sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

OBRAZEM: 3D tištěná raketa Terran 1 míří na rampu

Šéf a zakladatel firmy Relativity Space, Tim Ellis, se na Twitteru pochlubil dvěma fotografiemi, které ukazují aktuální průběh příprav prvního exempláře rakety Terran-1 na premiérový start. Stejně jako u Falconů 9 firmy SpaceX bude i Terran 1 využívat konstrukci označovanou jako TEL. Zkratka je tvořena slovy Transporter, Erector a Launcher, což přesně vystihuje úkoly konstrukce – jde o transportní zařízení, které slouží ke vztyčení nosiče a asistuje i při startu samotném. Na fotkách pořízených v montážní hale vidíme průběh zkoušky, při které se testovala integrace celé 35 metrů vysoké rakety na TEL.

Tim Ellis zároveň ve svém tweetu prozradil, jaký bude další postup. Experti firmy Relativity Space nyní provedou závěrečné kontroly a poté se Terran 1 vydá na startovní rampu LC-16 na Cape Canaveral Space Force Station, kde by měl podstoupit i první statický zážeh. Start zkušební mise pojmenované „Good Luck, Have Fun“ (překl. Hodně štěstí, bavte se) je oficiálně stále plánován na prosinec letošního roku. V rámci této mise ještě nebude na palubě žádný náklad, ale Terran 1, při jehož výrobě se hojně využívá metoda 3D tisku, má být schopen dopravit na dráhu ve výšce 300 kilometrů se sklonem 28,5° vůči rovníku až 1,5 tuny nákladu, čímž dost výrazně vybočuje ze standardu nižších hodnot, na které jsme zvyklí u nové generace malých komerčních kosmických nosičů.

Terran 1 během zkoušky integrace na konstrukci TEL.
Terran 1 během zkoušky integrace na konstrukci TEL.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Dnes odpoledne pak Tim Ellis přidal další tweet, který jednoznačně ukazuje, že výše zmíněná závěrečná kontrola neodhalila žádný problém. Terran-1 je tedy připraven poprvé vyrazit na startovní rampu.

První Teran-1 připravený k vývozu na rampu.
První Teran-1 připravený k vývozu na rampu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/
První Teran-1 připravený k vývozu na rampu.
První Teran-1 připravený k vývozu na rampu.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
https://twitter.com/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FjQs7JxWYAIqN8O?format=jpg&name=medium
https://pbs.twimg.com/media/FjQs7JwXwAAgFec?format=jpg&name=900×900
https://pbs.twimg.com/media/FjTh-sjWAAIRsB1?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/FjTh-shWAAs6UHz?format=jpg&name=large

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Zdenecek
Zdenecek
1 rok před

Pěkné obrázky!

Petr Kasan
Petr Kasan
1 rok před

Přístup Relativity Space se mi velice líbí. Idea mít možnost startu „odkudkoliv“ by jim v budoucnu mohla přinést obrovskou konkurenční výhodu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.