sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Komunikace s Marsem je dočasně omezena

Během aktuálního zhruba dva týdny dlouhého období, budou rovery i sondy pokračovat ve sběru dat, byť v omezeném rozsahu. Mezi 11. a 25. listopadem NASA přeruší z důvodu tzv. konjunkce Marsu posílání pokynů k rudé planetě. K tomuto jevu, kdy se Mars při pohledu od Země výrazně přiblíží ke Slunci (nebo se za něj přímo schová) dochází jednou za zhruba dva roky. Komunikace se přerušuje kvůli horkému ionizovanému plynu, který je vyvrhován ze Slunce a mohl by poškodit rádiové signály posílané ze Země. Pokud by tyto poškozené signály sonda přijala, mohla by začít vykonávat nežádoucí činnosti.

To ale neznamená, že by měly sondy volný program. Jak uvedla agentura NASA, rovery Perseverance a Curiosity budou sledovat změny povrchových podmínek, počasí a kosmické záření, přičemž budou stát na místě. Dočasně uzemněn je i vrtulníček Ingenuity, který by měl využít svou barevnou kameru, aby sledoval pohyb prachu na povrchu. Právě jemný regolit představuje trvalou výzvu pro všechny mise mířící na Mars. Americké sondy MRO a Mars Odyssey budou i během konjunkce snímkovat povrch a MAVEN se zaměří na sběr dat o interakci mezi atmosférou a Sluncem.

Ačkoliv většinou NASA přijímá od flotily sond hlášení o jejich „zdravotním stavu“, nastane dvoudenní období, během kterého agentura nebude moci přijímat vůbec nic, protože se Mars kompletně schová za slunečním diskem. Jakmile moratorium (jak se komunikační pauza označuje) pomine, budou muset sondy odeslat všechna nasbíraná vědecká data na Zemi a na oplátku dostanou opět příslušné instrukce. „Naše týmy strávily měsíce přípravami soupisů úkolů pro naše sondy u Marsu,“ popisuje Roy Gladden, manažer Mars Relay Network na Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii a dodává: „Během dalších několika týdnů sondy uslyšíme a budeme vědět, v jakém stavu jsou.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://d2pn8kiwq2w21t.cloudfront.net/…mars-solar-conjunction-16.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
PetrDub
PetrDub
1 rok před

Teď by se hodila nějaká retranslační družice v L4/L5 soustavy Slunce-Země. Ale asi by musela mít pořádnou anténu a zdroj energie, aby dokázala komunikovat s těmi poměrně energeticky úspornými vysílači na sondách, takže to nejspíš je mimo naše současné možnosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  PetrDub

To je pravda, to by bylo fajn. Na druhou stranu tahle situace nastává cca jednou za dva roky a trvá jen chvíli. 😉

Honza1616
Honza1616
1 rok před
Odpověď  Dušan Majer

No, až tam budou lidé tak něco takového už určitě bude potřeba,
i jen několikahodinová ztráta spojení nebude přijatelná

PetrDub
PetrDub
1 rok před

To Honza1616: To je jasné, protože astronauti/kosmonauti/thajkonauti by si pak nemohli přečíst nové články na Kosmonautixu :-).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.