sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Práce na SLS v hale VAB pokračují

Minulý týden jsme vydali článek rekapitulující průběh oprav první rakety SLS v montážní hale VAB. Sedm dní uteklo jako voda a NASA připravila další rekapitulaci. Týmy na Kennedyho středisku pokračují v činnostech, aby se celá sestava mohla vrátit na rampu 39B, kde se znovu pokusí o test WDR, tedy kompletní simulaci předstartovního odpočtu. Došlo třeba k dotažení přírubových šroubů na jednotce TSMU, na které se při předešlém pokusu o tankování objevil únik vodíku. Inženýři nyní určili, že těsnění na šroubech už není povolené a systém by měl zůstat při dalším čerpání utěsněný.

První vývoz rakety SLS na rampu proběhl 17. března.
První vývoz rakety SLS na rampu proběhl 17. března.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Jako předběžné opatření navíc týmy přemístily těžký konzolový filtr, který na TSMU zachytává jakékoliv nečistoty v plynném heliu, které slouží k proplachování pohonného systému. Inženýři sice na minulé pozici nezaznamenali žádné úniky, ale přemístění filtru zajistí, že v budoucnu nebudou úniky hrozit. Inženýři také provedli dodatečné kontroly těsnosti při pokojové teplotě a nezaznamenali žádné úniky.

Po výměně heliového ventilu na horním stupni ICPS také inženýři objevili poškozený gumový těsnící o-kroužek na straně rakety v systému rychlého odpojení. Jde o místo, kde při startu dochází k odpojení ICPS od mobilní obslužné plošiny. Kroužek se uvolnil a dostal se do ventilu, který tak nemohl pracovat správně. Týmy se rozhodly vyměnit oba dva konce spojovacího mechanismu – jak na straně rakety, tak i na straně obslužné věže. Došlo také k výměně podpůrného hardwaru za zmíněným ventilem. Zatím stále probíhají práce na určení příčiny, aby se zabránilo opakování této situace. Inženýři se také chystají na opětovné natlakování systému a testy vyměněného hardwaru na horním stupni.

Dodavatel plynného dusíku dokončil vylepšení svého zařízení, které nyní splňuje požadavky na další pokus o cvičný předstartovní odpočet. Tento týden mají inženýři ověřit celý systém, zda je připraven na podporu procesu tankování. Během WDR i startu týmy pumpují plynný dusík do suchých částí rakety, čímž je palubní avionika chráněna během procesu plnění nádrží.

Jednotky TSMU se připojí ke spodní části centrálního stupně a zajistí jeho tankování.
Jednotky TSMU se připojí ke spodní části centrálního stupně a zajistí jeho tankování.
Zdroj: https://www.nasaspaceflight.com

Týmy už také dokončily dodatečné úkoly – proběhla inspekce lodi Orion, která měla prověřit, zda během silné bouřky, kdy stála raketa na rampě, nedošlo k poškození účinky vody. Experti potvrdili, že systémy nejsou nijak poškozeny. Další inspekce ale budou pokračovat a po splnění posledního úkolu se přístupové plošiny odsunou a raketa s lodí Orion budou připraveny na návrat na rampu. NASA oznámí termíny vývozu i dalšího pokusu o WDR, až se práce v hale VAB i na dusíkovém systému budu blížit ke konci. Neoficiální zdroje však naznačují, že by k vývozu mohlo dojít 27. května.

Přeloženo z:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://spacenews.com/wp-content/uploads/2022/03/sls-platformremoval.jpg
https://pbs.twimg.com/media/FS4vG41XwAA8fin?format=jpg&name=large
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2016/05/2016-05-17-175609-350×208.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2022/05/16/prace-na-sls-v-hale-vab-pokracuji/