sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Pokec s kosmonautixem – Prosinec 2023

Jelikož rok 2023 nezadržitelně sprintuje ke svému konci, znamená to, že se blíží také konec prosince – ostatně dnes máme poslední pátek tohoto měsíce. To znamená, že nás čeká již šedesátý díl našeho živě vysílaného pořadu Pokec s kosmonautixem, který začne opět v osm hodin večer. Vysílání, které potrvá obvyklé dvě hodiny, nemá pevně daný scénář. O tématech, která se budou probírat, rozhodujete Vy, naši diváci. Stačí totiž napsat dotaz, který Vás zajímá, do našeho chatu na YouTube. Pokud tedy budete mít čas a chuť, rádi Vás u našeho pořadu přivítáme.

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GCSU_jJXgAAlvYQ?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GCBlv4JXUAAMs34?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GBFZsWiWMAATZZb?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GARSbNcbIAALl5a?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
peret
peret
8 měsíců před

Dobrý den, přeji vše nejlepší do roku 2024

Na jak vysokou rychlost lze teoreticky urychlit vesmírnou sondu při použiti současných technologií a využití gravitačního praku od slunce( asi kulovitého tvaru, která bude pomalu rotovat, aby lépe odolala žáru), po urychlení u slunce ještě s iontovým pohonem?

Dušan Majer
Dušan Majer
8 měsíců před
Odpovědět  peret

Díky za přání. Úspěšný nový rok i Vám!
Pokud bychom využili zážehu v místě, kde má Parker Solar Probe plánovaný nejnižší perihel, pak by se dalo únikové rychlosti ze Sluneční soustavy dosáhnout RELATIVNĚ snadno. Taková sonda by mohla během vyšších jednotek let předběhnout i Voyagery. Ale je potřeba zdůraznit dvě zásadní věci.
1) Jak se říká „postavit se dá všechno, záleží jen na penězích“. Takže by ohromně záleželo, kolik by sonda měla pohonných látek, kolik by vážila atd.
2) Nejde říct, jakou konkrétní rychlost by sonda měla (nejen kvůli nejasnostem z bodu 1), ale i kvůli tomu, že by se ta rychlost neustále měnila – při odletu od Slunce by neustále klesala.

peret
peret
7 měsíců před
Odpovědět  Dušan Majer

Takže rychlost nějakých 100 až 150 km/s?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 měsíců před
Odpovědět  peret

Záleží na tom, jak nízko by při této rychlosti byl perihel, těch proměnných prostě strašně moc.

https://kosmonautix.cz/2023/12/29/pokec-s-kosmonautixem-prosinec-2023/