sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ: OneWeb 13 aneb Koroljovův kříž nad Kourou

Rakety Sojuz jsou v současnosti nejpoužívanější ruské rakety. Jejich vývoj má kořeny už v dávných dobách vesmírných závodů mezi USA a SSSR. Nejčastějším místem, odkud tyto rakety startují, je kosmodrom Bajkonur, který můžeme nalézt v Kazachstánu. V těchto měsících tam teploty ale bývají často pod bodem mrazu kolem -5°C. Ne každý Sojuz si ale musí vytrpět mrazivé podnebí kazašské stepi, než se vydá vstříc obloze, protože vzdušnou čarou cca 13 000 km dál se ve Francouzské Guyaně nachází kosmodrom CSG. Tam už je o něco lépe, protože se tam v těchto měsících teploty pohybují kolem 25°C. Horkých dnů si momentálně na evropském kosmodromu užívá raketa Sojuz ST-B a spolu s ní i 34 družic OneWeb. Tato raketa se s spolu se svým nákladem vydá už dnes na cestu vstříc oběžné dráze Země.

OneWeb je konstelace družic, která bude mít za úkol pokrýt internetem celou naší zeměkouli, takže se jedná o skoro totožný program jako u konstelace Starlink, které vypouští SpaceX. Ale pár rozdílů by se našlo. Tak například OneWeb plánuje jen něco kolem 650 družic, zato SpaceX plánuje minimálně 12000 kusů svých družic Starlink. Dalším rozdílem je oběžná dráha. OneWeb se pohybuje na dráze v výškou kolem 1200 km a družice Starlink obíhají ve výšce kolem 550 km. Družice OneWeb si odbyly svojí ostrou premiéru v únoru roku 2020 a dokončení celé konstelace je plánováno na možná ještě tento rok. Další zajímavostí je raketa Sojuz ST-B. I když by jste si mohli říct, že se jedná o stejnou raketu jako vždy, tak vzhledem k místu startu se v pár ohledech liší. Sojuz ST-B je pro lety z Kourou vybaven například lepší odolností vůči tropickému podnebí v Jižní Americe a jeho pomocné urychlovací stupně jsou vybaveny speciálními ventily. Až se pomocné stupně odhodí a vytvoří „koroljovův kříž“ nad Kourou, tak spadnou do oceánu. Tyto ventily zajišťují, že se pomocné stupně po dopadu potopí.

Závěrečný přehled

Datum startu: 10. února 2022 v 19:09
Místo startu: ELS, Guyanské kosmické středisko, Francouzská Guyana
Raketa: Sojuz ST-B
Náklad: 34 družic OneWeb
Hmotnost nákladu: 5015 kg
Finální oběžná dráha: Polární oběžná dráha Země s výškou 1200 km a se sklonem 87.4° vůči rovníku

Zdroje informací:
https://everydayastronaut.com/
https://en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://oneweb.net/assets/headers/Launch5-backgrounder.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
tonda
tonda
2 let před

https://spaceflightnow.com/2022/02/10/soyuz-vs-27-mission-status-center/
Ahoj,dobrý článek ,jen bych doplnil live přenos na této adrese.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  tonda

Díky moc za upozornění, doplněno.

Michal Václavík
2 let před

Hmotnost nákladu 5015 kg představuje přesně co? Arianespace i Glavkosmos uvádějí 5495 kg.

Petr1
Petr1
2 let před

Je mi jasné, že píši poněkud opožděně, ale přesto se chci zeptat jestli tento start doopravdy proběhl a družice jsou již na orbitu?
Jak píšete jinde, když Putinův poskok Rogozin zakázal další starty těchto družic tak šlo o tento nebo až o následující start?
Kolik startů k naplnění plného stavu zbývá a jak vypouštění družic bude nyní řešit?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Petr1

Hezký den,
tento start ještě proběhl bez problémů. Došlo k němu 10. února, tedy dva týdny před začátkem aktuálního vojenského vpádu. Nerealizoval se až následující start s družicemi OneWeb z Bajkonuru, ke kterému mělo dojít 5. března. Další postup aktuálně firma OneWeb zvažuje.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.