sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Prototyp pro chystanou observatoř gravitačních vln LISA

NASA představila plnorozměrový prototyp šesti teleskopů, které v příštím desetiletí umožní detekovat gravitační vlny v kosmickém prostoru. Toto vlnění časoprostoru je způsobeno slučováním černých děr i dalšími kosmickými zdroji. Projekt observatoře LISA (Laser Interferometer Space Antenna) vede Evropská kosmická agentura ve spolupráci s NASA. Cílem projektu je detekovat gravitační vlny díky laserům, s jejichž pomocí se bude extrémně přesně (s přesností na pikometry, tedy bilióntiny metru) měřit vzdálenost mezi třemi sondami. Každá strana tohoto rovnostranného trojúhelníku bude měřit na délku 2,5 milionu kilometrů.

Prototyp teleskopu pro misi LISA prošel 20. května kontrolou po dodání. Ta proběhla v zatemněné čisté místnosti Goddardova střediska. Celý dalekohled je vyroben z jantarově zbarveného sklokeramického materiálu, který odolává změnám tvaru v širokém rozsahu teplot. Povrch zrcadla je potažen zlatem.
Prototyp teleskopu pro misi LISA prošel 20. května kontrolou po dodání. Ta proběhla v zatemněné čisté místnosti Goddardova střediska. Celý dalekohled je vyroben z jantarově zbarveného sklokeramického materiálu, který odolává změnám tvaru v širokém rozsahu teplot. Povrch zrcadla je potažen zlatem.
Zdroj: https://science.nasa.gov/

Dvojice teleskopů na každé sonda bude jak vysílat, tak i přijímat svazky infračervených laserů, s jejichž pomocí budou sledovat ostatní dvě družice a NASA dodá všech šest těchto teleskopů pro misi LISA,“ uvedl Ryan DeRosa, výzkumník z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu a dodává: „Tento prototyp se označuje Engineering Development Unit Telescope (Technická vývojová jednotka teleskopu) a bude pro nás vodítkem při práci na konstrukci letového hardwaru.

Prototyp Engineering Development Unit Telescope byl vyroben a sestaven firmou L3Harris Technologies v Rochesteru (stát New York) a na Goddardovo středisko dorazil v květnu. Jeho primární zrcadlo je pokryté vrstvou zlata, aby lépe odráželo infračervené vlnové délky použitého laseru. Tato volba také sníží tepelné ztráty z povrchu, který bude vystaven kosmickému chladu, jelikož dalekohled bude nejlépe fungovat při teplotě blízké pokojové.

Představený prototyp je kompletně vyroben z jantarově zbarveného sklokeramického materiálu Zerodur, který vyrobila společnost Schott z německého města Mainz (česky Mohuč). Tento materiál je hojně využíván pro zrcadla teleskopů a další aplikace, které vyžadují vysokou přesnost. Jeho tvar se totiž v širokém spektru teplot mění jen drobně. Samotná mise LISA by měla odstartovat v polovině 30. let.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/gsfc-20240520-lisa-000536.jpg
https://science.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/10/gsfc-20240520-lisa-000535.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
6 měsíců před

Zrovna na tento projekt se hodně těším. Je to po všech stránkách fascinující – měřit pikometrové změny vzdálenosti na vzdálenost v gigametrech (tj. 21 řádů!) je úžasné, i když vím, že fakticky nejde o vzdálenost samotnou, ale jej její změnu, což je díky interferometrii jiný úkol. V článku mě trochu překvapilo, že teleskopy dodá NASA – měl jsem za to, že zrovna optiku tady v Evropě umíme…

pbpitko
pbpitko
6 měsíců před

Možno sa toho nedožijem, ale aj tak sa teším spolu s vami.

mikisocka
mikisocka
6 měsíců před

toto moze zamavat aktualnym modelom vzniku vesmiru, tesim sa velmi, kedze o tych vlnach vieme brutal malo

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.