sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

NASA vynese první izraelský kosmický teleskop

NASA dnes oznámila, že na oběžnou dráhu dopraví první izraelský kosmický teleskop ULTRASAT (Ultraviolet Transient Astronomy Satellite). Jak již název napovídá, jedná se o teleskop pracující s ultrafialovým zářením, který bude mít široké zorné pole a zaměří se na sledování krátce trvajících jevů jako jsou výbuchy supernov či splynutí neutronových hvězd. Projekt, za kterým stojí Izraelská kosmická agentura ISA a Weizmanův kosmický institut, by se měl na geostacionární oběžnou dráhu Země dostat začátkem roku 2026. NASA se kromě zajištění nosiče bude podílet i na vědeckém programu mise.

Jsme hrdí, že se můžeme připojit k tomuto programu. Mezinárodní spolupráce nám pomůže porozumět tajemstvím horkých a přechodných jevů,“ říká Mark Clampin, ředitel astrofyzikálního oddělení z ředitelství NASA ve Washingtonu a dodává: „ULTRASAT poskytne globální vědecké komunitě další důležité možnosti k novým pozorováním v nově vznikajícím oboru astrofyziky.“ Široké zorné pole teleskopu umožní rychle objevit a zachytit ultrafialové záření z kosmických zdrojů, které se mění v krátkém časovém období. Vědci zkombinují pozorování těchto krátkodobých jevů z ULTRASATu s informacemi od jiných misí – včetně tech, které se věnují částicovým měřením a gravitačním vlnám. Tomuto inovativnímu oboru se říká multimessenger astronomy, tedy doslova víceposlová astronomie. Výsledky si posvítí na fungování všeho – od černých děr a zdrojů gravitačních vln po supernovy a aktivní galaxie.

Umělecká představa izraelského teleskopu ULTRASAT.
Umělecká představa izraelského teleskopu ULTRASAT.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Přelomová věda vyžaduje špičkové technologie,“ říká Uri Oron, ředitel Izraelské kosmické agentury z ministerstva inovací, vědy a technologií a dodává: „Naše požadavky na ULTRASAT, například jeho široké zorné pole, vylepšená citlivost na ultrafialové záření, ale i řízení a přenos dat v reálném čase, jsou na špičce technologického vývoje. Izraelský kosmický průmysl je schopen zajistit tyto požadavky. Izraelská kosmická agentura je hrdá na spolupráci s NASA, která je přímým příkladem silného partnerství mezi agenturami, a také na technologické úsilí izraelského kosmického průmyslu, který se podílí na vývoji teleskopu.

Jde o přelomový projekt, který posune Izrael na čelo globálního vědeckého výzkumu,“ raduje se Eli Waxman, astrofyzik z Weizmanova institutu a hlavní vědecký pracovník mise ULTRASAT a dodává: „K tomuto projektu vedenému Izraelem se jako partneři připojily přední mezinárodní organizace, jako je NASA a výzkumný institut DESY, čímž uznaly jeho vědecký význam. Všichni investují značné prostředky do stavby a vypuštění teleskopu, protože se chtějí stát aktivními účastníky této mise a získat přístup k jejím vědeckým výsledkům. Jedná se o partnerství založené na vědeckých poznatcích.“ Na základě dohody mezi NASA a ISA, by měla NASA zajistit start, adaptér pro připojení nákladu a další se startem mise ULTRASAT spojené povinnosti. Agentura ISA pak zajistí doručení dokončené observatoře na Kennedyho středisko na Floridě, odkud má mise odstartovat.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://wis-wander.weizmann.ac.il/sites/default/files/article_main_image/Ultra_main_0.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/ultrasat-img-small4.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kamil
Kamil
1 rok před

Co znamená „NASA vynese“? Nikde není zmínka o raketě.
Nebo NASA zaplatí start a získá čas na teleskopu? A poletí to na Falconu v rámci množstevní slevy, co NASA u SpaceX má?

upgrade
Administrátor
1 rok před
Odpověď  Kamil

Jak se píše v článku, NASA zajistí start, objedná jej a zaplatí. Nosná raketa bude teprve určena.

Kamil
Kamil
1 rok před

Co znamená „NASA vynese“? Nikde není zmínka o raketě.
Nebo NASA zaplatí start a získá čas na teleskopu? A poletí to na Falconu v rámci množstevní slevy, co NASA u SpaceX má?

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpověď  Kamil

Jak se píše v článku, NASA zajistí start, objedná jej a zaplatí. Nosná raketa bude teprve určena.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.