sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

OBRAZEM: 3D tištěná raketa Terran 1 míří na rampu

Šéf a zakladatel firmy Relativity Space, Tim Ellis, se na Twitteru pochlubil dvěma fotografiemi, které ukazují aktuální průběh příprav prvního exempláře rakety Terran-1 na premiérový start. Stejně jako u Falconů 9 firmy SpaceX bude i Terran 1 využívat konstrukci označovanou jako TEL. Zkratka je tvořena slovy Transporter, Erector a Launcher, což přesně vystihuje úkoly konstrukce – jde o transportní zařízení, které slouží ke vztyčení nosiče a asistuje i při startu samotném. Na fotkách pořízených v montážní hale vidíme průběh zkoušky, při které se testovala integrace celé 35 metrů vysoké rakety na TEL.

Tim Ellis zároveň ve svém tweetu prozradil, jaký bude další postup. Experti firmy Relativity Space nyní provedou závěrečné kontroly a poté se Terran 1 vydá na startovní rampu LC-16 na Cape Canaveral Space Force Station, kde by měl podstoupit i první statický zážeh. Start zkušební mise pojmenované „Good Luck, Have Fun“ (překl. Hodně štěstí, bavte se) je oficiálně stále plánován na prosinec letošního roku. V rámci této mise ještě nebude na palubě žádný náklad, ale Terran 1, při jehož výrobě se hojně využívá metoda 3D tisku, má být schopen dopravit na dráhu ve výšce 300 kilometrů se sklonem 28,5° vůči rovníku až 1,5 tuny nákladu, čímž dost výrazně vybočuje ze standardu nižších hodnot, na které jsme zvyklí u nové generace malých komerčních kosmických nosičů.

Terran 1 během zkoušky integrace na konstrukci TEL.
Terran 1 během zkoušky integrace na konstrukci TEL.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Dnes odpoledne pak Tim Ellis přidal další tweet, který jednoznačně ukazuje, že výše zmíněná závěrečná kontrola neodhalila žádný problém. Terran-1 je tedy připraven poprvé vyrazit na startovní rampu.

První Teran-1 připravený k vývozu na rampu.
První Teran-1 připravený k vývozu na rampu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
První Teran-1 připravený k vývozu na rampu.
První Teran-1 připravený k vývozu na rampu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FjQs7JxWYAIqN8O?format=jpg&name=medium
https://pbs.twimg.com/media/FjQs7JwXwAAgFec?format=jpg&name=900×900
https://pbs.twimg.com/media/FjTh-sjWAAIRsB1?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/FjTh-shWAAs6UHz?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdenecek
Zdenecek
2 let před

Pěkné obrázky!

Petr Kasan
Petr Kasan
2 let před

Přístup Relativity Space se mi velice líbí. Idea mít možnost startu „odkudkoliv“ by jim v budoucnu mohla přinést obrovskou konkurenční výhodu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.