sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Orion se vrací na Zemi

Ve středu 16. listopadu se ze startovní rampy LC-39B v Kennedyho vesmírném středisku vznesla supertěžká raketa SLS Block I s kosmickou lodí Orion. Vy jste mohli živě sledovat náš česky komentovaný přenos z tohoto startu, který odstartoval novou éru dobývání Měsíce. 16. listopadu tak začala téměř měsíc trvající mise, při které kosmická loď doletěla k Měsíci a nyní se již vrací zpět na Zemi. Kvůli významnosti celé události pro Vás máme připravený i přenos z přistání kosmické lodi Orion, který spustíme zhruba v 18:10 našeho času.

Náš přenos z přistání spustíme zhruba v 18:10 SEČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/jsc2019e015944.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
Ladislav
1 rok před

Díky za přenos ,s českým komentářem. Mohl jsem se tak vrátit do let kdy jsem jako kluk sledoval přistání Apola. Tentokrát dokonce v barvě. Už se těším na pokračování.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  Ladislav

Díky, že jste s námi. 😉

marsalek
marsalek
1 rok před

Mame zpravy, ze dvouhodinovy test hermeticnosti modulu posadky (CM) dve hodiny po pristani byl uspesny.

vilous
vilous
1 rok před

NASA TV ve 21:00 SEČ přepnula na tiskovou konferenci, tak jsem přešel na youtube a vydržel jsem až do konce, protože jsem byl zvědavý, jak modul dostanou na plavidlo. Finální usazení na podložku proběhlo kolem 00:30 SEČ, tedy 6 hodin po přistání. V chatu převládaly veselé komentáře typu, že po 25 dnech ve vesmíru bude 25 dnů ve vodě.
Proces se mi zá překomplikovaný a nesofistikovaný vyžadující velmi speciální plavidlo se schopností měnit svůj ponor a spoustu námořníků se spoustou lan tahaných někdy i ručně. Asi je to dáno dobou vývoje, vždyť Orion byl hotov 2014 a způsob vylovení tedy dávno před tím.
Crew Dragon prostě chytne překlopný jeřáb a je hotovo.

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
1 rok před
Odpovědět  vilous

Velmi dlouhá doba, kterou velitelský modul lodi Orion strávil ve vlnách bez jakéhokoli zásahu záchranného týmu, byla v případě této testovací mise dána tím, že se kabina nechávala zcela volně vychladnout, aby všechna čidla měřila mnoho důležitých hodnot bez toho, aniž by bylo jejich snímání ovlivněno přiblížením člunů, nebo vrulníků záchranných týmů a činností jejich posádek v blízkém okolí.
U následujících misí už to nebude potřeba – vyzvednutí posádky na záchrannou loď bude určitě prioritou a vše bude probíhat rychleji.

vilous
vilous
1 rok před
Odpovědět  Miroslav Pospíšil

Děkuji za rychlou reakci.
Přenos na youtube byl němý a na informační liště běžely ekonomické zprávy. A v každé lidské činnosti není-li dost informací, ihned se rojí fámy. Na mohutném chatu se nejvíce spekulovalo o kontaminaci hydrazinem. Jednou dokonce, že kabina po delším pobytu mimo naše ochranné magnetické pole je lehce radioaktivní.
Tak jsem si ve druhém okně pustil tiskovku NASA a tam se všichni smáli a diskuse probíhala nejvíce kolem Artemis 2 – tak jsem pochopil, že je vše OK.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  vilous

U Orionu jde částečně i o tradici. Americké námořnictvo se podílelo na zajišťování kosmických lodí NASA po jejich návratu dlouhodobě.

https://kosmonautix.cz/2022/12/11/zive-a-cesky-orion-se-vraci-na-zemi/