Členové záložní posádky Artemis II

NASA vybrala astronauta Andre Douglase jako záložního člena posádky testovací mise Artemis II, první pilotované výpravy programu Artemis. Douglas se zapojí do výcviku po boku Reida Wisemana, Victora Glovera, Christiny Koch a Jeremy Hansena. V případě, že by některý americký člen posádky nebyl schopen zúčastnit se letu, nahradil by jej v posádce Artemis II právě Douglas. „Andreho zkušenosti se vzděláním a rozsáhlé zkušenosti z různých zaměstnání před nástupem do NASA jsou jasným důkazem jeho připravenosti podpořit tuto misi,“ uvedl Joe Acaba, vedoucí oddílu astronautů z Johnsonova střediska v Houstonu a dodal: „Ve výcviku kandidátů na astronauty a při plnění technických úkolů vynikal. Jsme přesvědčeni, že v tom bude pokračovat i jako záložní člen posádky NASA pro Artemis II.

Andre Douglas - záložní člen posádky mise Artemis II, který má nahradit amerického kolegu, který by nemohl letět.

Andre Douglas – záložní člen posádky mise Artemis II, který má nahradit amerického kolegu, který by nemohl letět.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Kanadská kosmická agentura CSA již v listopadu 2023 oznámila, že pokud by její zástupce Jeremy Hansen nemohl letět, zastoupí jej jeho krajanka Jenni Gibbons. „Kanadské křeslo v historické misi Artemis II je přímým výsledkem našeho podílu na stanici Gateway v podobě manipulátoru Canadarm3. Přiřazení Jenni Gibbons do pozice zálohy má pro naši zemi ten nejvyšší význam.“ uvedla prezidentka CSA, Lisa Campbell a dodala: „Od chvíle, kdy byla vybrána, se Jenni vyznamenala svou prací pro NASA i CSA. Je také obrovským vzorem pro budoucí kanadské vědce, inženýry a průzkumníky.

Výběr Douglase a Gibbons do pozice záložních členů posádky mise Artemis II nemá žádnou souvislost s výběrem posádky následující mise Artemis III. NASA zatím neoznámila žádnou posádku pro mise po Artemis II. Všichni aktivní astronauti NASA mohou být zařazeni do kterékoliv pilotované kosmické mise. Přibližně desetidenní výprava Artemis II odstartuje na americké raketě SLS, prověří systémy podpory života kosmické lodě Orion a také vyzkouší schopnosti a techniky potřebné k tomu, aby mohli lidé žít a pracovat v hlubším vesmíru.

Douglas dokončil výcvik na astronauta v roce 2024. Pochází z Virginie a na U.S. Coast Guard Academy ve městě New London (stát Connecticut) získal bakalářský titul v oboru strojního inženýrství. Má i čtyři postgraduální tituly z různých institucí, včetně doktorátu v oboru systémového inženýrství na George Washington University ve Washingtonu. Douglas sloužil u americké pobřežní stráže jako námořní architekt, záchranář, asistent kontroly škod a palubní důstojník. Pracoval také v Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory v Laurelu (stát Maryland). Tam se zabýval námořní robotikou, planetární obranou a vesmírnými misemi pro NASA. Podílel na práci Společného testovacímu týmu 5 pro EVA a mobilitu na povrchu. Tady spolupracoval se specializovanou skupinou, která vyvíjí, integruje a s lidmi testuje analogové mise a vycházky po Měsíci. V poslední době Douglas spolupracoval s týmy, které připravují lunární terénní vozidla, přetlakové vozítko, stanici Gateway a lunární skafandry.

Jenni Gibbons - záložní členka posádky mise Artemis II, která má nahradit krajana Jeremyho Hansena, pokud by nemohl letět.

Jenni Gibbons – záložní členka posádky mise Artemis II, která má nahradit krajana Jeremyho Hansena, pokud by nemohl letět.
Zdroj: https://www.asc-csa.gc.ca/

Gibbons byla přijata jako astronautka CSA v roce 2017 a základní výcvik absolvovala v roce 2020. Od té doby nadále slouží kanadskému vesmírnému programu a kromě jiného působí jako CAPCOM pro spojení řídícího střediska s ISS. Gibbons získala bakalářský titul v oboru strojního inženýrství na McGill University v Montrealu. Během studia prováděla ve spolupráci s CSA a National Research Council Flight Research Laboratory v Ontariu výzkum šíření plamene v mikrogravitaci. Získala i doktorát z inženýrství na Jesus College na univerzitě v Cambridge v Anglii.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/Orion_and_European_Service_Module_orbiting_Earth_pillars.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/07/andre-douglas.jpg
https://www.asc-csa.gc.ca/images/astronautes/canadiens/jenni-gibbons-id-18750-og.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Členové záložní posádky Artemis II”

 1. ov42 VÝSTRAHA napsal:

  A to by jako nováček vesmírem nepolíbený nastoupil i za velitele?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   NASA to neupřesňuje, ale obecně vzato všichni američtí členové základní posádky Artemis II mají na svém kontě pouze jednu kosmickou misi včetně velitele.

  • Jiří Hošek Redakce napsal:

   NASA to neupřesňuje, ale považuji za přirozené, že:

   – pilot Glover (3000 nalétaných hodin jako pilot námořnictva) je zálohou velitele Wisemana (taktéž námořní pilot)

   – letový specialista Hansen (stíhací pilot kanadského letectva) je zálohou pilota Glovera

   – Gibbons je zálohou letového specialisty Hansena

   – Douglas (inženýr) je zálohou letových specialistů Hansena (v případě jeho přeložení na pozici pilota) a Kochové

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.