sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Novinky o síti Starlink

Služeb systému Starlink, který má zajistit celosvětové připojení k vysokorychlostnímu internetu, využívá stále více lidí. Ve včerejším přímém přenosu ze startu mise Starlink L4-5 se firma pochlubila, že aktuálně již služeb sítě využívá 145 000 uživatelů v 25 zemích světa. V České republice je Starlink už několik měsíců a od včerejška se dočkalo také Slovensko. Naopak v Indii společnost stornuje všechny objednávky kvůli jednáním s úřady. Kromě toho jsme se ale dozvěděli také několik bližších informací o tom, jaké jsou plány na další budování této obří družicové komunikační sítě.

Falcon 9 startuje 6. ledna 2022 na misi Starlink L4-5.
Falcon 9 startuje 6. ledna 2022 na misi Starlink L4-5.
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Celou síť má po dokončení tvořit 5 „slupek“ orbitálních drah, které budou ve výškách 540 – 570 kilometrů. Výška však nebude jediný parametr, kterým se od sebe jednotlivé slupky odliší. Různý bude také sklon oběžné dráhy vůči rovníku, počet orbitálních rovin v dané slupce, nebo i počet družic. SpaceX nejprve vypouštěla družice do první slupky – ta má sklon oběžné dráhy vůči rovníku 53° a družice obíhají ve výšce 550 kilometrů. Tato slupka je již téměř naplněna 1558 funkčními družicemi.

Po naplnění první slupky začala SpaceX vypouštět družice do ostatních slupek. Pravidelní čtenáři už vědí, že tak ovšem nečiní chronologicky, ale napřeskáčku. Kupříkladu včerejší mise Starlink L4-5 (Pátá mise mířící do čtvrté slupky) letěla před misí Starlink L2-4 (čtvrtý start do druhé slupky). Pro SpaceX je prioritou co nejdříve naplnit družicemi čtvrtou slupku (výška 540 km, sklon 53,2°), jelikož právě tato slupka zajišťuje pokrytí zákazníků, kteří se nachází mezi 52. stupněm severní a jižní šířky. Právě v tomto pásu žije většina potenciálních klientů. Po čtvrté slupce má druhou nejvyšší prioritu slupka druhá (výška 570 kilometrů, sklon 70°). Zbývající slupky 3 a 5 mají pro firmu aktuálně nejnižší prioritu.

A na závěr ještě jedna informace, která se týká systému Starlink. Na webové adrese https://starlink.sx/ najdete zajímavé online sledování vynesených Starlinků, jejich propojení s pozemními stanicemi a pozemní pokrytí každého z nich ve státech, kde je služba poskytována. Je potřeba poznamenat, že se jedná o soukromý a tedy neoficiální projekt, který není přímo propojen se SpaceX. Informace na něm obsažené je tedy potřeba brát s rezervou. Pro představu o provozu celé sítě však teto web slouží skvěle.

Webová stránka https://starlink.sx/
Webová stránka https://starlink.sx/
Zdroj: Webová stránka https://starlink.sx/

Zdroje informací:
https://starlink.sx/
https://twitter.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/FIdNmXtVkAEF0Ss?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/FIdSwSMXsAU-7Jk?format=jpg&name=4096×4096
https://i.ibb.co/6FNpLCD/starlink-tracker.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cateye
Cateye
2 let před

O tom, že Čína musela kvůli satelitům sítě Starlink několikrát měnit oběžnou dráhu své orbitální stanice a že si kvůli tomu dokonce stěžovala na půdě OSN ani slovo. Žádný odsuzující článek nebude?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Cateye

Čínskou stížnost jsme zachytili, ale přijde nám velmi podivné, že s tím Čína vyšla na povrch až více než čtvrt roku po dané události. Navíc je to její prohlášení jen velmi nekonkrétní. Mám z toho spíše nepříjemný pocit, že se Čína snaží pouze odvést pozornost od problémů, které způsobila sama (viz neřízený zánik centrálního stupně Dlouhého pochod 5B) či které způsobilo Rusko (sestřel Kosmosu 1408). A pak je tu třetí věc – dráhy družic Starlink jsou známy velmi dobře. Jsou dost velké na to, aby se znaly jejich dráhy a dala se vypočítat jejich přiblížení k jiným objektů.
Když tedy všechny tři body sečtu, vyjde mi, že se jedná jen o bouři ve sklenici vody, kdy se Čína snaží uměle vytvořit problém a možná chce i odvést pozornost.

Cateye
Cateye
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pane Majer mě by víc než vaše dojmologie a co se týče Starlinku i očividná jednostranná zaslepenost, zajímal spíše odborný rozbor.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Cateye

Pobavil jste mne. Svůj rozbor jsem vám předložil. Zda jej budete považovat za odborný, či zaslepený je čistě na vás. Položil jste otázku, zda se chystáme o daném případu informovat, na což jsem vám odpověděl. Mohu jen říct, že rozhodně nejde jen o můj názor. Pokud si projdete i zahraniční zdroje věnující se kosmonautice, tak prakticky žádný z nich nevěnoval dané stížnosti velkou pozornost, což o lecčems vypovídá – důvody, proč jde o bouři ve sklenici vody, jsem popsal výše. To, že se vám osobně ty argumenty nelíbí, není můj problém. Tím považuji celou diskusi za uzavřenou.

Cateye
Cateye
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tudíž se zřejmě v článku shrnujícím novinky o síti Starlink nic nedozvíme ani o názorech šéfa ESA Aschbachera ohledně jeho kritiky živelného budování superkonstelací, obzvláště pak jmenované sítě?
Na laických webech se toto téma bohužel z valné většiny neobešlo bez ideologie a konotací. O to víc by si člověk cenil zhodnocení na odborném portálu. Ovšem ne ve smyslu zlehčování cituji: „…bouře ve sklenici vody“ a „…těch pár šmouh na astronomických fotografiích…“ jako to má pan Majer ve všem co se této problematiky týká, ve zvyku.

To není ani tak dotaz, jako spíše upozornění náhodně kolemjdoucímu čtenáři, aby si svůj obrázek ohledně objektivity a nezaujaté informovanosti udělal sám…

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Cateye

Já osobně takový článek nechystám. Zda jej chystá někdo z jiných redaktorů, nevím. Do hlav jim nevidím.
Neměl jsme na mysli laické weby, ale tematicky zaměřené portály v angličtině například nasaspaceflight či spaceflightnow. To, že tyto důvěryhodné zdroje této události nevěnovaly pozornost, naznačuje, že celá situace nebyla tak horká, jak se ji Čína snaží prezentovat (a vy na to narážíte). Tady nejde o Starlinky. Pokud by Čína stejně postupovala u kterékoliv jiné družice (ne)reagoval bych na to stejně. nejpodivnější je to více než čtvrt roku dlouhé mlčení, než s tím přišli na veřejnost. To vám nepřijde divné? Pokud by to opravdu bylo tak vážné, proč neudělali haló už během pár hodin nejpozději dnů?
Děkuji, že jste tak laskav a varujete chudáky čtenáře před naším totálně zkresleným zpravodajstvím. Možná byste měl dostat medaili za to, že se obětujete k nám chodit a číst ty naše neobjektivní články. Musí to stát hodně osobního přemáhání, ale člověk se rád přemůže, když pomáhá ostatním, že? Ještě, že vás máme!

Cateye
Cateye
2 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pane Majere plurál je zbytečný. Můžu jen zopakovat, že problém se týká pouze vás a to ve směru objektivního pohledu na síť Starlink, potažmo dalších obřích konstelací, se kterým máte očividný problém. Jinak si vaší další práce nesmírně vážím…

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  Cateye

OK, díky za info.

zdenek
zdenek
2 let před

Ahoj
trochu mimo téma – jak je to s příjmem v oblastech kdy to není legislativně pořešeno ? Myslím tím oblasti jako Čína, nebo v současné době Kazachstán. je mi jasné že legální to není, ale technicky ?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpověď  zdenek

Domnívám se, že pokud se tam nelegálně propašuje terminál, tak bude fungovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před

Díky moc za super rozbor.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.