sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Výzkum planetární ochrany pro budoucí mise

S tím, jak agentura NASA pokračuje v průzkumu Sluneční soustavy, včetně budoucích pilotovaných výprav k Marsu, pracují experti z oddělení planetární ochrany na vývoji pokročilých metod, které mají budoucím expedicím zabránit zavlečení biologické kontaminace na jiné světy. Tomuto tématu se věnují také odborníci z Marshall Space Flight Center v alabamském Huntsville, kde tvoří tým planetární ochrany. Jejich cílem je vyvinout nové metody detekce, čištění a dekontaminace, které pomohou ochránit mimozemské světy a zajistí spolehlivé a bezpečné provádění budoucích planetárních vědeckých misí. Mají také zabránit návratu potenciálně nebezpečných mikroorganismů na Zemi. Tým planetární ochrany je součástí týmu SEE (Space Environmental Effects), který v Laboratoři materiálů a procesů studuje účinky kosmického prostředí.

Mikrobioložka Chelsi Cassilly, která se specializuje na planetární ochranu říká, že její obor se zaměřuje na tzv. „biologickou zátěž“. Obvykle jde o počet bakteriálních endospor (běžně označovaných jen jako spory) nalezených na materiálech a v nich. Takovými materiály mohou být barvy a nátěry na robotických landerech, ale třeba také tuhé pohonné látky v raketových motorech. NASA v současné době vyžaduje, aby robotické mise na Mars splňovaly přísné limity biologické zátěže. Experti proto posuzují, jak by se dala podobná pravidla uplatnit i na budoucí mise na Rudou planetu s posádkou.

Chelsi Cassilly, vedoucí Laboratoře planetární ochrany z Marshallova střediska vesmírných letů, zkoumá mikroby a jejich chování, aby bylo možné zachovat původní prostředí jiných planetárních těles po budoucích misích.
Chelsi Cassilly, vedoucí Laboratoře planetární ochrany z Marshallova střediska vesmírných letů, zkoumá mikroby a jejich chování, aby bylo možné zachovat původní prostředí jiných planetárních těles po budoucích misích.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Kompletní eliminace mikroorganismů není možná,“ přiznává Cassily a dodává: „Náplní naší práce je minimalizovat biologickou zátěž a udržet pravděpodobnost kontaminace na dostatečně nízké úrovni, abychom ochránili mimozemská prostředí, která prozkoumáváme.“ Momentálně výzkumníci z Marshallova střediska specializovaní na planetární ochranu pomáhají s návrhem rakety MAV (Mars Ascent Vehicle), což je klíčový díl řetězce misí z programu Mars Sample Return, ale také pracují na snižování rizika v programu pilotovaných lunárních landerů HLS (Human Landing System).

Tato plíseň z rodu Cladosporium byla sebrána z povrchu stolu v čisté místnosti Marshallova střediska. Tento a další mikroby v čistých prostorách představují největší hrozbu pro čistotu kosmických lodí a sond, ale i pro splnění požadavků na planetární ochranu.
Tato plíseň z rodu Cladosporium byla sebrána z povrchu stolu v čisté místnosti Marshallova střediska. Tento a další mikroby v čistých prostorách představují největší hrozbu pro čistotu kosmických lodí a sond, ale i pro splnění požadavků na planetární ochranu.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Zásadním bodem snažení planetární ochrany je zabránit zavlečení mikroorganismů ze Země na jiná kosmická tělesa, kde by mohly tyto formy života najít vhodné podmínky. To by následně rušilo vědecké studie zaměřené na tamní dřívější či dokonce současný život. Pokud by pozemské mikroorganismy kontaminovaly vzorky odebrané z Marsu, či Europy, byly by vědecké poznatky nepřesným zobrazením těchto prostředí. To by mohlo ve výsledku znemožnit zjištění, zda tam někdy existoval život. Udržení vědecké integrity těchto misí je tedy pro Chelsi Cassilly a její tým mimořádně důležité.

Metody pro omezení kontaminace používané v minulosti také nemusí fungovat na moderních přístrojích a materiálech. Kupříkladu při misích Viking použila agentura NASA metodu HMR (heat microbial reduction – redukce mikrobů teplem). Jednalo se o dlouhodobé vystavení hardwaru vysokým teplotám, které měly zahubit mikroorganismy a zredukovat tak jejich počet. S tím, jak se sondy postupně stávají složitějšími, je NASA stále náročnější a používá metodu HMR pro dílčí komponenty a nebo podsestavy namísto celé sondy. Podle Chelsi Cassilly nemusí být HMR ideálním řešením, protože dlouhodobé vystavení vysokým teplotám pro zahubení mikrobů může poškodit integritu některých materiálů a potenciálně ovlivnit úspěch mise. Ačkoliv to není problém všech materiálů, je neustále zapotřebí rozšiřovat repertoár možných technik pro redukci mikroorganismů a zahrnout do něj i další metody, které mohou být ještě účinnější a udržitelnější.

Lander Viking
Lander Viking
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Aby byla planetární ochrana jednodušší, pustila se Chelsi Cassilly do zajímavého projektu. I díky finanční podpoře od Jacobs Innovation Grant vytvořila „mikrobiální knihovnu“, která by mohla pomocí lépe vést výzkum. To obnášelo navštívit čisté místnosti Marshallova střediska za účelem sběru mikroorganismů, extrahovat jejich DNA, namnožit specifické geny a předat výsledky komerčním službám pro sekvenování DNA. V knihovně, která se neustále rozrůstá s tím, jak se shromažďují a identifikují další mikrobi, identifikovali 95 % mikrobů.

Tato kolonie vyrostla ze vzorku izolačního materiálu, který se běžně používá v raketových motorech na tuhé palivo. Cassilly studuje mikroby spojené s materiály, aby vyhodnotila, co by se mohlo dostat do kosmických sond.
Tato kolonie vyrostla ze vzorku izolačního materiálu, který se běžně používá v raketových motorech na tuhé palivo. Cassilly studuje mikroby spojené s materiály, aby vyhodnotila, co by se mohlo dostat do kosmických sond.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Tým planetární ochrany se snaží udělat vždy o krok navíc. V tomto případě vystavují mikrobiální knihovnu stresovým faktorům, které jsou podobné kosmickému prostředí, aby určili jejich odolnost. Jde třeba o ultrafialové záření, ionizující záření, teplotní extrémy, vysušení a vakuum. „Výzkum, který provádíme, studuje možnost využití samotného kosmického prostředí v náš prospěch,“ vysvětluje Chelsi Cassilly. Právě ona se společně s materiálovými inženýry z Marshallova střediska rozhodla podpořit výzkum Auburn University, který má definovat, jak určité výrobní procesy efektivně redukují biologickou zátěž. V rámci projektu financovaného z grantu NASA ROSES (Research Opportunity in Space and Earth Sciences) byla hodnocena antimikrobiální účinnost různých přísad a komponent používaných při výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky. Tým v současné době provádí revizi studie, která by se měla objevit na veřejnosti v nadcházejících měsících.

Chelsi Cassilly se také podílela na výzkumu divize Marshallova střediska zaměřené na tuhé pohonné látky a pyrotechniku. Cílem je posoudit odhady mikrobiální kontaminace spojené s různými běžně používanými nekovovými materiály pro výrobu sond. Výsledky ukázaly, že téměř všechny analyzované materiály nesou nižší mikrobiální zátěž, než se dříve odhadovalo. To pravděpodobně snižuje riziko spojené s posíláním těchto materiálů na biologicky citlivá místa. Takové poznatky pomáhají výzkumníkům napříč agenturou NASA, kteří se snaží vyvíjet nové metody pro redukci biologické zátěže. Chelsi Cassilly uvedla, že snaha jí a jejího týmu zlepšuje standardy celé agentury pro identifikaci, měření a studium pokročilých metod planetární ochrany. „Spolupráce sjednocuje naše úsilí a umožňuje mnohem lépe posoudit nová řešení, než kdybychom pracovali každý zvlášť,“ řekla.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/ceb-3900.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/ceb-3874.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/mold.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/13/Viking_lander_model.jpg/1280px-Viking_lander_model.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/02/morphology5.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
jirik
jirik
6 měsíců před

Je naprosto nelogické začít článek o planetární ochraně zmínkou o pilotovaných výpravách na Mars, protože, jak každý ví, jakmile někam pošlete člověka, je veškerá planetární ochrana v kopru. Ale to je NASA: Ať žije PR.

vilous
vilous
6 měsíců před
Odpovědět  jirik

Prví akce posádky Apollo 11 po otevření dvířek lunárního modulu bylo vyhození pytle s odpadky, aby jim to nepřekáželo v těsném prostoru prostoru.

Lubo
Lubo
6 měsíců před
Odpovědět  vilous

..pobavilo :).. jo, je pravda, akonahle tam pristane clovek akakolvek ochrana len oddiali nevyhnutne. Sanca vsetko zanalyzovat je iba pred tym, vrazat peniaze do planetarnej ochrany potom nebude mat velky vyznam. Na Marse ocividne nie je ziadny normalny zivot (ziadne zotrusene kostry alebo h…a) a nejaka samoreplikujuca sa chemia bojujuca s entropiou zaujma len par vedeckych disciplin.. a prienik cloveka do Slnecnej sustavy sa tiez moze povazovat za prirodzeny vyvoj..

https://kosmonautix.cz/2024/02/26/vyzkum-planetarni-ochrany-pro-budouci-mise/