křišťálová lupa

sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

krátké zprávy

mPower Technology

Startup mPower Technology oznámil 3. října smlouvu s Airbus Netherlands BV na poskytování solárních modulů pro více než 200 družic. Na základě smlouvy bude společnost mPower dodávat Airbusu solární moduly DragonSCALES pro družice MDA Aurora.

Charter Space

Startup Charter Space zahájil beta testování svých vesmírných systémů a softwarové platformy pro správu programů. Platforma s názvem Ubik je navržena tak, aby pomáhala inženýrským týmům řídit a provádět vesmírné programy během jejich životního cyklu.

Ghost

Společnost Sierra Space oznámila 3. října, že si zajistila podporu od Výzkumné laboratoře vzdušných sil USA (AFRL) k rozvoji svého návrhu Ghost. Ghost má být schopen zůstat na oběžné dráze až pět let.

Návrhy teleskopů

NASA oznámila 3. října, že vybrala dva návrhy na rentgenové a infračervené vesmírné teleskopy pro další posouzení v rámci nové řady misí, které agentura nazývá Probe Explorers. Každý návrh obdrží 5 milionů dolarů na jednoroční studie.

Cert-2

United Launch Alliance je připravena na druhý zkušební start rakety Vulcan Centaur. Start je plánován na 4. října.

Orbit Aerospace

Společnost Orbit Aerospace získala kontrakt AFWERX v hodnotě 1,8 milionu dolarů na využití umělé inteligence k detekci a řízení anomálií během hypersonického letu při návratu svých zařízení do atmosféry.

PAM mise k ISS

Společnosti vyvíjející komerční vesmírné stanice chtějí, aby NASA nabídla více příležitostí k letům s prekurzorovými misemi na Mezinárodní vesmírnou stanici. K dnešnímu dni letěly tři tzv. mise PAM, všechny provedla společnost Axiom Space.

Anduril Industries a Apex

Společnost pro obranné technologie Anduril Industries si vybrala Apex, start-up zabývající se výrobou družic, aby poskytl malé družicové tahače pro plánované vojenské vesmírné mise Anduril Industries.

Momentus

Společnosti Momentus zabývající se kosmickou přepravou hrozí, že její akcie budou během několika dnů staženy z burzy Nasdaq kvůli nízké ceně akcií a dalším problémům. Společnost se delší dobu potýká s finančními problémy.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropští záložní astronauti včetně Aleše Svobody zahájí výcvik

Členové záložního oddílu evropských astronautů zahájí letos v říjnu první z celkem tří dvouměsíčních výcvikových programů v Evropském středisku astronautů (EAC – European Astronaut Centre) v Kolíně nad Rýnem. Ve zmíněné první skupině členů záložního oddílu, která má do EAC dorazit 28. října, bude Španělka Sara García Alonso, Ital Andrea Patassa, Francouz Arnaud Prost, Němka Amelie Schoenenwald a Čech Aleš Svoboda. Druhá skupina ve složení Meganne Christian (Velká Británie), Anthea Comellini (Itálie), John McFall (Velká Británie) a Carmen Possnig (Rakousko) začne svůj výcvik 13. ledna 2025.

Evropské středisko astronautů EAC (European Astronaut Centre) v Kolíně nad Rýnem.
Evropské středisko astronautů EAC (European Astronaut Centre) v Kolíně nad Rýnem.
Zdroj: https://www.esa.int/

Moc se těším na zahájení výcviku astronautů v záloze a na získávání nových dovedností. Ačkoli jsou lety do vesmíru založeny na technických znalostech a inženýrství, přinášejí také faktor inspirace, která nás všechny motivuje mířit výš, a já se nemohu dočkat, až budu součástí tohoto kolektivního úsilí,” uvedl Aleš Svoboda. Výcvik pokryje vybrané moduly jednoletého základního výcvikového programu, který obvykle absolvují kariérní astronauti. Tento výcvik vybaví členy rezervního oddílu dovednostmi pro podporu budoucího evropského vědeckého výzkumu vesmíru.

První blok výcviku potrvá do 13. prosince a obsahuje celkem 263 hodin teoretického i praktického výcviku. Velkou část zabere např. seznámení se s vlivem kosmického letu na zdraví a výkonnost člověka, zimní kurz přežití či nácvik výstupu do volného kosmického prostoru,“ říká Michal Václavík z České kosmické kanceláře a dodává: „Druhý výcvikový blok čeká pětici od srpna do října 2025 a třetí pak od března do května 2026. Rozsah výcvikových hodin je pro tyto bloky 268 a 187 hodin. Je třeba upozornit, že prodělání výcviku není zárukou kosmického letu.

Letos v říjnu s potěšením zahájíme novou fázi vývoje evropských záložních astronautů, čímž ještě více zdůrazníme závazek ESA podporovat naše členské státy v jejich ambicích v oblasti letů do vesmíru. Tím, že tyto talentované jedince vybavíme dovednostmi potřebnými pro budoucí vesmírné mise, nejenže zvýšíme připravenost Evropy na přizpůsobení se vyvíjejícímu se prostředí pilotovaného průzkumu vesmíru, ale také se postavíme do čela této rychle se rozvíjející oblasti,“ uvedl generální ředitel ESA, Josef Aschbacher.

Na členy záložního oddílu evropských astronautů čeká i nácvik výstupů do volného kosmického prostoru.
Na členy záložního oddílu evropských astronautů čeká i nácvik výstupů do volného kosmického prostoru.
Zdroj: https://www.esa.int/

Výcvik záložních astronautů bude obnášet základní technické a provozní schopnosti, systémy kosmických lodí a také nácvik přežití ve vodě a v zimních podmínkách v rámci přípravy na možné nouzové situace. Kromě toho členové absolvují úvodní výcvik výstupu do volného prostoru, včetně potápění ve speciálním bazénu ESA. Tento podvodní výcvik nasimuluje podmínky výstupu do volného prostoru a umožní astronautům nacvičit si, jak se pohybovat a pracovat mimo kosmickou loď, třeba při provádění kritických oprav nebo instalaci zařízení na ISS.

Těšíme se, že budeme moci přivítat naše členy ze záložního oddílu ESA zpátky v Evropském astronautickém centru. Znamená to začátek nové kapitoly evropských ambicí v oblasti výzkumu vesmíru,“ řekl ředitel ESA pro pilotovaný i robotický průzkum, Daniel Neuenschwander a dodal: „Tento výcvik záložních astronautů je navržen tak, aby nejen posílil připravenost členů záložního oddílu, ale také zajistil, že Evropa zůstane na čele budoucích kosmických misí, abychom v tomto oboru poháněli pokrok a inovace.

23. listopadu 2022 vybrala ESA 17 nových členů svého oddílu astronautů. Pět z nich (Sophie Adenot, Pablo Álvarez Fernández, Rosemary Coogan, Raphaël Liégeois, a Marco Sieber), byli kariérní astronauti, kteří v dubnu 2024 dokončili roční výcvik. Zbylých 12 mužů a žen patří mezi záložní astronauty, kteří zůstávají připraveni na další mise a dodatečný výcvik. Dva členové záložního oddílu (Švéd Marcus Wandt a Polák Slawosz Uznański) už byli nominováni do misí, přičemž Marcus svou misi již v únoru letošního roku dokončil. Slawoszova mise je plánována nejdříve na jaro roku 2025.

A mimochodem, i když nejste profesionální ani kariérní astronauti, přesto máte možnost se aspoň přiblížit k jejich výcviku. Tedy, má to jednu podmínku – musí Vám být mezi 13 a 18 lety. Pokud tento věkový limit splňujete (a nebo znáte ve svém okolí někoho, kdo by do něj spadal) zbystřete! Pro české studenty se otevírá zcela mimořádná možnost zažít let ve velkém proudovém letadle speciálně upraveném pro parabolické lety. Na webu vzhurudovesmiru.cz najdete přihlášku, kterou můžete poslat nejpozději do 30. září! I Vy (nebo Vaši blízcí) se můžete dostat přes několikakolový výběr až mezi 20 finalistů, kteří si odnesou zážitek na celý život.

Zdroje informací:
https://www.esa.int/
https://esamultimedia.esa.int/
https://x.com/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/24598420-2-eng-GB/ESA_Astronaut_Class_of_2022_Sara_Garcia_Alonso.jpg
https://www.esa.int/…/24598915-2-eng-GB/ESA_Astronaut_Class_of_2022_Andrea_Patassa.jpg
https://www.esa.int/…/24599050-2-eng-GB/ESA_Astronaut_Class_of_2022_Arnaud_Prost.jpg
https://www.esa.int/…/24598600-2-eng-GB/ESA_Astronaut_Class_of_2022_Amelie_Schoenenwald.jpg
https://www.esa.int/…/24599395-2-eng-GB/ESA_Astronaut_Class_of_2022_Ales_Svoboda.jpg
https://www.esa.int//19297321-3-eng-GB/European_Astronaut_Centre_exterior.jpg
https://www.esa.int/…/10041356-2-eng-GB/Luca_Parmitano_during_EVA_training.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 8

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
8 dní před

Zajímalo by mě, jak tedy vypadá a probíhá standartní výcvik evropských kosmonautů a jak se od něj odlišuje výcvik těch záložních.

Radek V.
Radek V.
8 dní před

Výcvik bude stejný. Všichni se připravují pro ISS a lety Dragonem, zálohou je použití Sojuzu. Základy a potom specializace. Musí cvičit i fyzičku. Když Švédi rozhodli o letu Wandta, přesunuli ho ze zálohy do primární skupiny a prošel zrychleným výcvikem pro Axiom 3.Teprve až je astronaut vybrán pro danou misi, následuje specializovaný výcvik – přístroje, experimenty, postupy, EVA, pokud je plánovaná nebo možná. To je ale až ten půlrok před startem.

MilanV
MilanV
7 dní před

Mně by zajímalo mnohem víc věcí o výcviku astronautů, ale zatím se mi nepodařilo víc detailů najít. Např. u těch kariérních by mě zajímalo, co vlastně dělají, když nejsou na misi. Ti záložní mají zatím své povolání. A ti kariérní? Vždyť čekají několik let na svou misi. Nebo mají také další úvazek, např. jsem někde četl, že někdo pracuje pro univerzitu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.