sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Český VZLUSAT-2 vyfotil i Českou republiku

Právě dnes, tedy 13. ledna roku 2023 si připomínáme rok od startu rakety Falcon 9 na sdílenou misi Transporter-3, při které byl (kromě desítek jiných družic) vynesen i český CubeSat VZLUSAT-2. Je tedy vhodné si jej na toto výročí připomenout a zrekapitulovat si jeho dosavadní misi – a opravdu toho nebylo málo, vždyť tato česká družice obkroužila Zemi téměř 5 800×. VZLUSAT-2 je jedinou českou družicí, která je schopna pořizovat snímky Zeměkoule ve vysokém rozlišení a Výzkumný a zkušební letecký ústav, který za družicí stojí, se nyní pochlubil snímky africké pouště, mraků nad Tichým oceánem, ale i Alp, nebo Prahy, či vodních nádrží Orlík a Nové Mlýny.

Ukázka veřejně dostupné telemetrie z českého CubeSatu VZLUSat-2.
Ukázka veřejně dostupné telemetrie z českého CubeSatu VZLUSAT-2.
Zdroj: https://dashboard.satnogs.org/

VZLUSAT-2 je 3U CubeSat s rozměry 10 × 10 × 30 cm a hmotností 4 kg. Družice je (kromě jiného) schopna pořizovat barevné i černobílé snímky zemského povrchu. Díky polární oběžné dráze a přesnému stabilizačnímu / orientačnímu systému může pořídit snímek libovolného místa na světě.

Jelikož je Výzkumný a zkušební letecký ústav zapojen do celosvětové sítě pozemních stanic SatNOGS, může kdokoliv na internetu sledovat telemetrické údaje, které družice odesílá a jejichž příjem zajišťuje více než 50 stanic po celém světě.

Mraky nad Tichým oceánem. Jedna z prvních fotek, které družice VZLUSAT-2 pořídila, necelýměsíc po startu 2. února 2022
Mraky nad Tichým oceánem. Jedna z prvních fotek, které družice VZLUSAT-2 pořídila, necelý
měsíc po startu 2. února 2022
Zdroj: VZLÚ

Pořídit snímky konkrétního místa na Zemi se ukázalo jako velice komplikované. Družice se totiž v průběhu obletů kolem Země „kolíbá“ nebo rotuje kolem své osy. To je způsobeno zbytkovým nebo generovaným magnetickým polem na palubě družice. Na VZLUSAT-2 se nám ukázalo, že magnetické pole indukované průchodem proudu ze solárních panelů způsobí, že se družice samovolně nikdy nad Českou republikou nepodívá k zemskému povrchu,” vysvětluje Vladimír Dániel, vědec zapojený do vývoje VZLUSATu-2, ale i předcházejícího VZLUSATu-1.

Podle jeho slov je za účelem aktivního otočení VZLUSAT-2 vybaven systémem orientace a stabilizace založeném na silových setrvačnících a souboru senzorů. „Účelem mise bylo právě tento systém vyvíjený již na předchozí družici VZLUSAT-1 ověřit ve vesmíru. Nakonec to trvalo několik měsíců, byla nutná spolupráce celého týmu a několik úprav parametrů softwaru, abychom nakonec byli schopni družici řízeně natáčet. Nyní tak můžeme udělat snímek jakýmkoliv směrem. V tomto případě pak dosáhneme vysokého rozlišení s velikostí pixelu cca 40 m,” dodává Vladimír Dániel.

Poušť v centrální Africe pohledem VZLUSAT-2, 13. února 2022
Poušť v centrální Africe pohledem VZLUSAT-2, 13. února 2022
Zdroj: VZLÚ

Před startem družice se plánovalo, že by životnost VZLUSAT-2 mohla být dva roky. Experti, kteří se na jejím vývoji podíleli, jsou však optimističtí a věří, že CubeSat bude fungovat déle. Ostatně má na co navazovat.

První fotografie území ČR pořízená družicí VZLUSAT-2, 7. září 2022
První fotografie území ČR pořízená družicí VZLUSAT-2, 7. září 2022
Zdroj: VZLÚ

Výzkumný a zkušební letecký ústav má na svém kontě také družici VZUSAT-1, který funguje už pět a půl roku. „Je to úžasné. Vyvinout samostatně družici bylo výzvou. Obětovali jsme na to spoustu času ve VZLÚ i společně s partnerskými firmami a univerzitami. To, že VZLUSAT-1 funguje dodnes, je pravděpodobně výsledkem práce a dlouhého testování celého systému. A také určitě trochu štěstí,“ říká Vladimír Dániel.

Jeho slova potvrzuje také generální ředitel VZLÚ Josef Kašpar: „Jsem rád, že VZLUSAT-1, který byl navržený jako technologická platforma pro vyzkoušení různých věcí, stále funguje a komunikuje s námi. To není úplně obvyklé. V této kategorii vydrží satelity něco málo přes rok. Pět a půl roku, pro tento typ satelitu, to je velký úspěch.

Alpské ledovce pohledem VZLUSAT-2, 22. září 2022
Alpské ledovce pohledem VZLUSAT-2, 22. září 2022
Zdroj: VZLÚ

Ačkoliv se dnešní článek věnuje družici VZLUSAT-2, sluší se zmínit alespoň pár slov o její předchůdkyni, tedy družici VZLUSAT-1. Ta se na oběžnou dráhu dostala už 23. června roku 2017 na palubě indické rakety PSLV. Ačkoliv měla podle původních odhadů fungovat pouze jeden rok, stále má plně funkční systémy a na zemi posílá vědecká data. Může se také pyšnit titulem nejdéle fungující družice, která byla postavena v České republice.

Obě družice provozované VZLÚ mají především testovat nové technologie, které by v budoucnu mohly najít uplatnění na dalších (třeba i rozsáhlejších) českých kosmických projektech. Ty by mohly ještě lépe prokázat spolehlivost a vyspělost systémů od českých firem.

Vltava s přehradou Orlík pohledem VZLUSAT-2, 10. října 2022
Vltava s přehradou Orlík pohledem VZLUSAT-2, 10. října 2022
Zdroj: VZLÚ

Výzkumný a zkušební letecký ústav má v současné době na oběžné dráze dvě družice a zvládá technologie potřebné k jejich postavení. Máme ale další plány. Chceme vytvořit konstelaci čtyř družic a směřujeme tak do elitní skupiny států v tomto oboru. Současně počítáme s tím, že ani konstelace čtyř družic pro nás nebude „konečnou“ a že budeme pokračovat dál,“ vysvětluje Josef Kašpar.

CubeSat VZLUSAT-2 tedy má širší význam, než se na první pohled může zdát. Ostatně tahle rozměrově malá družice má své důležité místo v dlouhodobé české kosmické strategii SPACE2030.

Stavba a také následný provoz této nanodružice (do této kategorie patří, jelikož váží méně než 10 kilogramů) tak jednoznačně potvrdily, že Česká republika je schopna vytvořit družici, která je schopna zaznamenat obraz z kteréhokoli místa na světě. Za tuto nesnadno dosažitelnou schopnost družice vděčí výše zmíněnému pokročilému systému řízení své orientace v prostoru. Právě VZLUSAT-2 se stal první českou družicí, která byla tímto systémem vybavena.

Nádrž Nové Mlýny a pohraničí ČR, Slovenska a Rakouska pohledem VZLUSAT-2, 11. října 2022
Nádrž Nové Mlýny a pohraničí ČR, Slovenska a Rakouska pohledem VZLUSAT-2, 11. října 2022
Zdroj: VZLÚ

V misi jsme se rovněž věnovali optickému systému a zpracování dat, díky spolupráci s firmami Eltvor a World From Space se dnes můžeme pochlubit tím, že máme plně ověřené technologie, které jsou připraveny pro další družice, které budou schopny dodávat mnohem kvalitnější snímky Země. Jsme velice rádi, že můžeme po roce na oběžné dráze říct, že projekt naplnil už téměř všechny stanovené cíle. Rozhodně je pro nás důležité, že jsme mohli zastřešit spolupráci mezi mnoha subjekty z České republiky. Dík patří našim partnerům, kterými jsou Spacemanic, esc Aerospace, TTS, s.r.o., Rigaku Innovative Technologies Europe s.r.o., ADVACAM s.r.o., Eltvor, Needronix, Konkoly Observatory a univerzity České vysoké učení technické v Praze, Západočeská univerzita v Plzni a Masarykova univerzita v Brně. Projekt podpořila Technologická agentura ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uzavřel ředitel divize Space VZLÚ Juraj Dudáš.

Praha pohledem VZLUSAT-2, 10. října 2022
Praha pohledem VZLUSAT-2, 10. října 2022
Zdroj: VZLÚ

Zdroje informací:
VZLÚ

Zdroje obrázků:
VZLÚ

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Borin
Borin
1 rok před

https://www.vzlu.cz/za-rok-na-obezne-draze-poridil-vzlusat-2-i-snimky-cr/
Ale další ani barevné snímky neuvádějí.

Borin
Borin
1 rok před

https://www.vzlu.cz/za-rok-na-obezne-draze-poridil-vzlusat-2-i-snimky-cr/
Ale další ani barevné snímky neuvádějí.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.