V rámci programu Artemis chce NASA vrátit člověka na Měsíc s využitím moderních technologií, aby bylo možné prozkoumat povrch Měsíce lépe, než kdy dříve. K tomu budou zapotřebí systémy schopné dodávat nepřetržité a spolehlivé množství energie pro těžbu, stavbu, výzkum a ubytování. Nejnovější fáze výzvy Watts on the Moon nabízí celkem 4,5 milionů dolarů za návrh, stavbu a demonstraci prototypu, který má zaplnit technologickou mezeru v přenosu a skladování energie. Maximalizace účinnosti při minimalizaci hmotnosti bude pro všechny zájemce důležitá, jelikož doprava veškerého vybavení na Měsíc k dosažení udržitelné přítomnosti lidí na povrchu Měsíce bude vyžadovat několik misí. Výzva hledá pokročilé technologie, které mají potenciál se posunout vstříc připravenosti k letu a budoucímu provozu na povrchu Měsíce.
„Podobné výzvy nám dávají možnost využívat kreativitu firem, akademické sféry a veřejnosti ke zlepšení našeho návratu na Měsíc,“ říká přidružený administrátor pro ředitelství vesmírných technologií v ústředí NASA ve Washingtonu a dodává: „Těším se na to, až jejich řešení najdou důležité uplatnění i zde na Zemi a pomohou rozvinout podobné technologie pro pozemské použití a komercializaci.“ První fáze výzvy Watts on the Moon se otevřela v září 2020 a byla zaměřena na návrhy řešení správy, distribuce a skladování energie. V rámci první fáze měli zájemci předložit návrhy podpůrných aspektů hypotetického scénáře v podobě těžby vody a kyslíku z věčně zastíněného kráteru na jižním pólu Měsíce s využitím energie vyrobené elektrárnou umístěnou na okraji kráteru. V květnu 2021 NASA vybrala sedm navrhovatelů, mezi které bylo rozděleno 500 000 dolarů.
Druhé fáze se mohou zúčastnit zájemci zapojení do fáze první, ale i úplní nováčci. „Vybízíme akademický a soukromý sektor k předložení návrhů nebo i ke spojení sil za tímto účelem,“ říká Marla Pérez-Davis, ředitelka Glennova střediska v Clevelandu a dodává: „V našem centru navrhujeme, vyvíjíme a testujeme inovativní technologie k posunutí amerických misí v kosmonautice a kosmickém průzkumu. Jelikož stojíme v čele výzvy, těšíme se na mnoho inovací spojených s energií, které půjdou využít na Měsíci, ale i dál.“ Zájemci se mohou zaregistrovat do 15. června 2022, přičemž druhá fáze potrvá zhruba 30 měsíců a má být rozdělena do tří částí / úrovní. V každé úrovni mají zapojené týmy předložit soupis požadovaných materiálů. Jejich návrhy pak budou zhodnoceny komisí. Z první úrovně může postoupit až sedm týmů plus získají finanční odměnu – půjde o část z celkové sumy 1,4 milionu dolarů. Z druhé úrovně pak mohou postoupit až čtyři týmy s finanční odměnou. Opět půjde o část z celkové sumy, která je tentokrát o trochu vyšší, konkrétně činí 1,6 milionu dolarů. Celkovým vítězem mohou být vyhlášeny i dva týmy. Vítěz získá 1 milion dolarů, druhý pak 500 000 dolarů.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/watts_on_the_moon_thumbnail_0.png
Hlavně zdraví sociopatů.