Čínské vesmírné úřady oznámily záměr vybudovat rozsáhlou třístupňovou komunikační, navigační a dálkovou síť, která má umožnit operace v hlubokém vesmíru. Tato informace byla sdělena 2. října v rámci 74. mezinárodního astronautického kongresu (IAC) v Baku. Konstelace má podpořit budoucí mise čínského vesmírného programu. Během prezentace na kongresu došlo i k nastínění budoucích misí, které plánuje čínský vesmírný program.
Queqiao
Čína pracuje na sérii misí zaměřených na průzkum Měsíce a hlubokého vesmíru do konce této dekády. Dalším z cílů je vybudování základny na lunárním povrchu. Všechny tyto informace prezentoval na kongresu zástupce čínského vesmírného programu Xi Xiangyu, inženýr z výzkumného institutu spadajícího pod DSEL (Chinaʼs Deep Space Exploration Laboratory). Právě v rámci všech těchto snah bude potřeba vybudovat lunární komunikační, dálkovou a navigační síť, která dokáže zajistit vysoké nároky na spojení. Nová síť, pojmenovaná jako Queqiao – Magpie Bridge tedy Stračí most, bude tvořena satelity umístěnými v cislunárním prostoru a v libračních bodech systému Země-Měsíc. V budoucnu by tato síť měla podpořit mise mířící k Marsu a Venuši. Jméno sítě vychází z čínské mytologie, ve které straky představují štěstí.
Čína již v roce 2019 vypustila do libračního bodu L2 (EML2 Earth-Moon Lagrange point 2) komunikační družici Queqiao-1, která zajišťovala podporu mise Changʼe-4 na odvrácené straně Měsíce. V příštím roce bude vypuštěna další družice Queqiao-2, která bude poskytovat podporu misím Changʼe-6, 7 a 8, jejichž cílem je odvrácená strana Měsíce a přistání na jižním pólu. Queqiao-2 a jeho dva doprovodné satelity Tiandu budou součástí Queqiao verze 1.0, pro vytvoření komunikačních schopností Země-Měsíc. Satelity řady Queqiao-3 budou ověřovat klíčové technologie pro komunikaci, navigaci a služby při průzkumu hlubokého vesmíru. Konektivita by byla zajištěna prostřednictvím vysokorychlostních laserových spojů. Queqiao V2 se bude snažit zajistit pokrytí celého Měsíce. Navrhovaná topologie by měla obsahovat tři satelity, každý v EML1 a EML2, plus další na EML3, šest družic na kruhové dráze, pár na eliptických drahách a geostacionární.
Všechny tyto snahy o vývoj systému budou závislé na pokroku Číny při budování lunární povrchové stanice ILRS (International Lunar Research Station) a vývoji super těžkého nosiče Dlouhý pochod 9. Vybudování takového systému by vyneslo Čínu na pozici globálního lídra v oblasti průzkumu Měsíce a poskytování lunární infrastruktury. Začátkem tohoto roku vyzval představitel China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), aby Čína včas využila to, co je považováno za jedinečnou příležitost k vybudování lunární infrastruktury. Yang Mengfei prohlásil v březnu tohoto roku, jako člen Národního výboru Čínské lidové politické poradní konference (CPPCC).
„Nyní je kritický čas, aby se vesmírná infrastruktura rozšířila na systém Země-Měsíc“
Yang vyzval Čínu, aby se chopila příležitosti a co nejdříve provedla plánování vesmírné infrastruktury Země-Měsíc, včetně komunikace, navigace, monitorování a dalších služeb, kultivace nových pilířů průmyslu a budování platformy mezinárodní spolupráce pod vedením Číny. V současné době hledá Čína partnery pro svůj projekt lunární stanice ILRS.
Samotné plány na budování komunikační konstelace v cislunární oblasti (označované jako xGEO) přitahují pozornost i dalších států, které se zajímají o průzkum Měsíce. Na prvním místě můžeme zmínit Spojené státy americké v čele s americkou armádou, která se vyjádřila v tom smyslu, že bude muset věnovat více pozornosti tomu, co se děje v xGEO.
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=qihh4ILy8jY]
Přeloženo z:
spacenews.com/china-wants-a-lunar-satellite
spacenews.com/china-to-launch-relay-satellite
Zdroje obrázků:
spacenews.com/
spacenews.com/
scx2.b-cdn.net/
Ono by to mohlo vypadat jako stavba vzdušných zámků, ale jde o plány docela dobře podložené tím, co již bylo vykonáno. Vezmeme-li si program Changʼe, tak vidíme opravdu velmi systematický a plně úspěšný postup. Osobně si myslím, že pokud Čína nenarazí do ekonomické zdi, tak je schopna tyto plány do určité míry i realizovat. Rozhodně bude zajímavá konfrontace (možná i spolupráce?) s programem Artemis.
Sice mě štvou nedostatkam zpráv o servisním modulu Chang’e 5-T1 na orbitě Měsíce a také kam pravděpodobně odletěl servisní modul Chang’e 5 z dráhy DRO, plus proč oficiálně neodpískají Zhurong atd…, ale transparentní NASA je jen jedna, soudruzi v Pekingu mají jinou kulturu 🙂
Dobrý večer,
Ano jejich přístup je systematický a ja osobně jsem zvědav na mezinárodní spolupráci kolem jejich lunární stanice.