sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Loučení na druhý pokus

Raketa Delta IV Heavy jako kdyby se ještě nechtěla rozloučit, jako kdyby chtěla ještě prodloužit svou existenci – tak nějak by se dal popsat odklad prvního pokusu o poslední start majestátní rakety. Ten byl vyvolán závadou na přívodním potrubí plynného dusíku pro pneumatické systémy, což si vynutilo odklad o téměř dva týdny. Poslední exemplář rakety Delta IV Heavy, rodiny Delta IV i celé rodiny Delta by mohl odstartovat už brzy. United Launch Alliance momentálně počítá s dneškem v 18:53 našeho času. Náš živě a česky komentovaný přenos bude opět připraven.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 9. dubna ve 18:53 SEČ
  • Místo startu: Rampa SLC-37B, Mys Canaveral, Florida
  • Raketa: Delta IV Heavy
  • Náklad: pravděpodobně družice Orion
  • Hmotnost nákladu: neznámá
  • Cílová oběžná dráha: Geostacionární

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 18:35 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://nextspaceflight.com/
https://en.wikipedia.org/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GJws9cyWEAA5RGm?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
-gt-
-gt-
1 rok před

Krása, škoda, že poslední,

Radek V.
Radek V.
1 rok před

Nevhodné palivo prvního stupně, extrémně drahá raketa. Startovala jen jednou ročně a to je v podstatě plýtvání penězi. Jednorázová raketa musí startovat aspoň 4x za rok, aby se vyplatila a 6x za rok, aby se dalo říct, že je efektivně používaná. Pentagon ji používal, dokud nebyl Falcon Heavy, poté už jen kvůli nutnosti mít záložní nosič (nyní roli přebral VulcanCentaur).

Vojta
Vojta
1 rok před
Odpověď  Radek V.

Delta IV plnila roli záložního nosiče i za Atlas V. Nebyla až o tolik silnější než jeho nejsilnější varianta. Falcon 9/Heavy by Deltu učinil přebytečnou už dřív, ale Atlas měl problém s ruskými motory, tak bylo nejdřív potřeba vyvinout jeho náhradu, aby byly vždy k dispozici dva nezávislé systémy.

Radek V.
Radek V.
1 rok před

Tak pravdu měl jak Michal Václavík, tak i anglická wikina a D. Majer. 25.srpna 1960 se konalo setkání končícího prezidenta Eisenhowera s tvůrci programu Corona (první snímky z Discoverer – Corona 14) – byl tam šéf CIA A. Dulles, Kilian a Land, ti žádali o sjednocení vývoje špionážních satelitů – probíhal v USAF, US Navy a CIA. Na poradě NSC stejný den Eisenhower schválil požadavek na vytvoření NRO. Formálně ale úřad vznikl až 6.září 1961, kdy už pod vedením Kennedyho NRO založil McNamara, Bissel a Charyk. Viz stránky NRO, About NRO, Declassified history a pdf Brief history (The NRO at 50 years).

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Radek V.

Děkuji za shrnutí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.