sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

OBRAZEM: Třetí úspěšné přistání RLV LEX

Indická kosmická agentura ISRO se pochlubila důležitým úspěchem. 23. června totiž proběhl třetí a závěrečný test znovupoužitelného kosmického stroje RLV (Reusable Launch Vehicle), který byl zaměřen na přistání v rámci fáze LEX (Landing EXperiment). Stroj s přezdívkou Pushpak provedl úspěšné přistání a prokázal pokročilé autonomní schopnosti za náročných podmínek. Jelikož je fáze RLV LEX dokončena, může se agentura ISRO vydat s tímto projektem do další etapy RLV-ORV, tedy orbital reusable vehicle. Jak anglický název napovídá, tady už se stroj dostane na oběžnou dráhu.

Třetí a závěrečný přistávací pokus RLV LEX.
Třetí a závěrečný přistávací pokus RLV LEX.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/
Třetí a závěrečný přistávací pokus RLV LEX.
Třetí a závěrečný přistávací pokus RLV LEX.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/
Třetí a závěrečný přistávací pokus RLV LEX.
Třetí a závěrečný přistávací pokus RLV LEX.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/
Třetí a závěrečný přistávací pokus RLV LEX.
Třetí a závěrečný přistávací pokus RLV LEX.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Přeloženo z:
https://www.facebook.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…667DE7A6
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…667DC13C
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…667DC35B
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…667DD251
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…667DDF2E

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ldx
ldx
2 měsíců před

Kdyby NASA před lety upřednostnila raketoplán od Sierra Nevada, tak by dneska mohli testovat návrat od ISS místo Starlineru.
Nakonec Američany asi předběhne Indie, to je úsměvné (přičemž vojenský XB-31 nepočítám).

Garion
Garion
2 měsíců před
Odpovědět  ldx

Kdyby vybrali tenkrát projekt od Sierra Nevady, tak by to bylo na úkor SpaceX, nikoliv na úkor Boeingu. Tehdy byla volba Boeingu prezentována jako volba jistoty a SpaceX jako šance novým firmám. Sierra Nevada by nebyla tou volbou jistoty.

https://kosmonautix.cz/2024/06/23/obrazem-treti-uspesne-pristani-rlv-lex/