sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

ŽIVĚ A ČESKY: Loučení na druhý pokus

Raketa Delta IV Heavy jako kdyby se ještě nechtěla rozloučit, jako kdyby chtěla ještě prodloužit svou existenci – tak nějak by se dal popsat odklad prvního pokusu o poslední start majestátní rakety. Ten byl vyvolán závadou na přívodním potrubí plynného dusíku pro pneumatické systémy, což si vynutilo odklad o téměř dva týdny. Poslední exemplář rakety Delta IV Heavy, rodiny Delta IV i celé rodiny Delta by mohl odstartovat už brzy. United Launch Alliance momentálně počítá s dneškem v 18:53 našeho času. Náš živě a česky komentovaný přenos bude opět připraven.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 9. dubna ve 18:53 SEČ
  • Místo startu: Rampa SLC-37B, Mys Canaveral, Florida
  • Raketa: Delta IV Heavy
  • Náklad: pravděpodobně družice Orion
  • Hmotnost nákladu: neznámá
  • Cílová oběžná dráha: Geostacionární

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 18:35 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://nextspaceflight.com/
https://en.wikipedia.org/
https://space.skyrocket.de/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GJws9cyWEAA5RGm?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
-gt-
-gt-
5 měsíců před

Krása, škoda, že poslední,

Radek V.
Radek V.
5 měsíců před

Nevhodné palivo prvního stupně, extrémně drahá raketa. Startovala jen jednou ročně a to je v podstatě plýtvání penězi. Jednorázová raketa musí startovat aspoň 4x za rok, aby se vyplatila a 6x za rok, aby se dalo říct, že je efektivně používaná. Pentagon ji používal, dokud nebyl Falcon Heavy, poté už jen kvůli nutnosti mít záložní nosič (nyní roli přebral VulcanCentaur).

Vojta
Vojta
5 měsíců před
Odpovědět  Radek V.

Delta IV plnila roli záložního nosiče i za Atlas V. Nebyla až o tolik silnější než jeho nejsilnější varianta. Falcon 9/Heavy by Deltu učinil přebytečnou už dřív, ale Atlas měl problém s ruskými motory, tak bylo nejdřív potřeba vyvinout jeho náhradu, aby byly vždy k dispozici dva nezávislé systémy.

Radek V.
Radek V.
5 měsíců před

Tak pravdu měl jak Michal Václavík, tak i anglická wikina a D. Majer. 25.srpna 1960 se konalo setkání končícího prezidenta Eisenhowera s tvůrci programu Corona (první snímky z Discoverer – Corona 14) – byl tam šéf CIA A. Dulles, Kilian a Land, ti žádali o sjednocení vývoje špionážních satelitů – probíhal v USAF, US Navy a CIA. Na poradě NSC stejný den Eisenhower schválil požadavek na vytvoření NRO. Formálně ale úřad vznikl až 6.září 1961, kdy už pod vedením Kennedyho NRO založil McNamara, Bissel a Charyk. Viz stránky NRO, About NRO, Declassified history a pdf Brief history (The NRO at 50 years).

Dušan Majer
Dušan Majer
5 měsíců před
Odpovědět  Radek V.

Děkuji za shrnutí.

https://kosmonautix.cz/2024/04/09/zive-a-cesky-louceni-na-druhy-pokus/