sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Pokec s kosmonautixem – Prosinec 2023

Jelikož rok 2023 nezadržitelně sprintuje ke svému konci, znamená to, že se blíží také konec prosince – ostatně dnes máme poslední pátek tohoto měsíce. To znamená, že nás čeká již šedesátý díl našeho živě vysílaného pořadu Pokec s kosmonautixem, který začne opět v osm hodin večer. Vysílání, které potrvá obvyklé dvě hodiny, nemá pevně daný scénář. O tématech, která se budou probírat, rozhodujete Vy, naši diváci. Stačí totiž napsat dotaz, který Vás zajímá, do našeho chatu na YouTube. Pokud tedy budete mít čas a chuť, rádi Vás u našeho pořadu přivítáme.

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GCSU_jJXgAAlvYQ?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GCBlv4JXUAAMs34?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GBFZsWiWMAATZZb?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/GARSbNcbIAALl5a?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
peret
peret
10 měsíců před

Dobrý den, přeji vše nejlepší do roku 2024

Na jak vysokou rychlost lze teoreticky urychlit vesmírnou sondu při použiti současných technologií a využití gravitačního praku od slunce( asi kulovitého tvaru, která bude pomalu rotovat, aby lépe odolala žáru), po urychlení u slunce ještě s iontovým pohonem?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 měsíců před
Odpověď  peret

Díky za přání. Úspěšný nový rok i Vám!
Pokud bychom využili zážehu v místě, kde má Parker Solar Probe plánovaný nejnižší perihel, pak by se dalo únikové rychlosti ze Sluneční soustavy dosáhnout RELATIVNĚ snadno. Taková sonda by mohla během vyšších jednotek let předběhnout i Voyagery. Ale je potřeba zdůraznit dvě zásadní věci.
1) Jak se říká „postavit se dá všechno, záleží jen na penězích“. Takže by ohromně záleželo, kolik by sonda měla pohonných látek, kolik by vážila atd.
2) Nejde říct, jakou konkrétní rychlost by sonda měla (nejen kvůli nejasnostem z bodu 1), ale i kvůli tomu, že by se ta rychlost neustále měnila – při odletu od Slunce by neustále klesala.

peret
peret
10 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

Takže rychlost nějakých 100 až 150 km/s?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 měsíců před
Odpověď  peret

Záleží na tom, jak nízko by při této rychlosti byl perihel, těch proměnných prostě strašně moc.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.