sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (MTG-S1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pošlete své jméno k jižnímu pólu Měsíce

Létá už Vaše jméno kosmickým prostorem na různých sondách, pak jistě oceníte možnost virtuálně se přidat k další misi. A pokud jste ještě v tomto směru nováčky, můžete to vzít jako příležitost, jak do tohoto oboru proniknout. Jde totiž o koncept, který agentura NASA provozuje již několik let. Pokaždé, když se chystá start nějaké zajímavé mise, nabídne agentura zájemcům z celého světa, aby se online zaregistrovali a jejich jméno pak poletí do vesmíru. Registrovaní zároveň získají povedený certifikát stylizovaný do podoby vstupenky / jízdenky. Vše je samozřejmě zdarma.

Palubní vstupenka na misi VIPER.
Palubní vstupenka na misi VIPER.
Zdroj: https://www3.nasa.gov/

Proces je velice jednoduchý a intuitivní. Nejprve navštívíte stránku, na které buďto kliknete na modré tlačítko Get boarding pass (získat letenku) a nebo sjedete o kousek níže. Zde vyplníte pouhé tři rubriky – jméno, příjmení a PIN. Žádný strach, nejde o PIN od Vaší karty či mobilu, takže se nemusíte bát zneužití. Zadáním čtyř- až sedmimístného čísla se totiž v budoucnu budete moci zpětně ke své vstupence přihlásit. Jakmile máte vyplněno, kliknete na červené tlačítko SUBMIT, systém bude chvilku pracovat a poté Vám vygeneruje příslušný certifikát. Ale pozor, jelikož jde o americký projekt, neumí si poradit s nezvyklými znaky – v případě češtiny(a slovenštiny) jde o diakritiku.

Je samozřejmě jasné, že jde o povedenou popularizační akci, která má rozšířit povědomí o misi. Certifikát ani „registrace“ Vám nedávají žádné výhody či praktické možnosti. Certifikát můžete podle libosti sdílet na sociálních sítích, nebo si jej vytisknout a zarámovat. Vaše návštěvy si jej určitě všimnou, což Vám dá možnost jim povyprávět o zajímavé misi vozítka, která se vydá k jižnímu pólu Měsíce, aby tam pátralo po zdrojích (především vodě) a o tom, že na jeho palubě je i Vaše jméno.

Zdroje informací:
https://www3.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://images-assets.nasa.gov/image/ACD20-0047/ACD20-0047~large.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Díky za upozornění. Tam pochopitelně nesmím chybět. Přesné umístění čipu asi známo ještě není.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Spytihněv

Rádo se stalo. Na přesné místo jsem zatím nenarazil.

Martn
Martn
1 rok před

Malá poznámka ke zmínce o diakritice. Ač jsem zadal jméno bez háčku, systém ho tam automaticky (a správně) vložil sám. Nechápu, jak na to přišel, ale je to tak.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Martn

Fíha, tak to bych nečekal. 🙂

dstancl
dstancl
1 rok před
Odpověď  Martn

Mně to rovnou napsalo, že velké Š není mezi podporovanými znaky a formulář nešel odeslat.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  dstancl

I já s malým š jsem na tom byl stejně. 🙂

Vojta
Vojta
1 rok před
Odpověď  dstancl

Bere to české znaky s čárkou. Ty s háčkem a kroužkem jsou mimo povolený unicocde rozsah (u00C0-u00FF). Pak je tam seznam zakázaných slov, takže kdyby to někomu napsalo, ať se chová profesionálně, tak se jeho jméno může shodovat s nějakou nadávkou v angličtině, španělštině, hindštině…

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Vojta

Zajímavé, díky moc za analýzu. 😉

Martn
Martn
1 rok před
Odpověď  dstancl

Tak teda nevím…. Ale mě to napsalo malé č a to dokonce samo.

Vojta
Vojta
1 rok před
Odpověď  dstancl

Bohužel (nebo spíš bohudík) nemám přístup k serverům NASA a jen jsem zběžně prohlédl skript na stránce (je pěkně srozumitelně postaru napsaný). Jestli mají na serveru nějaké doplňování podle slovníku, netuším, možné to je. Ale panu Majerovi to š nepřidalo a mně to nepřidalo ě, takže tam asi nemají kompletní seznam českých křestních jmen.

tonda
tonda
1 rok před

Dík za odkaz.Bere to i diakritiku.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  tonda

Gratuluju, ono asi jak které znaky. Moje š nezvládl.

pidzej78
pidzej78
1 rok před

Tak to jsem teda dítě štěstěny, protože ve jméně a příjmení mám pouze 2 dlouhé samohlásky… o důvod více, aby se autoři českých misí inspirovali konceptem „Send your name“ a naprogramovali formulář pro zaslání jmen pro všechny slovanské znaky vč. takové exotiky jako je „o s vokáňou“ nebo „měkké L“, háčky, čárky a kroužky by pochopitelně měly být samozřejmostí .)

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.