sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testování kamenů na Zemi s cílem pomoci roveru Perseverance

Pomocí vybraných hornin nalezených na Zemi se inženýři snaží zjistit, jak pracovat s drolivými horninami, jako je ta, na kterou rover Perseverance narazil při svém prvním pokusu o odběr vzorku. Když se Perseverance minulý rok v srpnu pokusil odebrat svůj první vzorek, výsledek představoval pro vědecký tým hádanku. Pouzdro se vzorkem bylo prázdné. Ale proč? Nedlouho poté rover Perseverance úspěšně odebral druhý vzorek o velikosti kousku křídy z jiného kamene. Tým dospěl k závěru, že první kámen, který si vybrali, byl tak drolivý, že ho vrták roveru pravděpodobně rozdrtil.

6. srpen 2021, sol 165. Pohled na místo prvního pokusu o odběr vzorku.
6. srpen 2021, sol 165. Pohled na místo prvního pokusu o odběr vzorku.
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Ale inženýři z JPL (Laboratoř tryskových pohonů) v jižní Kalifornii, odkud se mise řídí, chtějí pochopit, proč se první kámen, ze kterého byl odebrán vzorek přezdívaný „Roubion“, rozdrolil. Vědci a inženýři před startem provedli rozsáhlé testování na desítkách typů hornin, ale na žádném z nich neviděli stejnou reakci jako v případě Roubionu. Byla tedy zahájena nová série testů.

Vytvoření jedinečných fyzikálních vlastností Roubionu by bylo klíčem k sérii testů. Z kamenů, které jsme doposud viděli, měl Roubion nejvíce důkazů o tom, že byl v kontaktu s vodou, proto se rozdrolil.“ řekl Ken Farley z Caltechu, vědecký pracovník podílející se na misi roveru Perseverance. Horniny, které byly v kontaktu s vodou, mohou být náchylnější k rozpadu nebo rozdrolení. Jsou proto pro vědce velmi cenné. Voda je jedním z klíčových předpokladů života – alespoň na Zemi – a proto Perseverance zkoumá kráter Jezero.

Před miliardami let se v kráteru, kde rover Perseverance přistál, nacházelo jezero (díky kterému dostal kráter své jméno), do kterého se vlévala řeka, takže nyní je ideálním místem k pátrání po stopách dávného mikroskopického života. Perseverance odebírá vzorky, které se dopraví na Zemi v rámci mise Mars Sample Return, aby mohly být zkoumány v laboratořích s vybavením, které je příliš velké na to, aby ho bylo možné dostat na Mars.

Pohled na členy týmu v rezervaci Santa Margarita během hledání vhodných kamenů.
Pohled na členy týmu v rezervaci Santa Margarita během hledání vhodných kamenů.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

K nalezení podobných kamenů jako byl Roubion dostala hrstka lidí z týmu povolení k hledání hornin v rezervaci Santa Margarita, dvě hodiny jízdy od JPL. Tým hledal horniny, které se nacházely na místě dostatečně zvětralém, aby byly podobné Roubionu, ale ne tak křehké, aby se při sebemenším dotyku rozpadly. Nakonec vybrali půl tuctu kamenů.

Byla to velmi těžká práce. Odsekávali jsme kameny kladivy a páčidly. Pár kamenů bylo dost velkých na to, aby náš pětičlenný tým držel plachtu, abychom ho dostali na korbu našeho náklaďáku.“ řekla Louise Jandurová z JPL, hlavní inženýrka pro odběr vzorků a jejich ukládání, která vede sérii testů.

Duplikát vrtačky, kterou tým z JPL použil k testům.
Duplikát vrtačky, kterou tým z JPL použil k testům.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Její tým použil k testu odběru vzorku kopii vrtačky, která je na roveru Perseverance. Vrtání vždy probíhalo jen několik milimetrů, poté bylo zastaveno, aby se zkontrolovalo, zda se vzorek nedrolí. Kdyby se vzorek rozpadl, začal by tým zkoumat, proč se tak stalo. Inženýři například upravili rychlost příklepu a sílu, kterou vrták tlačil na kámen. Také se zkoušelo vrtat do kamene vodorovně místo svisle, pro případ, že by bylo příčinou nahromadění materiálu od vrtání.

Téměř při každé úpravě, kterou inženýři provedli, se objevil nový problém. Jedním z nich bylo, že křehké části nedokázaly odolávat příklepovému vrtáku. Když tým snížil sílu příklepu, aby se zabránilo drolení vzorku, vrták nedokázal vzorek odebrat. Na druhou stranu vybrat si na kamenu místo, které vydrží silnější příklep, zároveň znamená vybrat si místo, které pravděpodobně bylo méně v kontaktu s vodou.

Rover Perseverance doposud odebral na povrchu Marsu šest vzorků ze zvětralých hornin, které byly v kontaktu s vodou a tým ví, že je schopen mnoha dalších odběrů. Ale jejich zkušenost s Roubionem je připravila na některé extrémy, kterým bude Perseverance na Marsu čelit.

Přeloženo z: https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/…/1_pia25048_perseverance_drill_test.jpeg?itok=sk9kC4cN
https://mars.nasa.gov/system/downloadable_items/46377_PIA24798.png
https://www.nasa.gov/…/e2a-drone_shot.jpg?itok=2wIlks6U
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/2-pia25050-close_up_of_a_perseverance_like_drill_0.jpeg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
M.U.
M.U.
2 let před

Nevíte něco o vrtulnícku? Nepíše se o něm. Snad nehavaroval

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  M.U.

Má za sebou 19. let.

appukonrad
appukonrad
2 let před
Odpovědět  M.U.

Flight Log

Flight 19, Sol 345, Date Feb. 7, 2022 , Horizontal Distance 63 m, Max.
Altitude 10m, Max. Groundspeed 1 m/s,Duration 99.8 seconds, Route of Flight – Airfield L to Airfield E

https://mars.nasa.gov/technology/helicopter/#Flight-Log

M.U.
M.U.
2 let před

Moc děkuji za zprávu. Poslední zpráva o něm byla taková nejistá u Michala Václavíka a pak se o něm nepsalo…

Michal Andrej
Michal Andrej
2 let před

„Téměř při každé úpravě, kterou inženýři provedli, se objevil nový problém“
Je to zvláštne, vzhľadom k spomenutému „rozsiahlemu testovaniu“ pred štartom. JPL je špičkové pracovisko, takéto niečo ma prekvapilo. Mars má určite svoje špecifiká, ale toto nebude problém Marsu, keď sa podobné nezdary vyskytli tu na Zemi pri dodatočnom testovaní.

https://kosmonautix.cz/2022/02/17/testovani-kamenu-na-zemi-s-cilem-pomoci-roveru-perseverance/