sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Čínská lunární satelitní konstelace

Čínské vesmírné úřady oznámily záměr vybudovat rozsáhlou třístupňovou komunikační, navigační a dálkovou síť, která má umožnit operace v hlubokém vesmíru. Tato informace byla sdělena 2. října v rámci 74. mezinárodního astronautického kongresu (IAC) v Baku. Konstelace má podpořit budoucí mise čínského vesmírného programu. Během prezentace na kongresu došlo i k nastínění budoucích misí, které plánuje čínský vesmírný program.

Queqiao

Ukázka třetího stupně plánované konstelace Queqioa V3.0 okolo Měsíce
Ukázka třetího stupně plánované konstelace Queqioa V3.0 okolo Měsíce
Zdroj: spacenews.com

Čína pracuje na sérii misí zaměřených na průzkum Měsíce a hlubokého vesmíru do konce této dekády. Dalším z cílů je vybudování základny na lunárním povrchu. Všechny tyto informace prezentoval na kongresu zástupce čínského vesmírného programu Xi Xiangyu, inženýr z výzkumného institutu spadajícího pod DSEL (Chinaʼs Deep Space Exploration Laboratory). Právě v rámci všech těchto snah bude potřeba vybudovat lunární komunikační, dálkovou a navigační síť, která dokáže zajistit vysoké nároky na spojení. Nová síť, pojmenovaná jako Queqiao – Magpie Bridge tedy Stračí most, bude tvořena satelity umístěnými v cislunárním prostoru a v libračních bodech systému Země-Měsíc. V budoucnu by tato síť měla podpořit mise mířící k Marsu a Venuši. Jméno sítě vychází z čínské mytologie, ve které straky představují štěstí.

Čína již v roce 2019 vypustila do libračního bodu L2 (EML2 Earth-Moon Lagrange point 2) komunikační družici Queqiao-1, která zajišťovala podporu mise Changʼe-4 na odvrácené straně Měsíce. V příštím roce bude vypuštěna další družice Queqiao-2, která bude poskytovat podporu misím Changʼe-6, 7 a 8, jejichž cílem je odvrácená strana Měsíce a přistání na jižním pólu. Queqiao-2 a jeho dva doprovodné satelity Tiandu budou součástí Queqiao verze 1.0, pro vytvoření komunikačních schopností Země-Měsíc. Satelity řady Queqiao-3 budou ověřovat klíčové technologie pro komunikaci, navigaci a služby při průzkumu hlubokého vesmíru. Konektivita by byla zajištěna prostřednictvím vysokorychlostních laserových spojů. Queqiao V2 se bude snažit zajistit pokrytí celého Měsíce. Navrhovaná topologie by měla obsahovat tři satelity, každý v EML1 a EML2, plus další na EML3, šest družic na kruhové dráze, pár na eliptických drahách a geostacionární.

Všechny tyto snahy o vývoj systému budou závislé na pokroku Číny při budování lunární povrchové stanice ILRS (International Lunar Research Station) a vývoji super těžkého nosiče Dlouhý pochod 9. Vybudování takového systému by vyneslo Čínu na pozici globálního lídra v oblasti průzkumu Měsíce a poskytování lunární infrastruktury. Začátkem tohoto roku vyzval představitel China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC), aby Čína včas využila to, co je považováno za jedinečnou příležitost k vybudování lunární infrastruktury. Yang Mengfei prohlásil v březnu tohoto roku, jako člen Národního výboru Čínské lidové politické poradní konference (CPPCC).

„Nyní je kritický čas, aby se vesmírná infrastruktura rozšířila na systém Země-Měsíc“

Yang vyzval Čínu, aby se chopila příležitosti a co nejdříve provedla plánování vesmírné infrastruktury Země-Měsíc, včetně komunikace, navigace, monitorování a dalších služeb, kultivace nových pilířů průmyslu a budování platformy mezinárodní spolupráce pod vedením Číny. V současné době hledá Čína partnery pro svůj projekt lunární stanice ILRS.

Samotné plány na budování komunikační konstelace v cislunární oblasti (označované jako xGEO) přitahují pozornost i dalších států, které se zajímají o průzkum Měsíce. Na prvním místě můžeme zmínit Spojené státy americké v čele s americkou armádou, která se vyjádřila v tom smyslu, že bude muset věnovat více pozornosti tomu, co se děje v xGEO.

 

Zobrazení funkce komunikačního mostu Queqiao
Zobrazení funkce komunikačního mostu Queqiao
Zdroj: phys.org

 

 

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=qihh4ILy8jY]

 

Přeloženo z:
spacenews.com/china-wants-a-lunar-satellite
spacenews.com/china-to-launch-relay-satellite

Zdroje obrázků:
spacenews.com/
spacenews.com/
scx2.b-cdn.net/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
1 rok před

Ono by to mohlo vypadat jako stavba vzdušných zámků, ale jde o plány docela dobře podložené tím, co již bylo vykonáno. Vezmeme-li si program Changʼe, tak vidíme opravdu velmi systematický a plně úspěšný postup. Osobně si myslím, že pokud Čína nenarazí do ekonomické zdi, tak je schopna tyto plány do určité míry i realizovat. Rozhodně bude zajímavá konfrontace (možná i spolupráce?) s programem Artemis.

Sice mě štvou nedostatkam zpráv o servisním modulu Chang’e 5-T1 na orbitě Měsíce a také kam pravděpodobně odletěl servisní modul Chang’e 5 z dráhy DRO, plus proč oficiálně neodpískají Zhurong atd…, ale transparentní NASA je jen jedna, soudruzi v Pekingu mají jinou kulturu 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.