Kosmotýdeník 608 (6.5. – 12.5.)

Geologicky výcvik

I v tomto týdnu přinesla kosmonautika řadu zajímavých událostí, které si shrneme v aktuálním týdenním přehledu. Kosmotýdeník si tentokrát jako hlavní téma vzal geologický výcvik v terénu pro program Artemis. Účastníky tohoto výcviku však nebyli astronauti, ale zaměstnanci NASA, u kterých byste to zřejmě nečekali. V dalších tématech se podíváme například na zahájení americké simulované mise k Marsu, anebo se ohlédneme za nově představenými skafandry od SpaceX. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.

Podpůrné týmy Artemis podstoupily geologický výcvik

Geologický výcvik podpůrných týmů NASA? které budou sloužit v programu Artemis

Geologický výcvik podpůrných týmů NASA? které budou sloužit v programu Artemis
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Komunikace a porozumění jsou zásadní pro dobrý běh jakéhokoli náročnějšího projektu. Obzvláště pak, pokud jde o jeden z nejkomplikovanějších úkolů lidstva – přistání na Měsíci s lidskou posádkou. Týká se to jak samotných astronautů, tak podpůrných týmů, které budou muset být připravené na všechny aspekty této cesty. Dlouhé vysvětlování a nerozhodnost by stály drahocenné minuty a mohly vést ke špatným rozhodnutím, a to i těm vědeckým. Inženýři, manažeři a letoví ředitelé NASA proto nedávno vyměnili své kanceláře a konferenční místnosti za prastaré vulkanické pole v severní arizonské poušti, aby se zúčastnili kurzu geologie v terénu. Cílem je vyzbrojit je prvními zkušenostmi s tím, co budou astronauti programu Artemis dělat během průzkumu místa přistání.

Dva a půl dne dlouhé cvičení pro podpůrné týmy programu Artemis bylo zhuštěnou verzí náročného výcviku, který astronauti absolvují během přípravy na lunární mise. Již první povrchová výprava programu povede k jižnímu pólu Měsíce – do vědecky velmi zajímavé lokality. „Budujeme společný jazyk a společné chápání toho, jaké to bude dělat terénní geologii na povrchu Měsíce,“ řekla Cindy Evans, vedoucí geologického výcviku Artemis v Johnsonově kosmickém středisku NASA v Houstonu. „Je to proto, aby lidé, kteří staví skafandry, navrhují pracovní nástroje, vyvíjejí softwarové systémy, lidé, kteří budou letovými dispečery, a manažeři, kteří toto všechno řídí a financují, aby tito všichni mohli rozumět vzájemně provázaným částem povrchového průzkumu.“

Byly to celkem náročné dva dny. Jednotlivé malé týmy vedené odborníky na geologii z NASA, USGS (US Geological Survey) a akademické obce studovaly mapy, vytvářely hypotézy o geologické historii oblasti a putovaly kilometry, aby otestovaly, zda tyto hypotézy odpovídají realitě. Tento terénní test zahrnoval rozbíjení kamenů kladivy, aby bylo možné studovat jejich minerální složení, a pečlivý výběr několika nejzajímavějších. Ty pak byly připraveny k dalšímu zkoumání po návratu z pole stejným způsobem, jakým astronauti budou analyzovat vzorky z Měsíce.

Průzkum zahrnoval sběr kamenů, jejich analýzu na místě i později po návratu na základnu

Průzkum zahrnoval sběr kamenů, jejich analýzu na místě i později po návratu na základnu
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Geologické studie pomáhají odhalit bohatou historii této zajímavé oblasti. Každý typ horniny představuje proces a pořadí vrstvení těchto hornin odhaluje příběh, který by mohl odhalit tajemství planety a nabídnout vodítka pro to, jak se formovala a vyvíjela v průběhu času. „Měsíc nemá atmosféru ani tekoucí vodu jako my tady na Zemi a nemá deskovou tektoniku, což jsou procesy, které vymazávají mnoho důkazů o dění na rané Zemi,“ řekl Jacob Bleacher, hlavní vědec zabývající se průzkumem v oddělení Exploration Systems Development Mission v ústředí NASA ve Washingtonu. „Naopak Měsíc tyto důkazy stále uchovává, takže tam můžeme jít a naučit se lekce o naší domovské planetě, které se nemůžeme naučit tady na Zemi.“

Když si členové podpůrného týmu procvičovali základní metody používané geology ke studiu prostředí, dali dohromady příběh regionu. Původně plánované pěší cesty, se často měnily podle toho, co jednotlivé týmy nacházely. Byl přijat princip „flexecution“ – neboli flexibilní průzkum, který by mohl najít uplatnění i na Měsíci, když astronauti prozkoumají měsíční povrch a budou hlásit své poznatky vědcům přítomných v řídicím středisku v Mission Control Center. Ti by pak mohli upravovat původně plánované trasy výzkumu dle aktuálních nálezů. „Geologové v ověřovací místností během misí Artemis budou v reálném čase přijímat data z mise, aby porozuměli aktuálním nálezům, dále budou sledovat vzorky, vracet se k mapám, které vytvořili ve snaze porozumět tomu, jak všechny tyto části zapadají do sebe,“ řekl Evans. „Až se astronauti vrátí domů se vzorky a se svými úplnými pozorováními, vědci mohou začít řešit klíčové vědecké otázky.“

Program Artemis tak bude mimo jiné studovat geologickou historii Měsíce a jeho vztah se Zemí a tím pomůže poodhalit další kapitolu historie sluneční soustavy.

NASA provádí terénní testy v místech na Zemi, která nějak připomínají měsíční krajinu. To samozřejmě pomáhá otestovat různé operace a postupy, stejně jako nové technologie, předtím, než opustí Zemi a vydají se na jiné kosmické těleso. Kromě tohoto geologického výcviku, bude další tým letos na jaře provádět simulované měsíční procházky v arizonské poušti s maketami skafandrů, aby otestoval hardware a nové technologie, jako je heads-up displej využívající rozšířenou realitu, pro budoucí mise Artemis.

Kosmický přehled týdne:

Na celkem 45 dní byla uzavřena do experimentálního zařízení HERA čtyřčlenná posádka, která absolvuje simulovaný let k Marsu. HERA umožňuje vědcům studovat, jak se členové posádky adaptují na izolaci, uzavřenost a odloučení předtím, než NASA vyšle astronauty na mise do hlubokého vesmíru – třeba na Měsíc, Mars a dále. Členové posádky budou během simulované mise na Rudou planetu provádět vědecký výzkum a operační úkoly, včetně simulované procházky po povrchu Marsu s využitím virtuální reality. S tím, jak se budou „přibližovat“ k Marsu, budou také zažívat narůstající zpoždění v komunikaci s řídicím střediskem mise, které může trvat až pět minut v každém směru. Tato posádka je letos již druhou skupinou dobrovolníků, která se účastní simulované mise na Mars. Poslední posádka dokončila svou misi v programu HERA 18. března. V letošním roce budou následovat ještě další dvě mise a poslední posádka mise HERA by měla skončit 20. prosince. Poprvé se mise HERA zúčastní také jeden člen, který pochází ze Spojených arabských emirátů (Shareef Al Romaithi). Ten se experimentu zúčastní v rámci partnerství mezi NASA a Mohammed Bin Rashid Space Centre (MBRSC) ve Spojených arabských emirátech.

V Neil Armstrong Test Facility v Sandusky v Ohiu byly úspěšně dokončeny testy malého nákladního raketoplánu Dream Chaser se jménem Tenacity a také připojeného nákladního modulu Shooting Star. Je to důležitý krok k prvnímu startu tohoto očekávaného dopravního prostředku. Dream Chaser prošel rozsáhlými akustickými a vibračními testy. Podstoupil i tepelné a vakuové testy, kde v prostředí podobném tomu, které bude vládnout na oběžné dráze, absolvoval střídání vysokých a nízkých teplot a to celé v prostředí podobném vakuu. Další zastávkou Dream Chaseru a jeho nákladního modulu je Kennedyho kosmické středisko na Floridě, kde podstoupí tepelné a také elektromagnetické testy. Poté už jej čeká integrace s raketou Vulcan a premiérový let k Mezinárodní kosmické stanici.

Přehled z Kosmonautixu:

Na tomto místě vás čeká přehled všech článků, které vyšly na tomto webu v uplynulém týdnu. Doplní se tak ucelený pohled na kosmonautické dění během uplynulých sedmi dní. Hned z počátku týdne nám evropská sonda Solar Orbiter zprostředkovala fascinující pohled na sluneční koronu. Díky indické sondě Chandrayaan 2 přišla povzbudivá zpráva od Měsíce. Na jeho povrchu je zdá se mnohem více vody, než se původně očekávalo. V tomto týdnu málem došlo k dlouho očekávané první pilotované misi lodi Starliner. Problém s upouštěcím ventilem na druhém stupni Centaur však dvě hodiny před startem pokus ukončil. Návrh teleskopu Habitable Worlds Observatory bývá někdy označován také jako „Super Hubble“. Podívali jsme se podrobněji na jeho návrh. Cesta titěrných sond k nejbližším hvězdám byla tématem dalšího článku ze série NIAC. Družice SWOT, společný projekt americké a francouzské kosmické agentury, by mohla zlepšit předpovědi, kde a kdy dojde k rozvodnění řek, jezer a dalších vodních ploch. Testovala se 3D tištěná součást nových motorů, které mají nahradit hlavní motor Evropského servisního modulu lodi Orion. Loď Orion byla tématem i dalšího článku, tentokrát však poněkud méně radostného. Po misi Artemis I se ukázalo, že tepelný štít lodi byl poškozen více, než se očekávalo. Jak to ovlivní další mise? NASA otestovala super slitinu, která se navíc velmi hodí k 3D tisku. Aktuálně je na oběžné dráze Měsíce čínská mise Chang’e 6, která si klade za úkol přistát na odvrácené straně Měsíce a odtud vůbec poprvé dovést vzorky na Zemi. Jaká vlastně vědecká očekávání se za touto misi skrývají? RocketLab se pochlubila novým motorem, který by mohl pohánět jejich nově připravovaný nosič Neutron. V sobotu jsme si pro vás připravili článek o současném poznání velmi zajímavých rychlých radiových záblesků. Na závěr týdne jsme vás vzali na KSC, kde se staví druhá plošina pro raketu SLS.

Snímek týdne:

Skvělý snímek z 8. května, kdy proběhl statický zážeh lodi Starship S30. Jelikož se toho teď na základně Starbase děje hodně, upozorňujeme, že tato loď nepoletí při příští integrované misi (IFT-4 – to poletí B11 a S29), ale až při té páté (B12 a S30). Datum, kdy proběhne čtvrtý integrovaný let je nyní závislý zejména na tom, kdy FAA udělí SpaceX povolení k letu. To je zase podmíněno ukončeným vyšetřováním předchozího letu včetně aplikace nápravných opatření před letem čtvrtým. Podle Elona Muska by ke čtvrtému letu mohlo dojít za 3 – 5 týdnů.

Statický zážeh Starship S30

Statický zážeh Starship S30
Zdroj: https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/

Video týdne:

Dočkali jsme se prvního videa nových EVA skafandrů od společnosti SpaceX, které se poprvé účastní plánované komerční mise Polaris Dawn. Nové skafandry disponují rychlými spoji využívajícími zipy, helmy zase mají HUD displej pro zobrazování důležitých informací o skafandru i misi. Tyto obleky jsou určené pro výstupy z lodi Crew Dragon, s kterou budou spojené „pupeční šňůrou“, skrz kterou budou proudit všechny potřebné plyny a filtrace. Mise by měla proběhnout do konce června a dojde během ní k výstupu dvou členů posádky – každý vystoupí sám, aby nedošlo k zamotání přívodních šňůr.

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/05/jsc2024e027872.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/05/jsc2024e027853.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/05/jsc2024e027828.jpg
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…66456531

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 608 (6.5. – 12.5.)”

 1. Spytihněv napsal:

  Artemis Accords a ILRS. Jsou to rozhodně dva konkurenční bloky. Osazenstvo je do značné míry příbuzné i politicky. Srbsko příliš nepřekvapilo, že se zasunulo do skvělé společnosti ILRS.

  • Radim Pretsch Redakce napsal:

   Za sebe tam konkurenci nevidím. Státy Artemis Accords s nikým nesoupeří a mají výrazný technologický náskok díky (ale nejen) NASA/ USA.

   ILRS mi přijde tak trochu jako truc-podnik, který se snaží tvářit jako souboj o Měsíc part II.

   Podstatný rozdíl mezi oběma projekty je ten, že zatím co v prvním případě z něj těží všichni zúčastnění, v tom druhém získá jenom Čína.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.