sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Orbiter Chang’e-6 je v libračním centru Slunce-Země

Čínská mise Chang’e-6 se skládala z několika částí. Na odvrácené straně Měsíce dosedl přistávací modul a se vzorky odstartoval vzletový modul. Na oběžné dráze Měsíce došlo k předání kontejneru se vzorky do návratového pouzdra, se kterým vstříc Zemi odletěl orbitální modul. Právě ten byl klíčovou součástí celé 53 dní dlouhé mise, která jako první dopravila na Zemi vzorky z odvrácené strany Měsíce. 25. června tento modul navedl návratové pouzdro se vzorky z kráteru Apollo podle plánu do pozemské atmosféry, ovšem sám naši planetu minul díky motorickému manévru. Bylo tedy otázkou, jaké s ním mají Číňané plány do budoucna.

Radioamatérské sledování vesmíru nyní ukazuje, že se orbiter z mise Chang’e-6 přesunul do libračního bodu L2 soustavy Slunce-Země. Tato polostabilní oblast, kde se vyrovnávají gravitační a odstředivé síly, umožňuje sondám, aby kolem ní obíhaly jen s minimálními požadavky na spotřebu pohonných látek pro udržování dráhy. Zmíněn bod L2 soustavy Slunce-Země se nachází cca 1,5 milionu kilometrů od Země ve směru dále od Slunce. Čínská oficiální místa prozatím neposkytla žádné nové informace o misi orbiteru a jeho plánech. To, že sem orbiter zamířil, však není až tak překvapivé. Podobný vzorec, kdy se mise dočká prodloužení zkoušek pro budoucí výpravy totiž Čína použila už u dřívějších misí z programu Chang’e.

Umístění libračního bodu L2 soustavy Slunce-Země.
Umístění libračního bodu L2 soustavy Slunce-Země.
Zdroj: https://www.esa.int

Začalo to už u mise Chang’e-2, která v roce 2010 kroužila kolem Měsíce a poté provedla průlet kolem planetky Toutatis. V roce 2014 se misi Chang’e-5 T1 podařilo otestovat návratovou metodu skip-entry plánovanou pro mise dopravující lunární vzorky na Zemi. Orbiter byl poté naveden na halo oběžnou dráhu kolem libračního centra L2 soustavy  Země – Měsíc. Tehdy šlo o zkoušku oběžné dráhy, která by později umožnila komunikaci mise Chang’e-4. To byla první mise, která kdy přistála na odvrácené straně Měsíce a svým způsobem vyšlapala cestu k nejnovější Chang’e 6. Zapomínat nesmíme ani na orbiter z mise Chang’e-5 z roku 2020, který při své prodloužené misi navštívil librační centrum L1 soustavy Slunce – Země. Později se vrátil do systému Země – Měsíc, kde ověřoval vzdálenou retrográdní oběžnou dráhu kolem Měsíce. Podobnou dráhu nyní využívá čínská mise Tiandu určená ke zkouškám lunární navigace a komunikace.

Vizualizace zvažované čínské kosmické observatoře Tianlin. Teleskop o průměru primárního zrcadla 6 metrů má sledovat vesmír v ultrafialové, viditelné a infračervené části spektra. Jeho pracovištěm bude librační bod L2 soustavy Slunce - Země.
Vizualizace zvažované čínské kosmické observatoře Tianlin. Teleskop o průměru primárního zrcadla 6 metrů má sledovat vesmír v ultrafialové, viditelné a infračervené části spektra. Jeho pracovištěm bude librační bod L2 soustavy Slunce – Země.
Zdroj: https://astrobiology.com/

Návštěva libračního bodu L2 soustavy Slunce – Země orbiterem mise Chang’e-6 by mohla poskytnout cenné zkušenosti pro další mise. Na rok 2028 Čína plánuje start mise Earth 2.0, která má hledat exoplanety. Jejím pracovištěm bude právě bod L2 systému Slunce – Země. V této oblasti pracuje třeba i teleskop Jamese Webba. Astronomické observatoře zde mají zajištěnou relativně stabilní dráhu, nepřerušený výhled do hlubokého vesmíru i snížené rušení od Země. Čína navíc zahájila první studijní fáze kosmické observatoře Tianlin. Ta se má pyšnit primárním zrcadlem o průměru 6 metrů a jejím oborem by mělo být hledání obyvatelných exoplanet a potenciálních biomarkerů – lidově řečeno stop života. Hádáte správně. Pracovištěm tohoto teleskopu má být librační bod L2 soustavy Slunce – Země.

Umělecká představa mise Tianwen-2.
Umělecká představa mise Tianwen-2.
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com/

Orbiter mise Chang’e 6 bude v bodě L2 pravděpodobně provádět pozorování svými inženýrskými a monitorovacími kamerami, provádět provozní zkoušky, testovat komunikaci s pozemními středisky a vyhodnocovat lokální kosmické prostředí. Kvůli chybějícím informacím z oficiálních míst není jisté, zda je tato destinace pro orbiter mise Chang’e-6 konečná, nebo zda se má vydat ještě jinam. To bude ve značné míře záviset na tom, kolik pohonných látek mu zbyde v nádržích po primární i této prodloužené misi. Na rok 2025 plánuje Čína start mise Tianwen-2, která má mít za úkol dopravu vzorků z blízkozemní planetky na Zemi a průlet kolem komety. To vede ke spekulacím, že by orbiter mise Chang’e-6 mohl potenciálně navštívit nějakou blízkozemní planetku jakožto předvoj. To bude samozřejmě záviset na množství dostupných pohonných látek, dráze cílového objektu a dalších faktorech.

Přeloženo z:
https://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
https://i0.wp.com/…CNSA-june2024-1.jpg?fit=982%2C535&ssl=1
https://www.esa.int/…/Location_of_Lagrangian_point_L2_node_full_image_2.jpg
https://astrobiology.com/wp-content/uploads/2023/07/Tianlin.png
https://forum.nasaspaceflight.com/…58408.0;attach=2166788;image

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
8 měsíců před

Kdy je v plánu start toho čínského dalekohledu, co má spolupracovat se stanicí? Plán byl letos, ne?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.