Agentura NASA oznámila, že vybrala tři návrhy od soukromých firem, které se týkají pomoci s vývojem technologií pro budoucí velké kosmické teleskopy a plánů na koncept mise Habitable Worlds Observatory, což může být první teleskop navržený k pátrání po životě mimo Sluneční soustavu. Tato mise by zvládla přímé zobrazení exoplanet o velikosti Země u hvězd podobných Slunci, ale mohla by také studovat jejich atmosféry a hledat v nich chemické stopy života. Kromě toho může provádět i další výzkumy – ať už celého vesmíru, nebo naší soustavy. NASA je momentálně v časné fázi přípravy konceptu mise a pracovní skupiny v rámci komunity analyzují její základní vědecké cíle i způsoby, jak jich nejlépe dosáhnout. Agentura rovněž připravuje zřízení projektové kanceláře pro technologické dozrání částí Habitable Worlds Observatory, která vznikne v Goddardově středisku v Greenbeltu ve státě Maryland.
„Habitable Worlds Observatory bude historicky ambiciózní mise, takže jsme zvolili opatrný, strategický přístup k jejímu vývoji a nyní budujeme nezbytné základy. Budeme muset spojit pestrou skupinu expertů z vládních, akademických i průmyslových okruhů, zatímco budeme chystat technologie a učit se z našich předešlých velkých observatoří,“ říká Mark Clampin, ředitel astrofyzikální divize v centrále NASA a dodal: „Díky těmto oceněním jsme nadšeni, že můžeme zapojit průmysl do odstraňování technologických nedostatků, aby se tato přelomová mise stala skutečností.“
Letos v lednu se NASA obrátila na průmysl s výzvou o podávání návrhů na pomoc s vývojem klíčových technologií, které budou pro HWO nezbytné. Mise bude například vyžadovat koronograf, tedy přístroj schopný odstínit světlo hvězdy, aby byly vidět slabé objekty v jejím okolí. Tento koronograf však bude muset být tisíckrát schopnější než jakýkoliv dříve postavený kus. Stejně tak bude potřeba i stabilní optický systém, který se oběhem pozorování nepohne o více, než je průměr atomu!
S pokrokem těchto technologií mají pomoci firmy, které nyní NASA vybrala pro uzavření kontraktů na dva roky s fixní cenou a kombinovanými náklady 17,5 milionu dolarů, přičemž práce mají začít koncem letošního léta. Mezi vybrané projekty patří:
Ultra-stable Telescope Research and Analysis – Critical Technologies (ULTRA-CT)
Tento projekt se zaměřuje na vysoce přesné modelování a demonstrace subsystémů pro podporu budoucího vývoje ultrastabilních optických systémů se schoptnostmi za hranicí současných špičkových technologií.
“Technology Maturation for Astrophysics Space Telescopes (TechMAST)”
Cílem tohoto projektu je zdokonalit infrastrukturu integrovaného modelování, která je nutná k orientaci ve vzájemných závislostech návrhu a k porovnání potenciálních možností návrhu mise.
“STABLE: Systems Technologies for Architecture Baseline”
Tento projekt se zaměří na dozrání technologií spojených s funkcemi teleskopu jako je výsuvné stínidlo a struktura nesoucí optické prvky při omezení účinků ostatních systémů, či vnějšího rušení.
Zmíněné práce naváží na proces System-Level Segmented Telescope Design z roku 2017, do kterého NASA zapojila soukromé firmy a který skončil v prosince 2023. Nově schválené projekty pomohou informovat NASA o přístupu k plánování HWO, protože agentura staví na technologiích svého vesmírného teleskopu Jamese Webba i budoucího vesmírného teleskopu Nancy Grace Roman a zjišťuje, kde bude zapotřebí v budoucnu investovat.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/
https://planetary.s3.amazonaws.com/web/assets/pictures/possible-hwo-design.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/05/satellite.jpg