sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Příprava tepelného štítu pro Artemis IV

NASA má za sebou další krok vstříc další misi Artemis. Pomocí velkokapacitního dopravního letounu Super Guppy přepravila 9. listopadu na Moffett Federal Airfield nedaleko Ames Research Center konstrukci tepelného štítu (tzv. skin, tedy „kůži“) lodi Orion určené pro misi Artemis IV. Půjde již o třetí pilotovanou výpravu programu Artemis k Měsíci. Tepelný štít ochrání kabinu a astronauty v ní před žárem při návratu do zemské atmosféry. Když totiž loď vstoupí rychlostí zhruba 40 000 km/h do zemské atmosféry, zažije štít teploty okolo 2800 °C, což zhruba odpovídá polovině teploty na povrchu Slunce.

Tepelný štít tvoří vnitřní nosná kostra z titanu, která je překryta zmíněnou „kůží“ z uhlíkových vláken. K této „kůži“ se připojí více než 180 bloků samotné tepelné ochrany, které budou postupně při průchodu atmosférou odhořívat. Nedávno doručená „kůže“ podstoupí tepelnou a tlakovou úpravu, která proběhne ve firmě Lockheed Martin v kalifornském Sunnyvale. „Kůže“ je tvořena mnoha vrstvami tkanin z uhlíkových vláken, které jsou aktivovány pryskyřicí. Po vytvrdnutí tato pryskyřice nejprve změkne a poté ztvrdne, čímž vytvoří pevnou vrstvu. Zmíněné tepelné a tlakové zpracování má zajistit nezbytnou mechanickou pevnost, kterou tepelný ochranný systém Orionu vyžaduje.

Transport tzv. „kůže“ tepelného štítu lodi Orion pro misi Artemis IV.
Transport tzv. „kůže“ tepelného štítu lodi Orion pro misi Artemis IV.
Zdroj: https://www.nasa.gov/

Velký náklad se perfektně hodí do letounu Super Guppy, který je vybaven speciálně navrženou odklopnou přídí, která se může otevřít o 110°, takže náklad může být uložen přímo do jeho útrob. Nákladový prostor je také velmi objemný a tudíž se do něj vejdou i zásilky, které tradiční letouny nepojmou. Tepelný štít (a tedy i jeho kůže) má průměr 5 metrů. Jde o největší tepelný štít, jaký byl kdy postaven pro pilotovanou misi. TEST

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/super-guppy-1.jpeg
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/super-guppy-2.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2021/11/28/priprava-tepelneho-stitu-pro-artemis-iv/