Inženýři z firmy L3Harris Technologies v Rochesteru (stát New York) spojili všech deset zrcadel pro Teleskop Nancy Grace Roman. Předběžné testy ukazují, že nově srovnané optické členy (společně označované IOA (Imaging Optics Assembly) tedy sestava snímkovací optiky) dokáží nasměrovat světlo do vědeckých přístrojů teleskopu s extrémní přesností. To je základní předpoklad pro ostré snímky vesmíru, které bude teleskop po svém startu produkovat.
„Tohle je předstartovní „první světlo“, poprvé můžeme hledět skrz celý teleskop,“ říká Joshua Abel, hlavní systémový inženýr z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu a dodává: „Jsme nadšeni, že vstupujeme do další fáze projektu!“ Každé zrcadlo předtím prošlo vlastními individuálními testy, ovšem tohle byla první příležitost, kdy došlo k jejich spojení do jednoho optického celku. Inženýři museli zajistit, aby světlo prošlo všemi optickými členy velmi přesně definovaným způsobem, jinak by byly výsledné snímky rozmazané. „Optika teleskopu je pro budoucí pozorování Nancy Grace Roman Space Telescope nezbytná,“ říká Bente Eegholm, inženýr v oboru optiky, který pracuje na sestavě OTA (Optical Telescope Assembly) pro tento teleskop na Goddardově středisku a dodává: „Kromě velkého primárního zrcadla a zrcadla sekundárního tu máme ještě osm přenosových zrcadel, které obhospodařují dva vědecké přístroje. Všech deset zrcadel musí být zarovnáno s přesností menší než je průměr lidského vlasu, aby bylo dosaženo snímkovací kvality, která teleskopu umožní splnit vědecké úkoly.“
Superpřesný měsíc trvající proces zarovnávání obnášel sérii iterací, které pomohly testovacím snímkům dosáhnout krásně ostrého stavu. Jakmile zrcadla dosáhnou správné pozice, technici je natrvalo zajistí proti pohybu. Tři z těchto zrcadel však budou stále pohyblivá díky aktuátorům, tedy mechanismům, které řídí pozici zrcadel. To umožní astronomům jemně doladit jejich zarovnání, až teleskop zahájí svá pozorování. Zkouška „zraku“ IOA přinesla základní data pro nadcházející vibrační a akustické zkoušky. Inženýři následně porovnají údaje před těmito testy a po nich, aby ověřili, že optika snese silné chvění a hluk při startu. Následovat bude závěrečná zkouška IOA, která proběhne ve vakuové komoře za nízkých teplot. Se změnami teploty se materiály roztahují a smršťují a teleskop bude muset zvládnout přechod z pokojové teploty do -13°C.
„Velmi důležitá je naše předpověď malé změny, kterou očekáváme při přechodu z okolních teplot na tyto nižší teploty,“ vysvětluje Abel. Test také prověří fungování IOA v prostředí s extrémně nízkým tlakem vzduchu, aby se mohlo zhodnotit, jak bude pracovat v kosmickém vakuu. „Společný tým z L3Harris a NASA splnil všechny úkoly tohoto testu,“ říká Scott Smith, manažer Nancy Grace Roman Space Teleskope z Goddardova střediska a dodává: „Technici a inženýři provedli úspěšný optický test s přesností a přitom dodrželi slíbený harmonogram.“ Celá sestava OTA (Optical Telescope Assembly), do které patří IOA, která je srdcem teleskopu, by měla být dokončena a na Goddardovo středisko doručena letos na podzim.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://upload.wikimedia.org/….00_00_17_16.still003_crop.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/04/ota-harris-240402-004-copyrevb.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/04/wfi-optical-path-copyrevc.jpg