sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Cesty za kosmonautikou: Jedinečná výstava podpisů

Technické muzeum v Brně zahájilo 25. ledna letošního roku výstavu s názvem „Pozvali nás všechny do vesmíru“, která má připomenout jedinečnou sbírku autogramů 572 z 579 lidí, kteří se dostali na oběžnou dráhu. Takto kompletní sbírky bychom na celém světě spočítali na prstech jedné ruky a ještě bychom nepotřebovali všechny prsty. Sbírka, kterou v průběhu let vytvořil Tomáš Přibyl, byla dokonce zapsána do České knihy rekordů jako „největší sbírka podpisů kosmonautů“. Na své si přijdou nováčci (pro které jsou připraveny infopanely se základními informacemi), tak i pokročilí – zvlášť když budou mít to štěstí a sám majitel sbírky jim poskytne osobní výklad. Ke každému podpisu by se totiž dala najít zajímavá historka. Původně měla výstava skončit 27. února, ale organizátoři se rozhodli, že ji prodlouží do 13. března.

Výstava „Pozvali nás všechny do vesmíru“ není rozměrově velká, ale pokud chcete, dá se tu strávit dlouhý čas, protože je možné sledovat spousty zajímavých detailů.
Výstava „Pozvali nás všechny do vesmíru“ není rozměrově velká, ale pokud chcete, dá se tu strávit dlouhý čas, protože je možné sledovat spousty zajímavých detailů.
Zdroj: Archiv Tomáše Přibyla

Výstava tak přehledně a názorně ukazuje, jaké trendy ovlivňovaly kosmonautiku v průběhu desetiletí. Na několika metrech mohou návštěvníci vidět třeba to, jak se postupně do kosmického prostoru vydávaly další státy, jak se měnil věk těchto lidí, nebo jak roste zastoupení žen. Překvapí i rozličnost a grafická pestrost objektů, na které se kosmonauti podepisovali. Výstava probíhá ve spolupráci s brněnskou hvězdárnou a planetáriem. Tato organizace na výstavu zapůjčila odlitky rukou 11 astronautů. Na své si tak na této malé, ale povedené výstavě přijde každý.

Místo konání: Technické muzeum v Brně (Purkyňova 105)
Otevírací dny:

  • úterý: 9:00 – 14:00
  • středa: 9:00 – 14:00
  • čtvrtek: 9:00 – 14:00
  • pátek: 9:00 – 14:00

Vstupné na výstavu:

  • Základní: 30 Kč
  • Zlevněné: 15 Kč

Zdroje informací:
https://www.tmbrno.cz/

Zdroje obrázků:
Archiv Tomáše Přibyla

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakuik
Jakuik
3 let před

Bohužel se tam nemám šanci podívat, ale rád bych se zeptal, kterých těch 7 podpisů mu chybí. Případně jestli jen zatím a nebo některé již navždy.

Tomáš Přibyl
3 let před
Odpověď  Jakuik

Nevím, odkud jste, ale třeba se k Vám výstava přiblíží. Je o ni obrovský zájem (mj. třikrát byla na titulní stránce celostátního deníku, což o něčem svědčí) – a to původně vznikla na jeden den, pak se z ní udělala „komorní výstava“, pak se zvětšila, pak prodloužila… Její výhodou je, že se dá naložit do kufru osobního auta a nemusí se nic komplikovaně instalovat. Už teď je domluveno, že půjde na jednu hvězdárnu a do jednoho kulturního domu. Kdyby byl zájem odkudkoliv odjinud, absolutně není problém zapůjčit.

Chybějící podpisy: stav je „zatím“. Jedná se o nováčky z mise Inspiration4 (J. Isaacman, S. Proctorová, H. Arceneauxová a Ch. Sembroski) a z mise Crew-4 (R. Chari, M. Maurer a K. Barronová). Tzn. že jde o astronauty z posledního cca půl roku (z nichž tři jsou ještě na orbitě). Věřím, že tuto sedmičku do sbírky doplním.

Přijdou větší výzvy…

MartinH
MartinH
3 let před
Odpověď  Tomáš Přibyl

Možná bude stačit jen všem napsat a poprosit s tím, že jejich autogram pak bude viset vedle autogramů všech jejich předchůdců. Já bych to považoval za vekou čest. Samozřejmě neopomenout, že podpisy se používají při výstavách propagující kosmonautiku a slíbit v případě zájmu i soukromou prohlídku s výkladem a všemi historkami. 😀

Tomáš Přibyl
3 let před
Odpověď  MartinH

Bohužel takto jednoduché to z mnoha důvodů není. Resp. kdyby to tak jednoduché bylo, už jsem to dávno udělal (a udělal by to každý).

Nicméně zrovna tyto chybějící nepovažuji za zásadní problém. Posádka Inspiration4 je de facto úplně nová, chystala se k letu jen několik měsíců. Takže je pochopitelné, že měla jiné priority než vyřizování pošty. A posádka Crew-3 je nyní na oběžné dráze: z nedostatku času (zní to lépe než „z lenosti“, že?) jsem jí nestihl napsat před letem.

Nebojte se, rozhodně neskládám ruce do klína a mám v zásobě hromadu nápadů kterak sbírku obohacovat…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.