatoř gravitačních vln LISA

NASA představila plnorozměrový prototyp šesti teleskopů, které v příštím desetiletí umožní detekovat gravitační vlny v kosmickém prostoru. Toto vlnění časoprostoru je způsobeno slučováním černých děr i dalšími kosmickými zdroji. Projekt observatoře LISA (Laser Interferometer Space Antenna) vede Evropská kosmická agentura ve spolupráci s NASA. Cílem projektu je detekovat gravitační vlny díky laserům, s jejichž pomocí se bude extrémně přesně (s přesností na pikometry, tedy bilióntiny metru) měřit vzdálenost mezi třemi sondami. Každá strana tohoto rovnostranného trojúhelníku bude měřit na délku 2,5 milionu kilometrů.

Prototyp teleskopu pro misi LISA prošel 20. května kontrolou po dodání. Ta proběhla v zatemněné čisté místnosti Goddardova střediska. Celý dalekohled je vyroben z jantarově zbarveného sklokeramického materiálu, který odolává změnám tvaru v širokém rozsahu teplot. Povrch zrcadla je potažen zlatem.
Prototyp teleskopu pro misi LISA prošel 20. května kontrolou po dodání. Ta proběhla v zatemněné čisté místnosti Goddardova střediska. Celý dalekohled je vyroben z jantarově zbarveného sklokeramického materiálu, který odolává změnám tvaru v širokém rozsahu teplot. Povrch zrcadla je potažen zlatem.
Zdroj: https://science.nasa.gov/

Dvojice teleskopů na každé sonda bude jak vysílat, tak i přijímat svazky infračervených laserů, s jejichž pomocí budou sledovat ostatní dvě družice a NASA dodá všech šest těchto teleskopů pro misi LISA,“ uvedl Ryan DeRosa, výzkumník z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu a dodává: „Tento prototyp se označuje Engineering Development Unit Telescope (Technická vývojová jednotka teleskopu) a bude pro nás vodítkem při práci na konstrukci letového hardwaru.

Prototyp Engineering Development Unit Telescope byl vyroben a sestaven firmou L3Harris Technologies v Rochesteru (stát New York) a na Goddardovo středisko dorazil v květnu. Jeho primární zrcadlo je pokryté vrstvou zlata, aby lépe odráželo infračervené vlnové délky použitého laseru. Tato volba také sníží tepelné ztráty z povrchu, který bude vystaven kosmickému chladu, jelikož dalekohled bude nejlépe fungovat při teplotě blízké pokojové.

Představený prototyp je kompletně vyroben z jantarově zbarveného sklokeramického materiálu Zerodur, který vyrobila společnost Schott z německého města Mainz (česky Mohuč). Tento materiál je hojně využíván pro zrcadla teleskopů a další aplikace, které vyžadují vysokou přesnost. Jeho tvar se totiž v širokém spektru teplot mění jen drobně. Samotná mise LISA by měla odstartovat v polovině 30. let.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/gsfc-20240520-lisa-000536.jpg
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/gsfc-20240520-lisa-000535.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
28 dní před

Zrovna na tento projekt se hodně těším. Je to po všech stránkách fascinující – měřit pikometrové změny vzdálenosti na vzdálenost v gigametrech (tj. 21 řádů!) je úžasné, i když vím, že fakticky nejde o vzdálenost samotnou, ale jej její změnu, což je díky interferometrii jiný úkol. V článku mě trochu překvapilo, že teleskopy dodá NASA – měl jsem za to, že zrovna optiku tady v Evropě umíme…

pbpitko
pbpitko
28 dní před

Možno sa toho nedožijem, ale aj tak sa teším spolu s vami.

mikisocka
mikisocka
26 dní před

toto moze zamavat aktualnym modelom vzniku vesmiru, tesim sa velmi, kedze o tych vlnach vieme brutal malo

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.