Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Nikolaj Čub dorazili na Mezinárodní kosmickou stanici vloni 15. září a nyní, po více než roce, je čeká návrat na Zemi. Ještě předtím si ale připsali nový rekord Mezinárodní kosmické stanice. „20. září 2024 v 15:06:51 SELČ překonali dosavadní rekord v délce nepřetržitého pobytu na Mezinárodní kosmické stanici ISS,“ upozorňuje Michal Václavík z České kosmické kanceláře a dodává: „Ten činil 370 dní, 21 hodin, 22 minut a 16 sekund. Na Zemi se mají vrátit 23. září a tak hodnota rekordu naroste.“
„Nejde však o absolutní rekord v délce nepřetržitého kosmického letu,“ připomíná Michal Václavík a dodává: „Ten drží Valerij Poljakov, který na stanici Mir strávil 437 dní, 17 hodin, 58 minut a 17 sekund. Na druhém místě je Sergej Avdějev, který na Miru strávil 379 dní, 14 hodin, 51 minut a 10 sekund.“ Sluší se ještě připomenout, že Oleg Kononěnko neustále posouvá i světový rekord v kumulativní délce pobytu na oběžné dráze. Už 4. února překonal rekord 870 dní, 11 hodin, 29 a minut a 48 sekund svého krajana Gennadije Padalky a 4. června překonal magickou hranici 1000 dnů strávených v kosmickém prostoru. 23. září se tak vrátí na Zemi se značným náskokem.
Zdroje informací:
https://x.com/
https://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GX_tl10W0AAYEay?format=jpg&name=large
Tak si říkám že tahle věc docela pěkně ukazuje jak je cesta na Mars vlastně daleko. Ty aktuální pobyty jsou jen takový drobek oproti tomu co by museli vydržet při letu na Mars (a z5).
Navyse vsetky tieto pobyty sa deju pod ochranou magnetosfery.
To je relativni, nasi predci od dob Vikingu riskovali mnohem vice.
Kdyz na Marsu nepristane Zapad, ktery vypolstrovava prostredi do nejmensioho detailu i pro dobrovolniky(Magalhaes, Kolumbus, Cook atd., pokud vidi ten upadek asi rotuji v hrobe), tak to proste zvladne nekdo jiny.
I na ten Mesic se ve 3. tisicileti dostane asi drive CIna, kdyz vidim co se deje kolem stanice Gateway, ale i SLS (mrknete na plany NASA kolem roku 2015-2018)