sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

První raketa Angara stojí na nové rampě

První exemplář rakety Angara A5 s horním stupněm Orion dorazila na nově vybudovanou startovní rampu kosmodromu Vostočnyj. Její start je zatím naplánován mezi 6. a 10. dubnem letošního roku. „S využitím přepravního a instalačního zařízení byla raketa přepravena z montážního a testovacího komplexu a usazena na startovací rampu 1A,“ uvedla v prohlášení agentura Roskosmos. Rozhodnutí přepravit raketu a pokračovat v komplexních zkouškách na startovní rampě bylo učiněno poté, co úspěšně skončila předešlá fáze testů nové rampy, která neodhalila žádné závady.

První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Rozhodnutí o startu bude učiněno na základě testů rampy, které budou obnášet i raketu Angara A5,“ upřesnila agentura. „Nákladem bude hmotnostní maketa družice. Spekuluje se také o několika CubeSatech,“ uvedl na sociální síti X Michal Václavík z České kosmické kanceláře. Připomeňme, že Angara je rodina nových ruských raket na kapalný kyslík a letecký petrolej, která využívá tzv. univerzální moduly URM, ze kterých může složit raketu od lehké po těžkou verzi. Nosná kapacita se tak pohybuje od 3,5 tuny (Angara 1.2) po 38 tun (Angara A5V) na nízkou oběžnou dráhu. 23. ledna ředitel Roskosmosu, Jurij Borisov, zmínil, že první start rakety Angara A5 z kosmodromu Vostočnyj je plánována na začátek dubna. Dokončení prací na rampě pro Angary by mělo znamenat začátek návrhových prací na zdejším komplexu pro rakety Amur. Je však otázka, kdy práce skutečně začnou a kdy z něj odstartuje první raketa.

První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
První Angara A5 na nové rampě 1A kosmodromu Vostočnyj.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://interfax.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GJl6q63WwAAF2Dn?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GJl6qsTXAAEKHOn?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GJl6rAAWMAAK3Ij?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GJl6qtlX0AAVgvx?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Kasan
Petr Kasan
1 rok před

Zatím žádný komentář, tak napíšu ten svůj: Da, charašo, mólodcy!

milantos
milantos
1 rok před
Odpověď  Petr Kasan

Radši žádný komentář, než tenhle a ještě gramaticky špatně.

Garion
Garion
1 rok před

Druhý stupeň Orion? O tom jsem asi zatím neslyšel. Při posledním startu Angary A5 v r.2020 byl druhý stupeň Briz-M a mluvilo se o novém druhém stupni Persej, ale už to mám hodně v mlze.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.