sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Situace s plutoniem-238 se konečně zlepšuje

Nedávná dodávka 238plutonia z Oak Ridge National Laboratory, která spadá pod americké ministerstvo energetiky, do Národní laboratoře Los Alamos představuje kriticky důležitý krok na cestě k dodávkám energie pro budoucí americké kosmické mise, které budou vyžadovat radioizotopové zdroje. Aktuální dodávka obsahovala půl kilogramu oxidu plutoničitého, což představuje největší vyrobené množství  od restartu výroby 238plutonia před zhruba deseti lety. Jedná se o milník nezbytný k dosažení stabilní produkce průměrně 1,5 kilogramu, což má být dosaženo v roce 2026.

Radioizotopový zdroj pro sondu New Horizons
Radioizotopový zdroj pro sondu New Horizons
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Radioizotopové systémy umožňují prozkoumat i ty nejhlubší, nejtemnější a nejvzdálenější destinace ve Sluneční soustavě i dál. Tyto systémy využívají přirozeného rozpadu radioaktivního 238plutonia, které mohou sondě dodávat teplo (pokud se využije systém LWRHU, tedy Light Weight Radioisotope Heater Unit), případně teplo a elektřinu (pokud se využije systém jako MMRTG, tedy Multi-Mission Radioisotope Thermoelectric Generator).

Ministerstvo energetiky zajistilo výrobu oxidu plutoničitého, který byl určen pro radioizotopové systémy misí jako třeba Mars 2020. První sondou, která využila zmíněného restartu, bylo vozítko Perseverance, které s sebou na Mars přivezlo i trochu nově vyrobeného plutonia, které vyprodukovalo ministerstvo energetiky. MMRTG dodává neustále vozítku teplo a přibližně 110 W elektřiny, takže rover může prozkoumávat povrch Marsu a sbírat vzorky hornin pro jejich případnou budoucí dopravu na Zemi. „Program radioizotopových energetických systémů agentury NASA funguje ve spolupráci s ministerstvem energetiky a umožňuje misím fungovat v nejextrémnějších prostředích Sluneční soustavy i mezihvězdného prostoru,“ říká Carl Sandifer, programový manažer z Glennova střediska v Clevelandu.

Již 60 let využívají americké kosmické mise energetické a topné systémy využívající radioizotopové systémy. Tři desítky misí během těchto desetiletí mohly prozkoumat různé končiny vesmíru díky spolehlivým dodávkám elektřiny a tepla z těchto zdrojů. NASA a ministerstvo energetiky nadále pokračují v dlouhodobém partnerství, aby Spojené státy mohly v dalších desetiletích realizovat nové kosmické mise, které vyžadují radioizotopové systémy.

Plutonium-238 generuje svým rozpadem mnoho tepla, proto je na fotkách rozžhavené do ruda. Na této fotce vidíme aktivní část pro rover Curiosity.
238plutonium generuje svým rozpadem mnoho tepla, proto je na fotkách rozžhavené do ruda. Na této fotce vidíme aktivní část pro rover Curiosity.
Zdroj: https://upload.wikimedia.org

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…persevereance-looks-back-at-wheel-tracks.png
https://upload.wikimedia.org/…/598px-RTG_and_New_Horizons_in_background.jpg
https://upload.wikimedia.org/…/1920px-Fueling_of_the_MSL_MMRTG_001.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pave69
pave69
9 měsíců před

Kdyby se 3 kg 238Pu dalo koupit (samozřejmě nějak zapouzdřené….) za rozumnou cenu, tak můžu domek odpojit od plynu… a v podstatě i od elektriky 🙂

JirkaCV
JirkaCV
9 měsíců před
Odpovědět  pave69

Piš barde, střádej a až budeš mít 200 miliónů (USD) pak ti 3 kg prodám.

Robert
Robert
9 měsíců před
Odpovědět  pave69

Pane pave69 nenechte se nabídkou pana JirkaCv zlákat.O kousek výš je odkaz na článek „Nové plutonium po třiceti letech“ a tam se v dizkuzi píše že v roce 2016 stál 1kg.238PU 8milionu USD

JirkaCV
JirkaCV
9 měsíců před
Odpovědět  Robert

Aha, já tam omylem započítal plánovanou investici do výrobních prostředků.
Tak to by se vám to už možná vyplatit mohlo. Záleží na vaší spotřebě a dlouhověkosti.

pbpitko
pbpitko
9 měsíců před

No, konečne, prvá kvapka do mora !

https://kosmonautix.cz/2023/11/25/situace-s-plutoniem-238-se-konecne-zlepsuje/