sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další kroky v hledání závady na Hubbleově teleskopu

Hubblov vesmírny ďalekohľad. Bol to prvý väčší ďalekohľad vynesený do vesmíru. So svojim primárnym zrkadlom s priemerom 2,4m objavil množstvo zaujímavých vesmírnych objektov. Pôvodne bol v pláne ešte väčší ďalekohľad s 3m veľkým primárnym zrkadlom a menším zameriavacim teleskopom, ale pre finančnú náročnosť celého projektu sa od toho upustilo.

Experti NASA pokračují v řešení potíží, které přerušily vědecká pozorování Hubbleova teleskopu. Vědecké přístroje vstoupily do konfigurace tzv. bezpečného režimu 25. října po zaznamenání ztráty specifických dat synchronizačních zpráv.  Odborníci nyní své úsilí zaměřují na izolaci problému v hardwaru, který posílá pokyny přístrojům a který je součástí jednotky Science Instrument Command and Data Handling Unit. Konkrétně tým analyzuje obvody v řídící jednotce, která generuje synchronizační zprávy a předává je jednotlivým vědeckým přístrojům. Zatímco se řídící jednotka analyzuje, tým se také snaží vymyslet možnosti, jak závadu obejít. To obnáší vyhodnocování možných změn palubního softwaru, který by mohl kontrolovat tyto ztracené zprávy a nahrazovat je, aby přístroje nespadly do bezpečného režimu. Tato řešení se musí nejprve ověřit na pozemních simulátorech, aby bylo jisté, že fungují správně.

Pozemní příprava přístroje NICMOS.
Pozemní příprava přístroje NICMOS.
Zdroj: https://esahubble.org/

Během minulého víkendu tým chystal aktivaci některých systémů na přístroji NICMOS (Near Infrared Camera and Multi Object Spectrometer), které by mohly sbírat data související s tímto problémem, aby mohl tým zjistit, jak často se závada objevuje. NICMOS instalovaný v roce 1997 byl od roku 2010, kdy byl zprovozněn přístroj Wide Field Camera 3, neaktivní. NICMOS umožnil pozemnímu týmu jedinečnou možnost – sbírat informace o ztracených zprávách zatímco všechny zbývající (běžně aktivní) přístroje, zůstávaly v bezpečné konfiguraci, kdy jim nic nehrozí. Od chvíle, kdy byl 1. listopadu NICMOS aktivován, však nedošlo ke ztrátě žádné synchronizační zprávy.

Tým proto nyní zkouší přesunout přístroj ACS (Advanced Camera for Surveys) z bezpečného režimu do režimu aktivního. Přístroj by tak mohl začátkem příštího týdne zahájit sběr vědeckých dat. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout během neděle, kdy proběhne analýza nejnovějších údajů.  Pokud předtím dojde k zaznamenání chybějící zprávy, bude rozhodnutí o aktivaci ACS opětovně zhodnoceno. Pozemní týmy se snaží postupovat opatrně, aby byla zachována bezpečnost palubních přístrojů a nedošlo k jejich zvýšené zátěži. Z tohoto důvodu se má ke zkouškám v příštím týdnu používat pouze ACS. Při výběru, který přístroj aktivovat jako první, rozhodovalo to, že s ACS jsou při ztrátě zprávy nejmenší problémy.

ACS v cleanroomu Goddardova kosmického centra před montáží do nákladového prostoru raketoplánu Columbia
ACS v cleanroomu Goddardova kosmického centra před montáží do nákladového prostoru raketoplánu Columbia
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

V průběhu příštího týdne bude tým pokračovat v analýzách návrhových diagramů řídící jednotky a také dat spojených se ztracenými zprávami. Odborníci očekávají, že díky tomu vystopují jádro problému. zaměří se také na hledání potenciálních úprav softwaru přístrojů, které by mohly pomoci lépe vyřešit tento problém. Jakmile tým lépe porozumí frekvenci, se kterou se problém objevuje a bude znám čas potřebný k implementaci softwarových změn, začnou odborníci jednat o časovém harmonogramu přechodu vědeckých přístrojů do provozního režimu.

Přeloženo z:
https://www.nasa.gov

Zdroje obrázků:
http://img.cas.sk/img/4/galleryBig/328099_.jpg
https://esahubble.org/media/archives/images/original/nicmos.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/50/Advanced_Camera_for_Surveys_2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pave69
pave69
2 let před

Díky za info, jde o zajímavé a napínavé téma.

Dušan Majer
Dušan Majer
2 let před
Odpovědět  pave69

Snad bude výsledek dobrý.

https://kosmonautix.cz/2021/11/07/dalsi-kroky-v-hledani-zavady-na-hubbleove-teleskopu/