Náš nepravidelný seriál, který ukazuje praktické aplikace kosmických technologií v běžném životě, si tentokrát posvítí na systémy, které čistí vzduch, který dýcháme, od prachových částic, ale i nebezpečných bakterií, nebo pylových zrnek. Jenže výměna těchto filtrů poté, co se zanesou nečistotami, může být časově náročná, drahá a komplikovaná, což platí zejména pro jejich použití v kosmonautice. V kosmických lodích a stanicích musí být filtrovací systémy neustále čištěny. Aby měli astronauti tuto práci snazší, rozhodla se NASA vyvinout technologii označovanou jako Multi-Stage Filtration System (víceúrovňový filtrační systém), který měl za úkol omezit množství výměnných filtrů, které je potřeba dopravit do vesmíru, ale také omezit čas, který astronauti věnují jejich údržbě.
Nyní bývalý hráč amerického fotbalu (hrál především za tým NFL Los Angeles Raiders) tuto technologii zautomatizoval, aby zlepšil filtraci zde na Zemi. Aaron Wallace si licencoval filtrační systém NASA a založil nový startup s názvem Onedrus. Ten by měl sloužit velkým institucím s těžko přístupnými filtry ve více budovách – ideálním příkladem jsou školy a univerzity. Filtry této firmy tvoří v zásadě jen plechový rám s hrubým textilním filtračním materiálem, který však dokáže zachytit i velmi jemné částice o rozměrech jen v řádu několika mikrometrů. Filtr (upravená technologie vyvinutá Juanem Aguiem a Rajagopalem Vijayakumarem v Glennově středisku v Clevelandu) lze dodatečně namontovat do již existujících rozvodů a klimatizačních systémů nejrůznějších budov.
Uživatelé si mohou přes počítač na dálku ověřit, jak špinavý filtr je a pak jedním kliknutím lze zanesený filtr srolovat a na jeho místě rozvinout čistý filtrovací materiál. „Své filtry můžete vyměnit stiskem jediného tlačítka,“ říká Wallace. Ten se po opuštění aktivní sportovní kariéry zúčastnil programu přenosu technologií Asociace hráčů NFL v Johnsonově vesmírném středisku NASA. Následně se v roce 2020 zúčastnil virtuálního programu FedTech Startup Studio, který pořádá Glennovo středisko a který pomáhá podnikatelům prozkoumat možnosti zakládání startupů.
„Podnikání pro mě bylo zlomové, našel jsem něco, co mě motivovalo, něco, co mi znovu dodalo ten správný elán,“ uvedl Wallace a doplnil: „To bylo něco, co jsem na konci své sportovní kariéry ztratil.“ Od této chvíle se začal zaměřovat na systémy filtrace vzduchu a obstaral si u NASA licenci pro startupy, v rámci které mohl začít využívat patenty agentury a začít vyvíjet vlastní produkty. Wallace není rozhodně jediným podnikatelem, který komercionalizuje technologie od NASA. Mnoho dalších podnikatelů již využilo jiné technologické novinky vyvíjené pro kosmické aplikace, aby zlepšili život lidí na Zemi a u dalších zatím probíhá vývoj – ostatně v našem seriálu jsme se už o několika projektech zmínili – třeba i o technologii proti zápachu nohou.
„Některé z těchto technologií jsou tak pokrokové, inovativní a užitečné, že se z nich dají vytvořit další produkty, které mohou být dále využívány i k jiným účelům,“ zmiňuje Jeanne King, technologická manažerka programu pro přenos technologií z Glennova střediska a dodává: „Potřebujeme jen, aby lidé otevřeli své mysli a řekli si – jaképak možnosti tu jsou?“ Program pro přenos technologií má ve svém katalogu přes 200 technologií, které jsou k dispozici pro licencování. Zatím nejúspěšnější byl rok 2022, kdy se podařilo uzavřít 32 nových licencí na 55 různých patentů a patentů v procesu vyřizování.
Založení startupu s sebou přináší překážky a rizika, ale Wallace se stále snaží prosadit, protože ho tato výzva přitahuje. „Myslím, že to pramení ze sportu a fotbalu, z mé dlouhé snahy dostat se do NFL, z honby za snem, o kterém mi lidé říkali, že je nemožný,“ říká Wallace. Právě program pro přenos technologií poskytl Aaronu Wallacovi podporu v každé fázi jeho cesty. Pracovníci Glennova střediska pomohli i s navazováním kontaktů v regionu – ať už jde o partnerství s jinými firmami, či o podnikatelské soutěže. Startup Onedrus jich mimochodem hned několik vyhrál.
Prototyp vyvinutý firmou nyní prochází zevrubným testováním, zatímco tým expertů se snaží jej udělat z tenčího materiálu, aby byla konstrukce lehčí a také trvanlivější, aby mohla fungovat třeba deset let bez výměny. A Aaron Wallace rozhodně s inovacemi končit nechce. „Možná jednoho dne, až dokončím své úkoly se vzduchovým filtrem, se třeba vrátím ke katalogu patentů NASA a udělám to znovu,“ plánuje podnikatel. Dodává, že se považuje za příklad toho, že každý, kdo chce podnikat, to může se správnými zdroji a podporou zvládnout. Nezapomíná také podotknout, že spolupráce s Glennovým střediskem NASA byla nesmírně přínosná a doplňuje: „Rád bych přispěl do portfolia a mohl říct, že jsem použil technologii NASA a udělal ji úspěšnou. Myslím, že je opravdu skvělé, jak moc technologie NASA pomáhá běžným lidem.“
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/49069127178_bc20312ae1_k.jpg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/img_5620_mod.jpg
Zřejmě nápad při používání rolovacího ručníku na veřejném WC.
Nějak mi nevyplynulo, jestli katalog technologií pro licencování je free, nebo základní patent od NASA koupil.
Jen doplním adresu, z textu to chápu jako obchod mezi NASA a zájemcem:
https://technology.nasa.gov/license
Zřejmě nápad při používání rolovacího ručníku na veřejném WC.
Nějak mi nevyplynulo, jestli katalog technologií pro licencování je free, nebo základní patent od NASA koupil.
Jen doplním adresu, z textu to chápu jako obchod mezi NASA a zájemcem:
https://technology.nasa.gov/license