sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírná technika: Složitá cesta k raketovým motorům RD-170

VT_2022_48

Příběh sovětských raketových motorů RD-170 je plný změn a překvapení. Abychom plně pochopili celou problematiku, která souvisí s jejich vznikem, musíme se vrátit až do období mezi roky 1954 a 1957, kdy Sovětský svaz připravoval raketové motory pro vojenskou raketu R-7, jejíž kosmická varianta létá pod názvem Sojuz až do dnešních dnů. Konstruktér Valentin Gluško měl tehdy na starost vývoj raketových motorů RD-107 a RD-108 pro první stupeň a postranní stupně této rakety. V dalších letech se pak podílel i na vývoji dalších raketových motorů.

Pokud Vám nefunguje přehrávání ve vloženém okně, klikněte sem a dostanete se na stránku pořadu na Mall.TV. Pokud máte s přehráváním problém, zkuste jej spustit v tzv. anonymním okně prohlížeče.

Vesmírná technika vychází na MALL.TV každý pátek .

Kromě Vesmírné techniky najdete na internetové televizi MALL.TV i další pořady Kosmonautixu. Každý den (kromě pátku) zde vycházejí Vesmírné zprávy, které informují o dění v kosmonautice. Také zde najdete starší díly živě a česky komentovaných přímých přenosů startů raket pod názvem Vesmírné starty.

Pokud si chcete prohlížet tyto pořady přímo v aplikaci na svém telefonu, nebo tabletu, zde je návod jak naladit MALL.TV.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Maniak
Maniak
1 rok před

Ať poslouchám, jak poslouchám, tak o RD-170 tam není nic. Zdá se, že konec pořadu je nějak předčasně useklej.

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  Maniak

Je to první díl ze série, která se věnuje motorům RD-170. Tento díl má za úkol představit divákům pozadí, které vedlo ke vzniku motorů RD-170. Kdybychom jej přeskočili, tak by v celém povídání chyběly historické souvislosti, které ke vzniku těchto motorů vedly.

Maniak
Maniak
1 rok před
Odpovědět  Dušan Majer

Aha, tak to jo. Nezachytil jsem, že je to první díl série. Omluvte, že s tím zapleveluji diskusi, díval jsem se na mobilu a nenašel jsem tlačítko „Kontaktujte autora“…

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  Maniak

Úplně v pohodě, nic se neděje. Další díl vyjde za týden a plynule naváže tam, kde jsme skončili. 😉
V rámci Vesmírné techniky zpracováváme témata na pokračování běžně – třeba nedávno jsme měli sérii o raketách Antares, předtím zase o planetární ochraně při programu Apollo.

PetrK
PetrK
1 rok před

O RD-170 tam fakticky nic není
Takovýto typ článku se hodí spíše text a fotodokumentace s odkazy na zdroje.
Takto jako „film“ no nemá velkou hodnotu a ty údaje si stejně málokdo zapamatuje

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  PetrK

Článků, o kterých mluvíte, u nás vydáváme desítky. Vesmírná technika je prostě jen jiný formát. Rozhodně to není tak, že bych čekal, že si někdo ve videu zmíněné údaje zapamatuje. Vesmírná technika má sloužit jako archiv ověřených faktů, ke kterým se zájemce může kdykoliv vrátit a dohledat si je.

PetrK
PetrK
1 rok před
Odpovědět  Dušan Majer

A právě jako archiv faktů je daleko vhodnější text a fotografie v dobrém rozlišení a s odkazy, to vše si můžu stáhnout a text uložit do PDF pro archivaci.
Nehledě na to, že se nejedná o film v pravém smyslu slova.
Z Mall.TV se mi nic stáhnout nepodařilo, takže nic archivovat nemohu.
Pokud ale poradíte, čím film odtud stáhnout, budu vám velmi vděčný, možná nebudu jediný (stejně jako s těmi PDF 😉 )

Dušan Majer
Dušan Majer
1 rok před
Odpovědět  PetrK

Se stahováním z Mall.TV neporadím, protože opravdu netuším, jak na to.
Psaná forma je třeba z Vašeho pohledu vhodnější, ale není optimální vždy a ze všech úhlů pohledu. Kupříkladu do videa (navíc v češtině) se mnohem lépe dají zařadit informace, které … jak to říct … nemusí být úplně veřejně dostupné. Psaný text se dá s pomocí vyhledávačů snadno dohledat. Na hlas ve videu (v češtině na českém videoportálu) se ale zatím tyhle vyhledávače nedostanou. Je tak zajištěno, že do videí můžeme našim divákům dostat i informace, ke kterým by se třeba jinak dostat nemohli. Díky za pochopení.

Pavel82
Pavel82
1 rok před

Dobrý den, „souboj o druh paliva“ a zřejmě i mezilidská rivalita mezi konstruktéry Valentinem Gluškem a Sergejem Koroljevem je pěkně znázorněná v tomto seriálu BBC. https://www.csfd.cz/film/216298-zavody-v-dobyvani-vesmiru/prehled/ Jen pořád nedokážu pochopit jak v tomto prostředí (SSSR) mohli dokázat to co dokázali a dlouho dobu byli prostě na špici, to se popřít nedá.

https://kosmonautix.cz/2022/12/04/vesmirna-technika-slozita-cesta-k-raketovym-motorum-rd-170/