Když japonský lunární lander SLIM dosedl 19. ledna na povrch Měsíce, měl zde fungovat jen pár dní, než přijde lunární noc. Kvůli přistání v neplánované orientaci navíc musel být několik dní po přistání vypnutý. Nakonec však splnil většinu svých úkolů a když přišla lunární noc, měl to být konec jeho mise. Na přečkání měsíční noci totiž SLIM nebyl stavěný. Pozemní středisko si však stále uchovávalo naději, že by se malý lander mohl ještě ozvat. Včera proto byl k Měsíci vyslán ověřovací signál a k radosti všech v řídícím středisku SLIM odpověděl zpátky! Znamená to tedy, že dokázal přečkat lunární noc.
Komunikace však netrvala dlouho. Přijatá data ukazovala velmi vysokou teplotu komunikačního systému, jelikož v kráteru Shioli, kam lander dosedl, bylo zhruba lunární poledne. Pozemní středisko se proto rozhodlo komunikaci přerušit, ale už teď se pilně pracuje na jejím obnovení, až teploty zařízení poklesnou na dostatečnou úroveň.
EDIT 26. února 20:40
V článku byla změněna formulace – namísto původně zmíněné vysoké teploty antény, je tam nyní vysoká teplota komunikačního systému. Za upozornění děkujeme Michalu Václavíkovi.
Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://twitter.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GEq7-W6WcAAZap_?format=jpg&name=small
Raz je zima, raz je teplo … no jo.
The Moon Is a Harsh Mistress.
Slunce zapadne 29.2., uvidíme, jestli se jim podaří stáhnout nějaká data v období mezi poklesem teploty vysílače na snesitelnou a vybitím baterie kvůli západu Slunce.